Bu İşte Bir Şeyler Var, Edebiyat, Misafir Köşesi

Bu İşte Bir Şeyler Var yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Bu İşte Bir Şeyler Var

28.03.2013 11:44 - Misafir Köşesi
Bu İşte Bir Şeyler Var

Hasip Çifci, kitaphaber için kaleme aldı.

Aslında hiç başlamamak en güzeli bu yazıya
Yada başlamışken kısa kesmek.

Tuna Kiremitçi adını çok defa duymuş olmakla birlikte herhangi bir kitabını baştan sona okumak şimdiye nasipmiş. Bu İşte bir yalnızlık var derken aslında her işte bir hayal kırıklığı yaşayan bahtı kara, kendisi gariban bir gitaristin talihsiz hayatından talihsizliklerle dolu zamanların yazıya dökülmesi gibi düşünmek lazım.

Kitaptaki asıl oğlan Memet olmakla beraber kitabın bütün kurguları Memet üzerinden yola çıkıyor. Figüranlarda en az Memet kadar garip Memet kadar bahtı kara ki onlarında başından geçenler Memet'inkinden çok farklı değil. Yanlış bir evliliğe imza atarak sonrasında gelen ekonomik sıkıntılar, krizler, Memet in psikolojik sorunları ve alkolünde eseri ile eşinden ayrılan müzisyen ama grubu dağılmış bir gitarist Memet.

İyi olmamakla beraber iyi bir baba olmaya çalışan memet kitabın neredeyse her bölümünde değişken talihsizliklerle baş başa kalıyor yalnızlık provaları yaparak kendini maceradan maceraya istemsizce atıyor. Ortadan kaybolan yakın arkadaşı ve kaybolan arkadaşının eşine duyduğu fizyolojik ya da kitapta adı koyulmayan bir alakaya sahip olan Memet zaman zaman eski eşiyle arkadaşının eşi arasında gitgeller yaşıyor.

Evet, yaşayan her insanın başına gelecek talihsizlikleri topyekûn yaşıyor kahramanımız. Ama yeri geliyor bazı sayfalara +18 yazılması gerekiyor benim kanaatimce. Yaşanılan her olguyu her talihsizliği ağdalı bir dille anlatan Tuna Kiremitçi kitaba konu olan Memet'in her türlü fizyolojik ve ruh halini serpiştiriyor sayfalara.

Aşk, kelamı biraz hafife alınıyor sanki. Aşk ikili ilişkilerin madden beraberlik olduğuna inandırılmaya çalışılıyor kitapta. Acı olan hikâye tabi ki de mutlu sonla bitmiyor Memet için yine yalnızlık yine itilmişlik yine tek başınalık bir Kasım gecesi Memet'in tabiriyle kaldırımın soğukluğunu kalçalarında ve esen rüzgârı da eklemlerinde hissediyor.

Şuana kadar hep Memet'ten konuştuk birazda kitaptan anlatalım. Kitap ajitasyon ilkesine göre yazılmış okurunda günümüz dizilerinden bir kesit gibi bölüm bölüm sonraki bölümde acaba ne olacak kaygısı uyandıracak bir ustalıkla yazılmış. Kitabın her bölümü belli başlı kişileri ve olayları yansıtacak doludizgin bir İstanbul içerisinde çile ile yalnızlık ile yoğrulan kişileri anlatmış. Hayatı dalgaya alıp onun kendisinden intikam aldığını düşünmek ne derece doğru bilmiyorum velakin Tuna Bey yazdığı kitapta örnek bir aşkı, örnek bir kişiyi veya örnek davranışları yansıtan bir portre çizmemiş. Bu kitabı diğerlerinden ayıran en büyük özellik bu olsa gerek. İnsanların sosyolojik, ekonomik, manevi ve maddi herhangi bir değeri ölçüt alınarak da ortaya çıkmamış muhakkak.

Benim kitap hakkındaki kişisel görülerim bu kadar velakin, insanoğlu her işte biraz yalnızdır. Yapayalnızlık ise Allah'a mahsustur. Biz yaptıklarımızdan nasıl yalnız başımıza mes'ul isek...

Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Tuna Kiremitçi
Doğan Kitap


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 28.03.2013 11:44 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:24
2820

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1049 yazı bulunmaktadır.