Buzdokuz Şiir Teori Eleştiri Dergisi 6. Sayı Çıktı, Dergi, Dergihaber

Buzdokuz Şiir Teori Eleştiri Dergisi 6. Sayı Çıktı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Buzdokuz Şiir Teori Eleştiri Dergisi 6. Sayı Çıktı

04.07.2021 09:00 - Dergihaber
Buzdokuz Şiir Teori Eleştiri Dergisi 6. Sayı Çıktı

Bir bakteri, insanın şiirine karşı şiir yazıyor. Bu şiirler NASA aracılığıyla uzaya gönderilmişti. InSight sondasının güvertesinde mikroişlemcide dijital bir yük olarak oturuyor ve şu anda Mars'ın yüzeyindeki Elysium Planitia bölgesini araştırıyor. Tüm bu süreci içeren Xenotext projesinin sahibi şair Christian Bök ile Ertuğrul Rast, deneysel şiir, görsel şiir, patafizik, genetik, bilim-şiir ilişkisi gibi konuların işlendiği bir söyleşi gerçekleştirdi. Buzdokuz'un Bök'e ayrılan bölümünde şairin şiirleri ile birlikte Ken Hunt'ın Bök poetikasını açımlayan bir yazısı var.

André Leroi-Gourhan, "Elin, ifadenin içinde görmeye atıfta bulunduğu kendine özgü dili vardır," der. Onun tam da mitolojiye denk düşen görsel indeksi anlatmak için kullandığı "mitografik dil", bugün teknolojinin çok katmanlı uyaranlar ve ses aracılığıyla çeşitlendirdiği rasyonel-grafik dilini yankılar. Bu dil, kaya resimlerinden dijital algoritmalara uzanır. Dile gelen/getiren bu insan eli, yeteneğin ve taklidin kanıtı olmaktan çıkıp aklın ve imgelemin bir uzvuna dönüşmüştür. Buzdokuz, dilin işlerine olduğu gibi elin işlerine de kayıtsız kalamaz. ESC'de Christian Bök, Jim Leftwich, Nico Vassilakis, Cansu Aybaş, Oytun Akdeniz, Nergihan Yeşilyurt, Burak Ş. Çelik, Muhammed Yusuf Aktekin, Hakan Şarkdemir, Hafize Çetinkaya'nın işleri yer alıyor.

CTRL+A bölümünün şairleri şöyle: Cengizhan Genç, Hayriye Ünal, Atakan Yavuz, Zeynep Arkan, Ertuğrul Rast, Betül Aydın, Burak Ş. Çelik, Ali Berkay, Koray Karaduman, Dilara Elitaş, Mert Özden, Vasfettin Yağız, Yunus Emre Altuntaş, Abdurrahman Ekinci, Yusuf Koşal, Rıdvan Temiz, Mustafa Torun, Onur Ocak, Sadık Koç, Hasan Bozdaş, Özgür Ballı.

Atakan Yavuz kavramsal denemelerin bölümü Space'te bir makasçı olarak şair portresi sundu.

Eleştirmenin Buzdokuz'daki mekânı Caps Lock'ta Hayriye Ünal, Murat Üstübal, Sean Foley, Burak Ş. Çelik, Muhammed Yusuf Aktekin'in yazıları; derginin End bölümünde Yusuf Koşal, Emre Söylemez, Mert Özden ve Hanne Koç'un sürpriz işleri var.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 04.07.2021 09:00 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 11:22
348

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 643 yazı bulunmaktadır.