Can Boğazdan Gelir, Kara Tahta, Can KURSİK

Can Boğazdan Gelir yazısını ve Can KURSİK yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Can Boğazdan Gelir

03.03.2014 14:38 - Can KURSİK
Can Boğazdan Gelir

Dünya nüfusu gitgide artarken hastalıklar, sakatlıklar gibi kısaca yetersizlikler diyebileceğimiz unsurlarda da bir artış gözlemlenmektedir. İnsanoğlunun yaşamını belirleyen gıda ve hava koşulları onun için hayati bir önem teşkil etmektedir.

Nefes almak gibi bir eylem olan yeme içme eylemi bu gün insanlığın üzerinde önemle durması gerekli olan unsurlardandır.

Sayısız çalışmaların yapıldığı, sayısız kitapların yayınlandığı, tv programları ve bilgilendirmelerin yapıldığı bu alana her geçen gün yenileri de eklenerek insanların bu alanda eksiklikleri giderilmeye çalışılırken bir yandan da yanlış yönlendirmeler ile insanlık çok yanlış yollara da sevk edilebilinmektedir. Bu bakımdan beslenme, sağlıklı yaşam konuları üzerinde yazılmış, çizilmiş eserlere bakarken süzgeçlerimizi bir değerlendirme unsuru olarak aktif hala getirmeliyiz

Süzgeçlerin aktif hale gelmesi için de belli bir bilgi birikiminin oluşmuş olma şartı vardır. Alanında uzman kişiler tarafından yönlendirilerek hangi alanda eksikliğimiz varsa ona yönelmeliyiz.

Özellikle söz konusu olan sağlık ise bu bizler için hayati öneme sahip bir olgu olarak durur. Bu bakımdan sağlıklı beslenmeyi önemserken sağlığımızdan olmamak için gerekli ön elemelerimizi sağlam yapmamız gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme kitapları konusunda yakın zamanda elime geçen It Starts with Food orijinal ismiyle Türkçe’ye Hera Yayınlarınca Can Boğazdan Gelir olarak basılan eser okuyucuların ilgisine sunulmuştur.

Kitabın Önsözünü yazan Dr. Luc Readinger beslenme ve diyet üzerine bu güne kadar yazılıp çizilmiş eserlerin yetersizliğinden dem vururken konuyla ilgili olarak birçok farklı eseri de önerdiğini belirtir fakat “asıl mesele bunu insanlar için mümkün mertebe kolaylaştırmaktı. Önerdiğim beslenme şeklinin muhtemelen zevksiz, korkutucu ya da düpedüz meydan okuyucu geldiğini ve ancak aşırı hevesli kişilerin bir kitap satın alarak diyet uygulayacaklarını biliyordum. O nedenle ben de bu yeni yaşam tarzına uyum sağlamayı kolaylaştırmak amacıyla Sağlıklı30 programını web sitesinden yazdırarak çoğalttım ve gerekli gördüğüm hastalara dağıtmaya başladım. Programın hemen başlayıp öğüdüyle yepyeni bir motivasyon kazanan hastalarım ofisimden ellerinde ihtiyaç duydukları her şeyin yazılı olduğu dört sayfayla ayrıldılar."

Eser sağlıklı30 olarak adlandırılan bir hayat programı olarak kişilere sunulan beslenme ve diyet programı olarak yeme ve içme konularında nelere titizlilikle bakılması konusunda önemli bilgiler içermektedir. Eserde de bahsedildiği üzere bu bir diyet programı değildir. Önceden bahsettiğimiz gibi sağlıklı beslenirken sağlığından olmamaya dikkat etme uyarısını kulağımıza küpe etmeliyiz.

Eserin yazarları da bunu baz alarak eserlerinde bahsedilen unsurların bir diyet programı olmadığını “ enerjimizi ve sağlıklı vücut ağırlığımızı korumak için ihtiyacımız olduğu kadar yiyip içiyoruz. Amacımız dengeli beslenme olduğuna göre hem bitkisel hem de hayvansal ürünleri tüketiyoruz. Gerekli tüm karbonhidratları meyve ve sebzelerden karşılıyoruz." Derken kitap sadece bir sağlıklı beslenme üzerine değil ayrıca motivasyon ile kişileri sağlıklı bir hala getirmeyi amaçlamaktadır.

Can Boğazdan Gelir
Dallas&Melissa Hartwig
Hera Yayınları
367 sayfa


Yazar: Can KURSİK - Yayın Tarihi: 03.03.2014 14:38 - Güncelleme Tarihi: 21.11.2021 05:22
3094

Can KURSİK Hakkında

Can KURSİK

Okur, dinler, arada bir şeyler söyler.

Can KURSİK ismine kayıtlı 13 yazı bulunmaktadır.