Çâre Dergisinden Doğumunun 100. Yıl Dönümünde Abbas S, Dergi, Dergihaber

Çâre Dergisinden Doğumunun 100. Yıl Dönümünde Abbas Sayar Özel Sayısı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemi

Çâre Dergisinden Doğumunun 100. Yıl Dönümünde Abbas Sayar Özel Sayısı

05.03.2023 08:00 - Dergihaber
Çâre Dergisinden Doğumunun 100. Yıl Dönümünde Abbas Sayar Özel Sayısı

Türk edebiyatına şiir, roman, hikâye, düz yazı alanında önemli eserler vererek 1999 yılında aramızdan ayrılan Abbas Sayar, doğumunun 100. Yılında Çâre Dergisi özel sayısı ile yâd ediliyor. Yozgat'ta doğan ve has bir Yozgat'lı olarak ömrünü tamamlayan Abbas Sayar, Yozgat merkezli olarak yayın yapan Çâre Dergisi'nde sadece Türk Edebiyatına yaptığı katkılarla değil, gazeteci, siyasetçi, ressam yönüyle de mercek altına alınıyor.

Yayın yönetmenliğini Mustafa Mete'nin yaptığı, sayı danışmanlığını ise Kâmil Büyüker'in yaptığı Çâre Dergisi'nin 16. Sayısında Ramis Karabulut "Bozkırın Edebiyatçısı: Abbas Sayar", Ahmed Güner Sayar "Yozgat'ın Manevi Dünyasının Abbas Sayar'ın Şairliğine Tesiri: Bir Deneme", İsmail Karakurt "İlk baskı, İmzalı Şiir Kitaplarıyla N. Abbas Sayar ve Şiiri Üzerine Notlar", Mustafa Uçurum "Anadolu Sesli Şair; Abbas Sayar", Ethem Baran "Dersini Almış da Ediyor Ezber", Abdullah Kasay "Bir Eski Zaman Masalı Ya da Can Şenliği", Hanife Şahin "Avrupa'ya İşçi Göçü Bağlamında Dik Bayır Romanı" Erdem Sarıkaya "Köy Edebiyatının Bozok Yaylasından Yükselen Sesi: Abbas Sayar", Seyfi Çelikkaya "Abbas Sayar ve Yozgat Sevdası" ve Elif Güneşer ve Halil İbrahim Güneşer "Abbas Sayar'ın Mistik Dünyasının Şiirlerine Sipiritüel Yansımaları" başlıklı yazıları ile yer alıyor.

Bu yazılar dışında pek çok eser sahibinin yer aldığı özel dosyada Abbas Sayar'ın oğlu Ahmed Güner Sayar'la orta sayfa söyleşisi gerçekleştirilmiş. Yine dosya içerisinde yer alan Abbas Sayar soruşturmasına Şükrü Erbaş, Ethem Baran, Ali Necip Erdoğan, İsmail Güleç, Emin Gürdamur, Merve Sevde Selvi tarafından verilen cevaplar da yer alıyor.

Abbas Sayar üzerine çalışacaklar için derlenen Nail Abbas Sayar Bibliyografyası ise araştırmacılara önemli kolaylık sağlıyor.

Çâre Dergisine [email protected] e-posta adresinden ya da 0541 878 16 66 nolu telefondan ulaşılabilir.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 05.03.2023 08:00 - Güncelleme Tarihi: 04.03.2023 16:45
581

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 929 yazı bulunmaktadır.