Cennet Delisi Bir Roman Karakteri: Daniş, Edebiyat, Ferhat ÖZBADEM

Cennet Delisi Bir Roman Karakteri: Daniş yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Cennet Delisi Bir Roman Karakteri: Daniş

17.08.2015 10:00 - Ferhat ÖZBADEM
Cennet Delisi Bir Roman Karakteri: Daniş

Romanlar bazen büyük oranda kurgusal bir hayat sunar okuyucularına. Bazen ise tamamen hayatın bir kesitini farklı bakış açılarıyla. Her biçim ve tarz yazarın içsel yolculuğunda yoğunlaştığı serüveninin bir yansımasıdır. Edebi eserlerin genelinde mevcut olan bu yansıma/yansıtma yazarın topluma tuttuğu aynadan payımıza düşen görüntülerdir. Her görüntünün bir anlamı, her anlamın bir yoruma hazır duruşu vardır. Daniş romanı da topluma tutulan aynalardan sadece biri.

 Romanların değerlendirilmesi farklı biçim ve tarzlarda mümkün olabilmektedir. Ele aldığı konu, yer, karakterlerin geniş olması roman türünün üzerine yapılan çalışmaları kolaylaştırmaktadır. Daniş romanı da bu bakımdan farklı biçim ve unsurlarla ele alınabilecek değerlendirmelere hazır bir eser olarak durmaktadır. Romandaki karakterler günlük hayat içinden seçilmiş, her an yanı başımızda olan, fildişi kulede yaşamayan biz gibi insanlardan seçilmiş. Mükemmel sosyolojik okumalar ve analizler içeren roman kimi zaman tebessüm ettiriyor kimi zaman ise düşündürüyor. Bu da yazarın ilk romanından sonra kendi dilini oturtup tarzını oluşturduğu anlamına gelmektedir. Yakma bizi Allah’ım ilahisi dinleyen emlakçı hacı Davut amca, çocuklara ve gençlere dini eğitim veren hafız Emin, demirci Sabir, Arya Hanım roman karakterlerinden bazıları. Her bir karakter her an romandan fırlayıp sokakta karşımıza çıkması mümkün olan karakterlerdir.

 Romanda kahramanlar arasındaki diyaloglarda geçen dua ve özlü sözler okuyucunun ufkunu açacak cinsten dua ve sözler. Anadolu insanının günlük hayat içinde kullandığı bu dua ve sözler ilim ve irfan geleneğimizin halk içinde hala muhafaza edildiğini de göstermektedir. İlim ve irfan geleneğimizin modern hayat içinde ne şekilde gerekli ve etkili olduğunu bir bütün olarak roman okunduktan sonra net bir şekilde görülmekte.

 Daniş, cami imamının içinden geçirdiği tanımlama ile tam da “bir kitaptan çıkmış gibi bir adam” olarak tanımlanabilir. Daniş’in bir de kedisi var. Adı Müezza kedi. Rivayet odur ki Resulullah’ın kedisinin adı da Müezza’dır. Müezza kedi ile ilgili kısmı okurken romanda verilmek istenen birçok mesajdan birinin de hayvan sevgisi olduğunu düşünüyorum. Kedileri sevmemiz ve sahiplenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Medeniyetimizi inşa etme derdi taşıyorsak sosyal sorunları çözmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum. Bizim medeniyet algımızda hayvanların da bir yeri var. Ve Müezza kedi konuşan bir kedi.

 Bu romanı özellikle gençler okumalı. Hani her yaş grubu okuyabilir. Bunun bir mahsuru olmamak ile birlikte gençler özellikle okumalı. İslamın güzellikleri güzel ve eğlendirici bir dil ile tek tek işleniyor. Hayatın her anında dua ve tevekkül etmekten tutun da olay ve kişilere nasıl bakmamız gerektiğine kadar birçok güzellik nakış nakış işleniyor.

 Daniş’in babasının nasihatleri romanda verilmek istenen mesajları içermek ile birlikte roman tekniği açısından da artı bir özellik olarak ifade edilebilir. Burada ilim irfan sahibi babaların sözlerini unutmamamız gerektiğini, nasihatlerini günlük hayat içinde önemsediğimizde bize faydası olacağını da ayrıca öğreniyoruz.

 Romanda Daniş’in şahsında bir Müslüman şahsiyetin modern çağda eşya ile ilişkisinin nasıl olması gerektiği de işlenmekte. Müslümanın gözünde eşyanın değeri ne olmalı, eşyaya köle mi olmalı eşyayı cennete vesile mi etmeli gibi konularda müslümanca bir bakış açısı işlenmekte.

 Aslında Daniş, Modern çağda Anadolu’nun herhangi bir ilinde olan Müslüman bir davetçi ve tebliğci. Gençler ve çocuklar ile nasıl iletişim kurulması gerektiği de romandaki diyaloglardan öğrenilebilir. Ahiret bilinci, namaz, oruç, Kur’an bilinci, anne baba hakkı gibi İslami konular romanda çok güzel bir şekilde işlenmekte. Roman kahramanlarından Medar ve Arya Hanım’ın şahsında modern insanın içinde bulunduğu sıkıntılara ve bu sıkıntıların çözümüne de ışık tutulmakta. Modern insanlara da bir şekilde ulaşmamız gerektiğini onların da tebliğ ve davete ihtiyaçları olduğunu hatırlıyoruz. Roman kahramanı Daniş’in bir davetçi olarak çok etkili olmasının doğal yönünün ağır basması ve irfani bir yaklaşımının olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. İslami roman geleneğimize yeni bir nefes, yeni bir tarz, yeni bir ufuk getiren Daniş, birçok güzelliği sanatsal bir film güzelliği ile önümüze seriyor. Cennet delisi olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır Daniş.

 

Daniş / Bir Cennet Delisi

Ercan Harmancı

Timaş yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 17.08.2015 10:00 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45
4287

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 214 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.