Çocuk Edebiyatına İçeriden Bir Bakış: Cengiz Karaefe, Söyleşi, A. Erkan AKAY

Çocuk Edebiyatına İçeriden Bir Bakış: Cengiz Karaefe yazısını ve A. Erkan AKAY yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsin

Çocuk Edebiyatına İçeriden Bir Bakış: Cengiz Karaefe

07.09.2022 09:00 - A. Erkan AKAY
Çocuk Edebiyatına İçeriden Bir Bakış: Cengiz Karaefe

Sizi çocuklar için yazmaya yönelten nedir?

Ben +13 çocukların algılarını kurgulayan küresel operasyonun tekerine çomak sokmayı ve kendi kültür değerlerimizle donatmayı amaçlayarak yola çıktım. Kalemi elime aldığım donemde o yaş grubunda büyüyen çocuklarım vardı. Nasihat dinlemekten hoşlanmayan ergen kafalara, heyecanla takip edecekleri bir kahraman belki rol model olabilirdi!

Çocuklar için yazmanın yetişkinler için yazmaktan daha zor olduğuna inanıyor musunuz?

Kesinlikle.

Çocuklara hitap eden metinlerinizde "olmazsa olmaz"ınız nedir? Sizce yazma sürecinizde bu ölçütünüz değişebilir mi?

Böyle bir kriter gerçekçi değildir. Kimsenin aklını, hele de çocukları hafife alamazsınız.

Çocuk edebiyatının ülkemizde ve dünyadaki gelişimini takip ediyor musunuz? Diğer yazarları okur musunuz? Gidişat nasıl?

Distopik kurgudan uzaklaşmak daha iyi olabilir. Biz Asyalı bir kültürüz; cadılar veya büyülü imgelerin bizim çocuklarımızda karşılığı yoktur; olmamalıdır da.

kapak1

Yazarken edebî kurgu ve dile mi yoksa öğreticiliğe mi ağırlık veriyorsunuz? Sanat mı eğitim mi?

Sanat en köklü eğitimdir.

Çocuk edebiyatı hakkında genel kabul görmüş ama katılmadığınız klişeler var mı? Rahat olabilirsiniz biz bizeyiz.

Klişe, klişedir.

Çocuk kitapları yayıncılığında sizce en büyük eksiğimiz nedir? Bilgisayarda açtığınız boş dosyadan kitabınız okurun eline ulaşana kadar hangi basamak sizi en çok zorlar?

O zihin dünyasına hitap edebilmek.

Yazdıklarınızla çocuklara erişebilmenin bir ön şartı var mıdır? Çocuk sevmek, çocuk sahibi olmak, çocuklarla iyi anlaşmak gibi.

Sanmıyorum.

Çocuk kitaplarında ne görürseniz sizi rahatsız eder? Çocuk hayatının da gerçeklerinden olan olumsuzluklarla kitabınızın içeriği arasındaki dengeyi nasıl belirlersiniz?

Çocuk kitabı fantastik olmak zorunda değildir. Denge yapay olmamalıdır; kâinatın bir parçası olan okuyucu kendi yerini bulmanın veya bilmenin hazzını alabilmeli.

kapak2

Okuyan çocuğun daha iyi bir insan olacağına dair elimizdeki dayanak nedir?

Öyle bir dayanak mı var varmış! Burada öne çıkan saik aile terbiyesidir.

Ebeveyn ve öğretmenlerin çocuk okumalarına katkısı gerekli veya yeterli mi? Çocuk bu konuda yönlendirilmeli mi, nasıl yönlendirilmeli, kitap nasıl seçilmeli ve okunmalı?

Kitap tavsiye etmek, ilaç vermek gibidir. Doğru bir tercihi yapamıyorsa ki çoğu kez böyledir, mahalle kültürünü uzaktan sıkı takip ederek, yaşına ve aile değerlerine uygun olmayanlar men edilebilir.

Okurlarınızla buluşuyorsunuzdur. Hangi çocuk sizi heyecanlandırır? Çocuklardan beklentiniz nedir?

Hayal kuran ve bunu zevkle paylaşan çocuklara bayılırım.

Modern pedagojiyle aranız nasıl? Geleneksel yöntemlerle modern pedagoji arasında nerede duruyorsunuz? Yazdıklarınızda hangisinin ağırlığı daha fazladır?

Modern pedagoji yadsınamaz kurallar getirir ama geleneksel yöntemlerden de vazgeçilemez.

Bugünün yazarları kalıcı eserler bırakabilecek mi? Sizce çağdaşlarınızdan kim yüz yıl (yüz çok olduysa elli diyelim) sonra da okunur?

İlk soruya cevabım: Evet. Devamında ne olduğunu zaman içinde göreceğiz.

Yetişkin bir yazarın bugünkü çocuğun diline, düşüncesine sahip olması mümkün müdür, gerekli midir? Farklı kuşakların bağını koruyabilmek için dünyalararası bir köprüye mi yoksa tek dünyalaşmaya mı ihtiyaç var?

Temiz bir dil kullanmak hepsinden önemlisi; kuşak farkını gözetmek ve ona göre biçimlenmek, yapay ve sığ bir iklime sürükler.

Günün şartları ve çocuk edebiyatının ticarîleşmesi sizi korkutuyor mu? Okumak bir lüks, yazarlar marka, okurlar müşteri olmaya doğru mu gidiyor? Giderse ne olur?

İlk soruya cevabim: Evet. İkincisi: maalesef. Sonuncusu: Su akar yolunu bulur.

Sosyal medyada binlerce kitap değerlendirme hesabı var. Bunlar sizce okurları doğru yönlendiriyor mu, işe yarıyor mu? Kitap incelemeleri, değerlendirmeleri, eleştirileri noktasında neredeyiz? Takip ettiğiniz, çocuk kitaplarını değerlendiren bir mecra var mı?

Ciddi ve işinin hakkını veren eleştirmenler yok.

İnceleme var fakat yetkin değerlendirme sıkıntısı çekiliyor.


Yazar: A. Erkan AKAY - Yayın Tarihi: 07.09.2022 09:00 - Güncelleme Tarihi: 16.07.2022 13:23
812

A. Erkan AKAY Hakkında

A. Erkan AKAY

1981 İstanbul doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2008 yılından bu yana Konya'da yaşamaktadır. İki evlat babası, iki evlat amcası, ikisinin de eniştesidir.

Spora, edebiyata ve küçükleri eğlemeye ilgisi çocukluğundan beri devam etmektedir. 2012-2020 yılları arasında Bilgin Atıcılık Spor Kulübü Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2015-2020 yılları arasında Türkiye Atıcılık Federasyonu Teknik Kurul Başkanlığı, 2017-2020 yılları arasında Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezleri Atıcılık Komisyonu Üyeliği ve İl Branş Sorumluluğu görevlerini yürüterek ulusal ve uluslararası düzeyde başarıya ulaşmış birçok sporcunun yetişmesine katkıda bulunmuştur. Destek AFAD gönüllüsüdür.

2017 yılında, kardeşinin bir hayali olan “Hayallerin Karın Doyursun” isimli kitaba katkılarından sonra, hep arzuladığı çocuk kitapları yazımının önü açılmıştır. Yayımlanmış 14 kitabı bulunmaktadır. Edebistan, Eğitim Her Yerde, Dilhane, Masal Dergisi gibi çeşitli sanal dergilerde, Hece ve MEB Özel Eğitim Çocuk Dergisi gibi matbu dergilerde deneme, makale ve şiirleri yayımlanmıştır.

Farkındadır ki her yazılan okunmaz ama okunanlar da ancak yazılanlardır. Yaşadıkça anlamını kaybeden sonsuz sözler arasından zarurî olanlara tutunuyor.

Dualarınızı bekler.

A. Erkan AKAY ismine kayıtlı 149 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 10 kitap bulunmaktadır.

Twitter Facebook Instagram mastodon/Threads LinkedIn YouTube Kişisel Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com