Daisy: Bir Papatya Filmi, Sinema, Misafir Köşesi

Daisy: Bir Papatya Filmi yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Daisy: Bir Papatya Filmi

15.01.2016 10:59 - Misafir Köşesi
Daisy: Bir Papatya Filmi

Betül Süslen, Kitaphaber için kaleme aldı...

Yönetmen koltuğunda Wai-keung Lau'nun oturduğu bir Güney Kore filmi olan 'Daisy' oldukça samimi. İlk kasımpatıları açarken bisiklete binmek kadar özgür ve keyifli... Diğer taraftan içli bir şarkıyı söylemek kadar üzgün bir o kadarda kırılgan...

Hye-Young, Amsterdam'da yaşayan genç ve güzel bir ressamdır. Şehrin en işlek meydanında insanların resimlerini yaparak ve kendi tablolarını satarak geçimini sağlamaktadır. Park Yi ise, şehirde uluslararası uyuşturucu trafiğinde önemli rol oynayan Kore mafyasının emrindeki bir kiralık katilidir. Park Yi, bir papatya tarlasında resim yaparken gördüğü Hye-Young'a aşık olur. Onun çalıştığı meydanı karşıdan net bir şekilde gören bir daire kiralar ve hergün onu uzaktan izler. Ancak kendini gösterme cesaretini bir türlü bulamaz. Bunun yerine hergün saat 4:15'de onun dükkanının önüne bir demet papatya bırakıp, "çiçekler" diye bağırıp ortadan kaybolmaktadır. Bu gizemli hayranından hergün aynı saatte çiçekler alan Hye-Young, hiç görmediği hayranına Park Yi 'ye aşık olmuştur.

Birgün, Hye-Young kalabalık meydanda çalışırken, tesadüfen saat 4:15'de elinde bir demet papatya ile karşısına bir adam çıkar. Ama bu adam, uyuşturucuların peşindeki İnterpol dedektifi Jeong Woo'dur ve o sırada takiptedir. Ama bunlardan habersiz Hye-Young, bu adamı kendisine hergün çiçekler gönderen, papatya tarlasında karşıya daha rahat geçebilsin diye onun için küçük bir köprü yapan hayranı Park Yi sanar. Dedektif Woo'da Hye-Young'a aşık olmuştur. Ama Hye-Young için tesadüfler gerçek aşkın yönünü şaşırtmış, biri katil, diğeri polis iki adamı da içinden çıkılması zor bir dönemece sokmuştur.

Filmi izlerken o kadar dinginleştim ki... Sizlerde izlerken oldukça sakinleşecek ve ruhunuzda anlam veremediğiniz bir dinginlik hissedeceksiniz. Klasik müziğin kullanıldığı, gereksiz detayların yer bulmadığı film sanatsal açıdan ise sizi doyuruyor. Her bir sahne fotografik olmakla beraber görsel açıdan dolu dolu. Filmdeki replikler ise izleyiciyi düşünmeye itiyor. İlk can alıcı replik Park Yi 'den geliyor.

"Çiçekler aşkı getirebilir fakat aynı şekilde ölümüde..." Park Yi'nin bu repliği aslında filmin özeti. Kiralık katil olan baş aktörümüzün hayatında çiçekler hem ölümün hem de aşkın temsili. Katile iş geldiği zaman bahçesine bırakılan siyah laleler ve her gün sevdiği kadına gönderdiği beyaz papatyalar... Siyah lale günahı beyaz papatya masum ve duru aşkı...

Yine dikkatleri çeken bir diğer replik ise "Başlangıçta bir köprü inşaa ettim ve bu ikimiz arasındaki köprüye dönüştü" diyor Park Yi... Evet, köprü metaforunu oldukça başarılı şekilde kullanmış yönetmen. Bir köprü iki insan arasında birleştirici olabileceği gibi diğer taraftan mesafede olabilir. Sevdiği kadın papatyaları çizmek için onca yolu dolanıp yorulmasın diye köprü inşaa eden Park Yi nereden bilebilir ki aslında o köprünün aralarına bir çizgi çekeceğini. Masum ressam Hye-Young ve kiralık katil Park Yi biri köprünün bir ucunda diğeri öbür ucunda.

Amsterdam'da geçen filmde iç ve dış mekânda kullanılan dekoratif özellikler ve ışık kullanımı film sahnelerini bir portreye dönüştürüyor... Bu portreyi klasik müzik besliyor.

Klasik müzik demişken kiralık katil olan Park Yi'nin klasik müzik ve papatya sevgisi sizi yine derin düşüncelere itiyor. Kiralık bir katili bize sempatik ve ideal gösteriyor bu sahneler. Sanattan, aşktan ve romantizmden anlayan bir katil.

Filmdeki en dikkat çeken diğer bir nokta ise, masum ve sevda peşinde olan Hye-Young 'un hayatına giren ve onu izleyen seven iki adamında ona son hediyesi kurşunlardır... Burada yönetmenin verdiği mesaj dikkatlerden kaçmamalı.

Wings of Happiness...

Daisy'nin finali tamda olması gerektiği gibi diye düşünmedim değil... "Wings of Happiness" yazılı bir tentenin altında toplanmış olan kahramanlarımız huzura ermiş ve tebbessüm halinde. Final sahnesinde siyah beyaz bir çekim tercih eden yönetmenimiz kapanışı papatyalarla yapıyor. Göğe doğru yükseltilen papatyalar Park Yi'nin sevdiği kadına son papatyaları...

Yönetmen: Wai Keung Lau
Senaryo: Kwak Jae-young
Yapımı: 2006 - Güney Kore, HongKong
Tür: Dram, Romantik
Süre: 110 dk
Oyuncular: Gianna Jun, Jung Woo-sung, Lee Sung-Jae, Ho-jin Jeon, David Chiang


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 15.01.2016 10:59 - Güncelleme Tarihi: 05.07.2022 17:23
6118
Yorumlar
  • Sabri Ünal 2016.01.14 20:45

    Güzel yazılarının; özellikle kore sineması ve diğer asya sinemasıyla ilgili yazılarının devamını dört gözle bekliyorum... Daisy'yi ben de severek izlemiştim.... Uzaktan bir yerlerden burnuma da sebepsiz bir Picasso kokusu da geliyordu

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1037 yazı bulunmaktadır.