Daracık Bir Mavi, Edebiyat, Misafir Köşesi

Daracık Bir Mavi yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Daracık Bir Mavi

11.03.2016 09:00 - Misafir Köşesi
Daracık Bir Mavi

İbrahim Halil Sönmezgül, Kitaphaber için kaleme aldı...

Deneme öykü, şiir, roman gibi edebî türler ile üslûbun önem kazandığı gezi, anı, günlük gibi türlerin arasında bir bölgede kaldığı için edebiyatımızda önemli bir yer tutar. Deneme türünde yazarın üslubuna göre metinlerde kurmaca görülebilir. Aynı zamanda yazarın veya toplumun gerçekleri de deneme türünün konusu içinde yerini alır.

Kemal Aydın, Daracık "Bir Mavi" adlı eserinde özne konumuna insanı koyarak insanlara sesleniyor kitabında. Deneme türündeki yazılarını "İnsanlık Halleri, Politik Değinmeler, Milliyetçilik Üzerine,Netameli Meseleler, Akademia Üzerine, Şiire ve Türküye dair, Memleket ve İnsanları" gibi başlıklar altında toplayan yazar din, siyaset,dil, tarih, şiir, insan, memleket gibi konuları ele alıyor.

İnsanlık Halleri:

Değişen insanın değişimini ele alan yazar insanın değişen duygu, düşünce ve sevinçlerini ele alıyor. Değişen "ben" ve değişen "benler"i alıyor yazar. Zaman mıdır değişen yoksa insan mı?

Bu soruyu kendimize sormamızı istiyor belli etmese de. İnsanların birlikte yaşadığı ortamın kültürel çokluğa ve bu çokluğun getirdiği farklı bakışına değiniyor yazar. İktidar konusunu işliyor yazar ve insanın bir iktidarı olduğu bir alan olduğunu belirtiyor. Ağlamaktan bahseden yazar okuyuculara çekinmeden ağlamaları gerektiğini söylüyor.

Politik Değinmeler:

Yazarlara ve yazma eğiliminde olanlara siyaset çoğu zaman bir konu, bazen ise bir uğraştır. Kimi yazar, yazarak siyaset konusuna dahil olur kimisi bizzat siyasetin içine girerek.

  1. Kemal Aydın, kitabının bu bölümünde politik yazılar kaleme alıyor. Siyaset kavramını değil insanın fikrini önemseyen yazar, insanın merkez alan bir siyaset kavramının oluşmasından yana. Yazar iktidar ve iktidarda olmanın meşru ve meşru olmayan yollarını ele alıyor.

Milliyetçilik Üzerine:

Bu bölümde yazar Venezüella'da olan devrime değiniyor. Tarihî sorunları ele alıyor ve yeryüzünü kirleten ülkeler olduğunu söylüyor Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın mısralarına dayanarak. Osmanlı'da çıkan isyanlara ve bu isyanları bastırmakla görevli Sakallı Nurettin Paşa'nın hayatından kesitler sunuyor ve Kürt ve Ermeni meselelerine değiniyor. 1994 seçimleri, Kurtlar Vadisi dizi filmi ve Adapazarı caddeleri de yazarın ilgi alanına dâhil oluyor bu bölümde.

Netameli Meseleler:

Bu başlık altında yazar din konusuna değinir Ali Şeriati, Marx ve Engels'in görüşlerini aktarırken sosyalizm ile dinin bir araya gelemeyeceği gibi görüşleri aktarıyor okuyucuya ve dinin sosyal temel olgularının sol görüşüne yakın olduğunu belirtiyor.

Amerika'da bulunan mezheplere de değinen yazar futbol konusunu ve dünya kupasını ihmal etmiyor.

Akedemia Üzerine:

Susturulan akademisyenler, işine son verilen profesörler ve dengesiz bir şekilde büyüyen üniversiteler. Bir dönemin gerçeklerini ele alıyor yazar bu bölümdeki ilk yazında. Yazar hem kendi akademik yaşantılarını ve bu yaşantıdaki sıkıntılarını hem de diğer akademisyenlerin sıkıntılarını dile getirirken "işyerinde psikolojik taciz" kavramına değiniyor.

Tezlerdeki dilin kötü kullanıldığını vurgulayan yazar, herkesi Türk dilini güzel bir şekilde öğrenmeye ve kullanmaya davet ediyor.

Şiir ve Türküye Dair:

Ahmet Arif, Nazım Hikmet ve Atilla İlhan'a duyduğu sevgi ve saygıyı anlatıyor yazar. Yer yer bu şairlerden şiir aktaran yazar, Ahmet Kaya, Orhan Gencebay'ın şarkılarından da bahsediyor. Bu bölüm okuyucuyu dinlendiren en naif bölüm.

Memleket ve İnsan:

Bu bölüm ise yazarın yaşantısından hüzünle ve mutlulukla akan bir nehir gibi bahsettiği bir bölüm. Askerlik anısı, memleket ziyareti, deprem ve ardından gelen ölümleri ele alıyor yazar.

Deneme türünün diğer edebî türlerden farklı kılan özelliği dağınık bir bütünlüğü olmasıdır. Bu deneme kitabında ve diğer deneme kitaplarında bizi cezbeden bu özellik olsa gerek.

Kemal Aydın, Daracık Bir Mavi, Meserret Yayınları, İstanbul, 2014.


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 11.03.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 12.05.2022 00:02
2729

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1037 yazı bulunmaktadır.