Dergi Soruşturması: Davut Bayraklı, Söyleşi, Kitaphaber

Dergi Soruşturması: Davut Bayraklı yazısını ve Kitaphaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dergi Soruşturması: Davut Bayraklı

05.08.2020 09:00 - Kitaphaber
Dergi Soruşturması: Davut Bayraklı

Sizin için dergi nedir?

Bugünkü dergiler bu tanımı ne kadar kapsar bilemiyorum ama dergi dendiği zaman benim aklıma hep "mektep" gelmiştir. Büyük Doğu, Diriliş, Hareket, Serdengeçti, Mavera gibi dergiler süreli yayıncılığın ötesinde bir mektep olarak Türkiye'de bir idealin, bir davanın yaşaması ve yaşatılması için mücadele verdiler. Bugün için aynı şeyi söylemek mümkün görünmüyor.

Takip ettiğiniz dergiler hangileridir?

Yazdığım dergilerin dışında Derin Tarih, Tarih Atlası gibi tarih dergilerini takip ediyorum.

Hangi dergilerde yazdınız ve ilk eseriniz hangi dergide yayınlandı?

Mostar, Genç Okur, Semerkand, Yılkı, Kuyudaki Koro, Yarın, Skylife, Mavi Yeşil gibi dergilerde yazılar yazdım. Mostar, Semerkand, Genç Okur'da yer alan yazılarım zaman içinde kitaplaştı.

Yazarlık sürecinde dergilerin yeri hakkında neler söylersiniz?

Düzenli yazı yazmaya yardımcı olduğu için faydalı buluyorum. Ama tek başına dergilerde yazmak yazının gelişmesine katkı sağlamıyor. Dediğim gibi mektep tarzında olan dergiler artık yok. O yüzden dergilerde yazarken kişi kendisini geliştirmek için çabalamak zorunda.

Türkiye'deki genel dergicilik hakkında neler söylersiniz?

Türkiye'de geçmişte gördüğümüz anlamda dergicilik yok. Bir hareket olarak, aksiyon ve dava noktasında dergicilik anlayışı yok. Bu, beklide içinde yaşadığımız zamanın getirdiği bir durum da olabilir. Yine de idealden bir kopuş olarak olumsuz yönde okuyorum ben bu durumu. Modernizm her şeyi deforme ettiği gibi bu alanda da istediğini yapıyor.

Teşekkürler.


Davut Bayraklı

1978 yılında Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitimini Ankara, Mersin ve Rize'de tamamladı. 2008 yılında, Kazakistan'da Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini 2010 yılında "Sezai Karakoç'un Şiir ve Şair Anlayışı" isimli teziyle aynı üniversitenin Türkoloji dalında yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında konferanslar verdi. Yayınlamış kitapları şunlardır:

  • Konuşan Tarih 1
  • Konuşan Tarih 2
  • Konuşan Tarih 3
  • Mücahid Mürşidler
  • Sezai Karakoç'un Şiir ve Şair Anlayışı
  • Okurun Masası Yazarın Masası
  • Çiçekli Elbise (Sulhi Ceylan - Mehmet Erikli - Davut Bayraklı)
  • Modern Hurafeler (Mehmet Erikli - Davut Bayraklı)
  • İlginçlikler Kitabı (Sedat Bayraklı ile birlikte)
  • Aynı Göğün Yıldızları (Cüneyt Dal ile birlikte)

Yazar: Kitaphaber - Yayın Tarihi: 05.08.2020 09:00 - Güncelleme Tarihi: 21.11.2021 21:01
2100

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Kitaphaber adına bazen yeni çıkan bir kitabı tanıtırken bazen bizden bir şeyler paylaşırken ve bazen de alıntı ve yeni çıkanlar kullanıcı isimleriyle paylaşmayı tercih etmediğimiz veya hangi profil altında paylaşmanın uygun olduğunu bilemediğimiz içerikleri bu kullanıcı profiliyle paylaşıyoruz. Bir dönem kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri de bu isimle paylaştığımız olmuştur.

Kitaphaber ismine kayıtlı 130 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 8 kitap bulunmaktadır.