Derin siyah - Yıldız Ramazanoğlu

Derin siyah - Yıldız Ramazanoğlu

Derin siyah - Yıldız Ramazanoğlu

15.02.2011 - Bilal Can
Derin siyah - Yıldız Ramazanoğlu
Kitap 96 sayfadan oluşup 11 başlık altında 11 hikaye sunmakta bize yazan.
Mehtap, Ses tutulması, Mor gülümseme, Yol hikayesi, Milenyum, Ağrı prensesi, Omega, Tuhaf bir sabah, Köyün ilk günü, Kriz, Derin siyah

“Dün gece… Tam gökyüzü siyahtan maviye dönerken Yuşa tepesine vurdum motoru. Tepeye daha çok varken rampada kaldım. Hiç insan sesi yoktu. Gezegenin sesi geliyordu kulağıma. Orada öylece, yolun bir aşağısına bir yukarısına bakarken ilk insan olduğumu düşünmeye başladım. Bunun nasıl bir duygu olabileceğini anlamaya çalıştım. Motoruma baktım. Yabancı…

Bayır aşağı yuvarladım gözden uzaklaşsın diye. Bir iki seslendim ormanın içlerine. Sesimi tanıyamadım. Dilimi anlayamadım. Bu dili nereden öğrenmiş olabileceğimi düşündüm. Yıllardır ilk kez ağladım. Herkesin savaşta ölmüş olduğunu hayal ettim. İnsanları özledim. Bir insanım olsun istedim. İnsansızım dedim defalarca. Uyumuşum. Acayip bir rüya gördüm. Uyandım ki gün doğmuş, insanlar geliyor, piknikçiler, dilekçiler… Motoruma doğru nasıl koştuğumu bir bilsen…”

İçine çeken bir hal ile bize seslenen hikayelerden oluşan kitap derinliğin siyahlığında gizemli seslerle yer ediyor gönlümüzde. Kalbimizin derinliğinde gözümüzün gördüğü siyahlıkla bizi uyandırıyor.

Yazana teşekkür ediyoruz. Bilal Can - 15.02.2011

,

2939

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin