Dil Belası - İmam Gazali, İlahiyat, Misafir Köşesi

Dil Belası - İmam Gazali yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dil Belası - İmam Gazali

02.02.2011 18:35 - Misafir Köşesi
Dil Belası - İmam Gazali

Nihat İlhan, kitaphaber için kaleme aldı.

İnsanlara güzel söz söyleyin. (Hadis-i Şerif)

Dil; kullanmasını bilmeyen insan için en büyük bela. Dil; kullanmasını bilen insana ne büyük fayda. Fakat insanoğlu içine girmiş bulunduğumuz şu asırda ne konuştuğuna dikkat etmemektedir. Dilinden çıkan her kelamın dışarıda nasıl yer edeceğini düşünmemektedir. Sadece dışarısı da değil, konuştuklarımız bizim amellerimizi etkilemektedir. İnsanoğluysa öyle bilinçsizce dilimizi kullanmaktadır ki, her konuştuğunun ardından bir yakınının canı daha yanmaktadır. Artık insanların ahlakça gerilemesiyle birlikte ağızlarında küfür ve isyanlarda dolaşmaktadır.

Dil Belası adlı eser de tam bu yönde yazılmıştır. Dilin başa getirdiği yirmi tür bela ayrı ayrı sıralanmıştır kitapta. Yine bunların ayrı ayrı çareleri belirtilerek, hadislerle ve diğer tasavvuf büyüklerinin halleriyle de deyim yerindeyse konu iyicene pekiştirilmiştir.

Susan kurtulmuştur. (Hadis-i Şerif)

Kitabın aslında bütün özeti bu iki kelimelik cümlede saklı. İmam-ı Gazali'nin, İhya adlı eserinden bir bölümünün alımıyla hazırlanmış. İçinde dedikodu, gıybet, söz getirip-götürme, yalan, alay etmek, yalan yere söz vermek, gülmek gibi dille ilgili her konudan söz açılıyor. Muhammed Hakan Öner tarafından tercümesi yapılmış ve pozitif dağıtım üstlenmiş basım ve dağıtımını. Yaklaşık iki yüz elli sayfadan oluşan bir kitap.

Güzel söz sadakadır. (Hadis-i Şerif)

Yazanında tasavvufi büyüklüğü ve alim kişiliğiyle konuyu daha da içselleştirmesi, meselenin okuyucu tarafından daha çok kapılmasını sağlıyor. İnsanlarda konuşma bilinci oluşturuyor, belki de dillere sükut serinliğini veriyor. Doğrusu benim dahi yaşadığım deneyimlerle söyleyebilirim ki, artık bazı yerlerde kendinizi konuşmaya engelliyorsunuz. Zira bir okuyucunun durumu da böyle olmalıdır. Yani okuduklarını uygulamaya geçmeli.

Dil, insanın başına dertte açar, insanı göğe de yükseltir. Kimi zaman dil yüzünden insanların arası bozulur, kimi zaman yalanlar başımıza iş açar, kimi zaman konuştuklarımız birilerinin kalbini kırar ve hem onların hem de bizim zararımıza yol açar. Bunun bir de metafizik boyutunu ele alırsak, öyle laflar da vardır bize anlamsız gelir fakat o bizi gizli şirke kadar götürür. Dil hakkında neyin ne olduğunu ayırt etmek istiyorsak bu kitaptan alabiliriz demek istediğim. Çünkü gerçektende İmam-ı Gazali meseleleri en ince noktalarından biliyor ve çözüyor. Bunları kaynaklarını da göstererek açıklıyor. Yine belirttiğimiz gibi hem hadislerle, hem sünnetlerle ve hem de diğer tasavvuf büyüklerinin sözleri ve hikmetli halleriyle pekiştiriyor. Kitap için bir psikoloji kitabı bile diyebiliriz, insanlarla nasıl daha iyi anlaşabileceğimiz yönünden. Fakat kitapta en çok öğretilmek istenilende sükut etmek oluyor.

Kitabın anlatım açısından diliyse çok sade. Herkesin anlayacağı türden ve okunanlar insanlara nasihat tarzında olduğundan bir daha akıldan çıkmıyor. İmam-ı Gazali, alim kişilik, tasavvufi kişilik ve aynı zamanda büyük bir yazar. Tercümeleri asırlar sonra insanlara hala faydalı gelmekte. Dilini iyi kullanmak isteyen veyahut da kullanamayan herkes için okunması gerekmektedir.

Selamet içinde kalmak isteyen, sükuttan ayrılmasın. (Hadis-i Şerif)

Dil Belası
İmam Gazali
Semerkand Yayıncılık


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 02.02.2011 18:35 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:10
10523

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Xxx 2016.10.14 18:07

    allah razı olsun