Dosya: Duyguların Dili, Düşünce, Ülker GÜNDOĞDU

Dosya: Duyguların Dili yazısını ve Ülker GÜNDOĞDU yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dosya: Duyguların Dili

13.05.2024 09:44 - Ülker GÜNDOĞDU

manset_dosya-duygularin-dili

"Hayatta duygularını ve sevdiğini söylemeyi erteleme. Çünkü hayat planladığın gibi gitmeyebilir, yarın hiç olmayabilir."
Honore de Balzac

Duygularımızı dile dökmek böylesi zor olmamalıydı. Hatalara gösterilen duyarlılık, güzelliklere de gösterilmeli. Bunların hepsi duygu dilini konuşmayı bilmediğimizden. Duygu dilini öğrenmeden önce bilmemiz gereken ilk hareket noktası; temel duygularımız.

Duygu durumu, hayal kırıklıkları, mutluluk üzüntü gibi... Kavramları derinden irdeleyelim, duygularımızı iyice yeni baştan bir tanımak ve onları kontrol etmek için dizginleri elimize alarak onlarla bir güzel yüzleşelim. Öfke, mutluluk, korku, tiksinme, şaşkınlık ve üzüntü. Bu duyguların gösteriliş biçimi farklı farklı olsa da herkes temel de bu duygularla doğdu. Diğer duygular ise sonradan yaşadıkça öğrenildi. Duygu, insanın ruh hâlinde içsel ve çevresel tesirin etkileşiminden doğan bir değişimdir. Kişiye özgü sağlık duyusunu belirleyen temel faktör olup, insanın günlük yaşamında merkezi bir rol oynar. Bu yüzden pek çok bilim dalı ve sanat biçimi tarafından araştırılmaktadır. Bu dosya kitaplar, filmler, tablolar üzerinden sizlere bir bakış sunacaktır. Şimdiye dek tüm alanlardan yapılan çalışmalar sonrasında halen duyguların sayısı ve sınıflandırılması tartışılmaktadır.

Etnograflar, her dilde aynı olmayan kültürlere özgü duyguları tanımlamışlar ve bunlar kültüre özgü duygu kavramları olarak adlandırılmaktadır. Duygular her dilde ve kültürde farklı ifade edilmektedir. Duyguların dili de çeşitlidir. Bu çeşitlilikle taşıdığı değer farklılaşmakta, ifade sayısı azalmakta ya da artmaktadır. Bazı dillerde sadece basit ayrımlar varken bazı dillerde duygu ifade ayrımları binlerle bile ifade edilebilmektedir. Duygularını ifade etmeye hâkim olan kişilerin toplulukta etkinliği artmaktadır. Anlaşılabilme yeteneklerindeki gelişimler sayesinde daha hızlı ilerleme kaydetmektedirler. Bu bağlamda duygusal ayrımların eğitsel olarak yoğunluğu olan ülkelerde gelişim daha hızlı olmaktadır. Duygu ayrımında rekor kırabilecek diller isi Farsça, Arapça, Çince gibi dillerdir. Bu dillerin konuşulduğu ülkelerin eğitsel yoğunlukları az olduğu için başarılı olma oranları çok düşük olan ülkelerdi...

Duyguların işlevi kişisel gelişimde önemli rol oynayan duygu dağarcığını geliştirmek için her dilde kullanılan farklı hislerin ifadesi, arasındaki farklarının ve karışımlarının bilinmesi için bu ifadeler ayrımlarıyla bu dosyamızı okura sunmaktayız. Uzmanlarca incelenmeye devam edilen duyguların dili ve duygusal doyum hâllerinde bulunan kişilere bakınca duygunun kişilikte geliştiğini görmekteyiz.

Duyguları incelemeye aldığımız bu dosyada, kısmî de olsa duygular üzerine konuşmayı, düşünmeyi ve hep birlikte yaşadığımız bu olgulara dair farklı bakış açıları edinmek için duyguların dili dosyasını ilginize sunuyoruz.

1. yazı: Duyguların Dili Dosyası: Hayalbaz

2. yazı: Hayal ve Gerçek İkircikliğinde İnsan

3. yazı: Duyguyu Örterken Bir Şehirle Açığa Çıkmak

4. yazı: İnsanda Duyguların Önemi

5. yazı: Duygu Koleksiyoncusu

6. yazı: Put Kırıcı Olarak Blake Ve Günlerin Atası

7. yazı: Mektup

8. yazı: Duyguların Kökeni


Yazar: Ülker GÜNDOĞDU - Yayın Tarihi: 13.05.2024 09:44 - Güncelleme Tarihi: 15.05.2024 22:20
244

Ülker GÜNDOĞDU Hakkında

Ülker GÜNDOĞDU

1977 yılının Ocak ayında Konya Ereğli’de dünyaya geldi.  Ereğli Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına; Ankara’da IBM Bilgisayar Satış Temsilcisi olarak atıldı. İstanbul’da kendi şirketlerini kurana dek çeşitli işlerde çalıştı. İstanbul’da yaşamakta. Kütüphanesini oluşturduğu yirmi üzeri alandaki, beş bini aşkın kitabının anlamını, canına okudu. 

Bilgisayar, dil, gitar, estetisyenlik alanlarında eğitimler aldı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere yirmi şehri, kültürel gezme imkanı buldu. Kitaplara, yazmaya, tablolara, eski ve yeni objelere, tüm renklere ve dört sitil yüzmeye tutkun. “O kadar derinim ki” diyen okyanusu kıskanmakta.

18.08.2020 tarihinde Kitap Haber ailesine katıldı. Kitap Haber Kültür Sanat Editörü olarak biteviye yazmaya devam etmekte. Kitap Haber Dergisi, Yolcu Dergisi, Şehir ve Kültür Dergisi, Teferrüc Dergisi, Aydos Edebiyat Dergisi’nde yazdı ve yazmakta. İlk yazmaya amatör olarak bir roman ile başladı. Şu ana kadar bir roman, bir deneme, bir öykü, bir Kadıköy’ün Semtleri, iki değerlendirme dosyaları; en güzel haliyle gün yüzüne çıkmak için naçizane enikonu hazırlanmakta. 

1998’de evlendi. Bir oğul ve bir kız evladı var. Ailesi ve kitaplarıyla huzurlu bir yaşamın diğerkâm ve müptezel yolcusu. Bibliyomani değil sadece bir kitap daha okuyacak…

Ülker GÜNDOĞDU ismine kayıtlı 142 yazı bulunmaktadır.

Twitter Instagram LinkedIn Kişisel