Dünya Müslümanları Yayıncılıkta Birleşiyor, Haber, Alıntı

Dünya Müslümanları Yayıncılıkta Birleşiyor yazısını ve Alıntı yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dünya Müslümanları Yayıncılıkta Birleşiyor

07.07.2012 09:43 - Alıntı
Dünya Müslümanları Yayıncılıkta Birleşiyor

Münir Üstün kaleme aldı.

Kitap fuarı denince çok heyecanlanıyorum. Yeni kitapları incelemek, yazarlarla tanışmak, son teknolojileri ve sektördeki yenilikleri yerinde görmek beni cezbetmeye yetiyor. Hele bu fuar, hiç gitmediğim, ilk defa gideceğim bir şehirdeki fuarsa çok daha fazla umutlanıyor ve heyecandan yerimde duramaz hale geliyorum. Hiç hesapta olmayan bir şehir ve ülke çıkıyordu bu sefer karşıma: New York ve Amerika!

Bugüne kadar en fazla 4 saatlik mesafelere, Londra ve Doha'ya uçuş yapmıştım. 10 saat uçmak, asla bana göre bir şey değildi, ABD benim için hep hayaldi! 1-9 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odası inceleme heyeti ile birlikte New York Kitap Fuarı'na gidecektik. THY'nin mükemmel uçak ve personelinin katkıları ile 10 saatlik rahat bir yolculuktan sonra Yeni Dünya'ya, ABD'ye ve "uyumayan şehir" New York'a vardık. Bizi sağanak yağmurlar karşıladı bu ışıl ışıl ışıklı şehirde! Times Square'da konaklayacağımız otele yerleştikten sonra jetlag olmamak için uyuduk ve erkenden kalktık.

Fuar iki gün sonra açılacaktı, bu iki günü New York'taki müzeleri ziyaret ederek geçirmeye karar verdik. Metropolitan Müzesi ve Doğal Sanatlar Müzesi'ni gezmek bir günümüzü aldı. Metropolitan Müzesi'nin "İslam Eserleri" başlığı altındaki bölümünü ziyaret ettik. Koç Ailesi'nin maddi katkı yaptığı Metropolitan Müzesi'nin bir salonuna Koç Salonu adını verdiklerini gördük. Ertesi gün 1 Ocak 1892 ile 12 Kasım 1954 tarihleri arasında New York'a gelen yeni göçmenler için bir transit geçiş merkezi olarak hizmet veren Ellis Adası ve Özgürlük Heykeli'ni ziyaret ettik. Ardından New York Kitap Fuarı'nı inceleyip göreceğimiz 3 gün başlıyordu.

İslam Ülkeleri Yayıncılar Birliği kuruluyor

Profesyonellerin akın ettiği bir fuar daha kapılarını açıyordu. Bu fuarın benim için en büyük özelliği bağımsız Amerikalı yayıncıları yakından görmek olacaktı. Tahminimde yanılmadım; ABD'deki büyük, küçük ve butik yayıncılar fuardaydı. 3 gün boyunca fuarı didik didik gezdim. Görüşmelerimi yaptım. Dikkatimi çeken özellikleri şöyle sıralayabilirim: Buradaki yayıncılar katalog yayımlamada dünyada bir numaralar.

Türkiye'ye 35 kilo katalog ve örnek kitapla döndüm. Sayıları azımsanmayacak kadar çok depo kitapçıları var. Şöyle ki; depo kitaplarını pazarlıyorlar ve toptan fiyatına İngilizce kitap satıyorlar. Dünya kitap pazarının parasal hacminin 90 milyar dolar olduğu bugünlerde pazarın 25 milyar dolarını Amerikalılar ellerinde bulunduruyorlar ve sektöre yön veriyorlar. 25 milyar dolarlık klasik kitap pazarının %10'u dijital kitapların elinde yani 2.5 milyar dolarlık kısmı.

New York Kitap Fuarı'nda Sharjah Kitap Fuarı yetkilileri ve Suudi Arabistan Yayıncılar Birliği Başkanı ile görüştük. Suudi Arabistan Yayıncılar Birliği Başkanı Abdul Rahman Al-Hamdan'ın İslam Ülkeleri Yayıncılar Birliği ile ilgili attığı adımlar karşısında çok heyecanlandım. Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili yapacağımız görüşmeleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşacağım. "Basın Yayın Birliği ve Türkiye 7 kurucu ülke arasında yer alacak" müjdesini şimdiden verebilirim. Türkiye'nin mutlaka katılmasını düşündüğüm New York Kitap Fuarı'nda Frankfurt Kitap Fuarı, Almanya, İspanya, Rusya, Umman, Sharjah Kitap Fuarı ve Suudi Arabistan stantlarıyla göz doldurdular.

New York Halk Kütüphanesi, bazı filmlerin çekim mekânı da olmuş Amerika, 350 milyon nüfus barındıran bir ülke, bir uçtan diğer ucu uçakla 6 saat ve yaklaşık 3 saat farkı var şehirleri arasında. Sadece New York'ta 170 dil konuşuluyor. Metro 24 saat açık. Apple ve buna benzer bazı mağazalar 24 saat hizmet veriyor.

Times Square sürekli hareketli ve her saat insan görmek mümkün. Caddeleri, sokakları, uzunluk ölçüleri, binaları, yemek porsiyonları ve ekonomileri çok büyük. Ölçekleri büyük bir ülke. İnsan düşünmeden edemiyor. Boşuna "Süper Güç" olmamışlar deyiveriyorsunuz.

Central Park, Empire States, Soho, Chinatown, Little Italy, Harlem, Brooklyn, Upperwestside bölgeleri ve özellikle 5. Cadde görülmeye değer yerler arasında. Görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi de New York Halk Kütüphanesi. Filmlerde zaman zaman rastlarız. "Örümcek Adam", "Hayalet Avcıları", "Zaman Makinesi" ve "Seven" filmlerinden bazı sahneler bu mekânda çekilmiş. Kütüphaneler bir şehrin aynasıdır bence. New York da kendine yakışanı yapmış ve böyle bir kütüphaneye sahip olmuş. Dünyanın en modern kentine yakışır bir kütüphane...

Manhattan Adası üzerine kurulmuş, iki nehir ve bir okyanusla çevrili, güleryüzlü insanların dev gibi gökdelenlerde yaşadığı, fılmlerde gördüğümüz sahnelerin birebir yaşandığı, kitapların çok okunduğu, parkların ve yaşama alanlarının insanlara nefes aldırdığı, sinema ve tiyatronun devleştiği...

Kısacası 24 saat yaşayan şehir, New York...

Kaynak: http://www.dunyabizim.com/index.php?aType=haber&ArticleID=10325


Yazar: Alıntı - Yayın Tarihi: 07.07.2012 09:43 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 14:13
3199

Alıntı Hakkında

Alıntı

Genelde kaynak göstererek arada ise sadece atıf yaparak farklı sitelerdeki içerikleri sitemizde yayımladığımız oluyor. Kaynak vermediğimiz içerik için lütfen uyarın, düzeltelim.

Alıntı ismine kayıtlı 115 yazı bulunmaktadır.