Dünyayı Çirkin Buluyorsan Kalbini Yokla - Güzin Osmancı, Edebiyat, Misafir Köşesi

Dünyayı Çirkin Buluyorsan Kalbini Yokla - Güzin Osmancık yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabi

Dünyayı Çirkin Buluyorsan Kalbini Yokla - Güzin Osmancık

21.04.2011 10:44 - Misafir Köşesi
Dünyayı Çirkin Buluyorsan Kalbini Yokla - Güzin Osmancık

Fatmanur Demir, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Aşka aşık bir yüreğin kaleminden süzülen damlalardır bu kitapta bizi heyecanlandıran. Yazar, her aşkın aslında Allah'a götüren bir vasıta olması gerektiğini vurgular her satırında. Aşktan öyle bahseder ki, okuyucu bir anlık da olsa Mecnun'un aşkını tatmayı ister, Züleyha'nın Yusuf'a olan aşkını büyük bir merakla arzular. Kitap, kullanım alanı farklı da olsa aşkın getirilerinden bahseder hep. Ve aşka özlemi vurgular. "Hasan boğuldu", "Kız Kulesi" ve "Telli Baba" gibi hikayeler gerçek aşkın kavuşulmazlığına dem vurur defalarca.

Yazar, ince bir ayrıntıya da dikat çeker. Kitabın kimi yerinde evliyaullahın Allah'a olan aşkı, kimi yerinde ise faninin faniye olan aşkı anlatılır ve belki de okuyucunun bu aşkların sonucuna dikkat etmesi istenir yazar tarafından

Kitaba girişi istanbulla yapar yazar. "İstanbul bize küskün" başlıklı yazısıyla Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği istanbulla şimdiki istanbul arasında ne kadar fark olduğunu, birçok tarihi camilerimizin, çeşmelerimizin, küliye, hamam gibi tarih kokan mekanlarımızın modern yaşam tarzına kurban gittiğini üzülerek anlatır. Tamamıyla tarihi bir kıyım yaşanmıştır istanbul sokaklarında.Ve bunun için istanbul bize küskün der yazar. Bu nedenle tarihe meraklı olanlar için kısa; ama öz bilgiler verici bir özellik taşır bu kitap.

Kitapta; İstanbul'un fethinden, Mimar Sinan'ın Selimiye camiini yapışı bile aşk dolu cümlelerle anlatılır. Osmanlı mimarisinin herkesi hayran bırakan güzelliklerinden bahseder. Öyle görünüyor ki yazar, tarihini unutmuş bir çok insana yumuşak bir dille hatırlatmada bulunmaya çalışıyordur. Birçok mekanı tarihi değerlerimiz arasına katan olayı/olayları sorgulamasını ve araştırmasını ister okuyucadan. "Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen de hayatından lezzet alır" düsturuyla hareket eden insanın her şeyden mutlu olabileceğini, her şeyde kainatın yaratıcısının azametini görebileceğini defaatle vurgular. Sanatın güzelliğini görebilmenin kalbin onayından geçtiğini, kalbi güzelliklere sahip olmanın ise aşkın olana bağlı olmakla ilişkili olduğuna dem vurur. Kainatta yaratılmış herşeyin ne kadar da merkezinde olduğuna dikkat çekmek için Merkez efendiyi anlatır satırlarında. Kendi dünyasında kaybolmuş, yeryüzünü problemli kalbinden dolayı hastalıklı olarak gören ve mutlu olma sanatından mahrum yetişmiş insana seslenir.

"İşte her şey o kadar merkezindeki; dünyayı çirkin buluyorsan, her şeyde kusur arıyorsan hele bir bak, kalbini yokla. Açan güllerin rengini fark etmiyorsan, o gül kokularıyla kendinden geçmiyorsan, yağmurlar yağdığında ıslanmayı sevmiyorsan, dur bir düşün. Ve her zaman onu yanında hissetmiyorsan, her nefes alışında, kalbinin her atışında onun ismini zikretmiyorsan, her daim yakarmıyorsan, kalbini yokla"… sf: 47

Yurdumun güzelliklerini anlatırken tarihte yapılmış ilk güzellik yarışmasının mekanı olan "Kaz dağına" değinmeden geçmez. Güzelliği başına bela olan; fakat saf yüreğiyle Allah'a vasıl olup, günümüze kadar adı sevgiyle anılan "Sarı Kız" anlatılır. Tarihi mekanların yanısıra adını tarihe maneviyatlarıyla yazdırmış olan Allah dostlarından bahsetmek kitaba farklı bir güzellik katar. Kısacası kitap baştan sona değerler bütününden oluşmaktadır. Tarihi değerler, ahlaki değerler, aşki değerler kitabın oluşmasında yazarı tetikleyen önemli unsurlardır.

Kitabın sonlarına doğru yol alınca, geçmiş zamanların ramazanından bahseder yazar. Bayramına, aşure günlerine dalar gider. Belli ki, çocukluk anıları unutulacak gibi değildir. Anlatımı akıcıdır yazarın. Yumuşaktır, okumaya değerdir. Aşka dair sözü, hatırası olan biri için bir fincan kahveyle ve kitabın sonuna kadar devam edecek bir tebessümle okunmalıdır bu kitap.

Dünyayı çirkin buluyorsan kalbini yokla
Güzin Osmancık
Akış Yayınları
118 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 21.04.2011 10:44 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 12:38
4009

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 818 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Bendeniz 2011.07.10 20:05

    kitabı tavsiye ettiler okumak istıyorum ama bulamıyorum istanbul fatihte okuyom nerde bulurum acep