Dünyayı Değiştiren Fikirler ve İmla Hataları, Edebiyat, Sabri ÜNAL

Dünyayı Değiştiren Fikirler ve İmla Hataları yazısını ve Sabri ÜNAL yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dünyayı Değiştiren Fikirler ve İmla Hataları

11.04.2022 09:00 - Sabri ÜNAL
Dünyayı Değiştiren Fikirler ve İmla Hataları

Kimi fikirler gün gelir günlük hayatımızı ve hayat algımızı o kadar değiştirir ve hayatımızda yer eder ki artık gerçek kaynağını bile hatırlamaya biliriz. Masamda duran kitap kimi fikirlerin dünyayı değiştirdiğini iddia ediyor. Bakalım bu fikirler nelermiş.

* * *

Deha başlığı altında Elektrik ampülü, antibiyotikler, penisilin, aşılama, mikroskop, X ışınları, DNA, radyoaktivite, konserve kutusu, çimento, pet şişe, paslanmaz çelik, telgraf ve telefon, internet, lazer, LCD ekran, naylon ve dinamitin icadı konusunda kısa bilgiler sunuluyor.

Çığır açan buluşlar başlığında motor, asansör, buzdolabı, rüzgar türbini, elektrik motoru, büküm makinesi, robot, sarkaçlı saat, vinç, baskı makinesi, sifonlu tuvalet, televizyon, güneş hücresi, pil, mikroişlemci gibi konular işleniyor.

Gündelik harikalar mikrodalga, dijital kamera, gözlük, radyo, para, kredi kartı, yazar kasa, barkod, zımba makinesi, pul, yapışkan not kağıdı, cırt-bant, fermuar, cep telefonu hakkında bilgileniyoruz.

Hareket halinde başlığında tekerlek, Ford'un fabrika modeli, yelkenli gemi, denizaltı, jet uçağı, helikopter, buharlı lokomotif, bisiklet, elektrikli araba, metro sıralanmış.

İnceleme ve keşif başlığında Saturn V roketi, Hubble teleskobu, pusula, mars keşif araçları, uydu navigasyon, uzay giysileri, MRI başlıkları dikkat çekiyor.

Kültür başlığında tükenmez kalem, şemsiye, walkman, video oyunları, güneş gözlüğü, spor ayakkabı, futbol topu gibi daha yaygın ve icat edildiğini bile düşünmediğimiz şeyler yer alıyor.

Kitaba dair eleştirilerim

Kitapta batılı olmayan icat bulmak çok zor. Hatta Avrupa veya Amerika dışından hiç mucit çıkmamış gibi bir izlenim sunuyor. Bu da kitabı ve tabii ki sunduğu bilgiye olan güveni düşürüyor. Kitapta kullanılan görsellerin bir kısmı çok eski tarihli ve günceli yansıtmaktan uzak.

Kitap çok sayıda baskı imla hatası içeriyor. Son okuma hiç yapılmamış veya ozolit alınıp kağıt üstünde sonuç hiç karşılaştırılmamış izlenimi veriyor.

Sonuç

İmla hataları sebebiyle kitap kendisinden resmen nefret ettiriyor. Okumamak çok bir şey kaybettirmez.

Dünyayı Değiştiren Fikirler

Komisyon
Tübitak Popüler Bilim Kitapları
256 Sayfa

1.Basım Aralık 2017

Orijinal Adı: The Big Ideas That Changet The World


Yazar: Sabri ÜNAL - Yayın Tarihi: 11.04.2022 09:00 - Güncelleme Tarihi: 08.04.2022 13:01
719

Sabri ÜNAL Hakkında

Sabri ÜNAL

1982 doğumlu. Harran Ün. İlahiyat Fakültesi'nden 2010 yılında mezun oldu. 15 Temmuz hain darbe girişiminde gazi oldu. Özgür Yazılım ve arada kitaplar ile ilgileniyor. Ömür boyu öğrenci.

Twitter: @sabriunal_

Sabri ÜNAL ismine kayıtlı 26 yazı bulunmaktadır.