Ebu Müslim Horasani - Corci Zeydan, Edebiyat, Misafir Köşesi

Ebu Müslim Horasani - Corci Zeydan yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ebu Müslim Horasani - Corci Zeydan

27.02.2011 11:02 - Misafir Köşesi
Ebu Müslim Horasani - Corci Zeydan

Meryem Betül Altuntaş, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

14 Kasım 1861'de Beyrut'ta doğan Corci Zeydan'ın dil, sosyal, edebiyat ve tarih üzerine yazmış olduğu 40 civarında kitabın arasında en önemli yeri, tarihi romanları tutmuştur. Hristiyan tarihçi Zeydan, düzenli bir tahsil hayatı olmamasına rağmen; ilme merakından dolayı kendisini çok donanımlı yetiştirebilmiştir. Ebu Müslim Horasani onun okunası tarihi romanlarından biri! 1905 yılında Kahire'de yazmış olduğu bu romanı, Arapça'dan Farsça ve Türkçe'ye tercüme edilmiştir. En son "Halit Fesih Kalkan" tarafından 2010 yılında günümüz Türkçesi ile yayınlanmıştır.

Bir inkılâbın seyri ve bir inkılâpçının hayatı

Hz. Peygamber (s.a.v) ve dört halifeden sonra, hilafeti saltanat haline büründüren ve halka, özellikle de mevalilere (Arap olmayanlara) zulmeden "Emevi Devleti" yıkılmaya yüz tutmuş, gittikçe çatırdıyordu. Hilafete aday en belirgin iki grup vardı: Aleviler ve Abbasiler. Bunca karmaşa esnasında, İran'da Ebu Müslim adında kahraman bir genç, inkılâbı merkezinden yönlendiriyordu. Ve (h.) 132 yılında, "Abbasi Devleti" kuruldu.

Peki, Ebu Müslim'e ne oldu?

Romanın seyriyle okuyucu, tarih sahnesinde; bir yandan Ebu Müslim'le at koştururken, öte yandan Gülnâr'ın yürek burkan talihine ve aşkına, bir yandan da, hepsine ayrı bir oyun oynayan Dahhak'ın hilelerinin seyrine kapılıyor.

Tarihçi Zeydan, kimi yerde; "Dünyada aşk hastalığına yakalanan bir kimse kadar ümit rüzgârından etkilenen, hayal dünyasına dalan, şüphe eden başka bir yaratık var mı?" diyerek aşk'ı fevkalade temalandırırken, kimi zaman da; "Unutmayınız ki, milli ideal her şeyin üstündedir. Biz faniyiz, millet bakidir." sözleriyle de inkılâp ruhuna dikkat çekiyor.

Peki, tekrar sorsak, Ebu Müslim'e ne oldu?
Ya Gülnâr? …
Yanıtı Kitaptan bir cümle versin;
"Kalp kalbe şahittir..."

Ebû Müslim Horasanî
Corci Zeydan
Milenyum Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 27.02.2011 11:02 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 11:57
4158

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.