Edebiyat Mevsimi Kapsamında Mahmut Bıyıklı İle Konuştu, Söyleşi, Ayşe BAĞCA

Edebiyat Mevsimi Kapsamında Mahmut Bıyıklı İle Konuştuk yazısını ve Ayşe BAĞCA yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirs

Edebiyat Mevsimi Kapsamında Mahmut Bıyıklı İle Konuştuk

22.10.2015 22:38 - Ayşe BAĞCA
Edebiyat Mevsimi Kapsamında Mahmut Bıyıklı İle Konuştuk

Bu sene 7.'si düzenlenen edebiyat mevsimi festivali "dergiler" temasıyla Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi'nde olanca coşkusuyla devam ediyor. Kitap Haber olarak biz de etkinlikleri yerinde görebilmek ve edebiyatla hemhal olabilmek için oradaydık. Büyük bir ilgiyle devam eden festival, kültür-sanat atmosferine yeni bir nefes katıyor. İstanbul TYB şube başkanı değerli Mahmut Bıyıklı beyefendiyle etkinlikler hakkında konuştuk. Bu süreç içerisinde gerçekleşecek etkinlikleri anlattı bize.

"Türkiye'nin en büyük edebiyat organizasyonu olan Edebiyat Mevsimi bu sene yine coşkuyla gerçekleşiyor. Bu senenin teması Dergiler... Cemil Meriç'in sözünde kendini bulduğu şekliyle hür tefekkürün kaleleri; birçok edebiyatçının, yazarın, şairin, sanatçının dergilerde yetiştiğini görüyoruz. Dergiler okul vazifesi görmüşlerdir ve görmeye de devam ediyordur. Bizler de dergilerin gereken ilgiyi görmeleri ve Türkiye'de gündem oluşturabilmelerine katkıda bulunabilmek için temamızı "dergiler" olarak seçtik.

Geçmişten bu güne edebiyat dünyasına ses veren, heyecan katan bütün dergileri burada konu edindik, oturumlarda paylaştık. Sadece burada Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesinde kırka yakın oturumla birlikte yüzlerce şair yazar akademisyen bilgilerini tecrübelerini sunuyorlar. Bunun yanında dışarda da, şubemizin dışında devam edegelen dergiler fuarımız var. Bu fuara da yüze yakın dergi katılıyor. Okuyucuyla buluşuyor, editörleri tartışıyor.

Ayrıca kapanan dergiler sergimiz var. Burada da çeşitli yetersizliklerden dolayı yayın hayatına son vermiş dergileri konuk ediyoruz.

Gençlerin, öğrencilerin, dergi meraklılarının ilgisiyle başlayan etkinliklerimiz 24 Ekim Cumartesi günü saat 18.00'a kadar devam edecek. Saat 18:00'de büyük bir ödül törenimiz olacak. Bu ödül töreninde Türk kültürüne, edebiyatına, tarihine ve irfanına emekleri geçmiş değerli büyüklerimize ödüller vereceğiz. Bu manada da ödül törenimize ve bundan sonraki devam eden oturumlara gençlerimizi, öğrencilerimizi, edebiyatseverleri, okurları, dergi severleri, kültür-sanat meraklılarını bekliyoruz. Burada sadece oturumlardan ibaret değil festivalimiz; şiir şölenleri, öykü okumaları, müzik dinletileri, belgesel gösterimleri, sergiler, kültürü sanatı edebiyatı içinde barındıran bütün güzellikler burada ve bu binada.

Kitap Haberi seviyoruz..."


Yazar: Ayşe BAĞCA - Yayın Tarihi: 22.10.2015 22:38 - Güncelleme Tarihi: 12.03.2024 19:05
3005

Ayşe BAĞCA Hakkında

Ayşe BAĞCA

1983 Haziran ayında doğdu. Zaman içerisinde çeşitli dergi ve edebiyat sitelerinde yazdı. Kitaphaber'le yoluna devam ediyor. 

Ayşe BAĞCA ismine kayıtlı 47 yazı bulunmaktadır.

Twitter