Eğitim Dediğin Finlandiya'nınki Gibi Olmalı!, Edebiyat, Misafir Köşesi

Eğitim Dediğin Finlandiya'nınki Gibi Olmalı! yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Eğitim Dediğin Finlandiya'nınki Gibi Olmalı!

08.04.2013 09:57 - Misafir Köşesi
Eğitim Dediğin Finlandiya'nınki Gibi Olmalı!

Can Akbulut yazdı...

Her kitap bizlere bir şey katar. Okuduktan sonra hiç beğenmediğimiz bir kitaptan bile muhakkak bir şeyler öğrenmişizdir. Bu öğrenim ya farkında olmadan ya da farkında olarak gerçekleşir. "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" adlı kitap ise göstere göstere öğreten bir kitap. Bir devlet, bir millet nasıl gelişir? Bu sorunun cevabı bu kitapta gizli. Birlik, beraberlik, çalışma bir ülkenin kaderini nasıl değiştirir? Finlandiya eğitim seviyesi olarak neden yukarılarda? Bunları öğrenmek isterseniz bu kitabı okumalısınız.

Birçok dünya diline çevrilen bu kitap sayesinde birilerine "Beyaz zambaklar ülkesi neresidir?" diye sorulsa "Finlandiya" demeleri olasıdır. "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" Finlandiya'da birkaç iyi yürekli, çalışkan, azimli ve kendisini ülkesine adamış insanın eseri olan kalkınma öyküsü anlatılır.

"Eskiden kışla sözü Fin halkı arasında hakarete karşılanırdı. Bir yerde bir kalabalık ve karışıklık olduğunda: Beyler kışlada mısınız?, Burası kışla kokuyor, Zavallıyı kışla bozmuş gibi sözler söylenirdi. Ama yeni düşüncelerle donanmış genç Fin subayları, bu sözleri hakaret sayıyorlardı: Yeni kışlalar, başka bir kışla olmalı! Ve olacaktır da. Bizler yeni kışlayı, bir halk okuluna dönüştüreceğiz. Hatta kışlayı, her bir erin hayatı boyunca sevgiyle anlatacağı bir halk üniversitesi haline getireceğiz. Kışlayı o hale getirmeliyiz ki; çok şükür onu kışla hayatı düzeltti, o bu eğitimi kışladan aldı, askerlik yaparken namuslu, çevik, çalışkan, nazik olmayı öğrendi gibi sözler atasözü haline gelsin."

Yukarıda yer alan paragraf kitaptan askeri kışla ile ilgili küçük bir bölümü içermekte. Eğitimden öğretmenlere, futbol hastalığından din adamlarına kadar birçok konu kitapta yer almakta.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı romanın yazarı Grigory Spridonoviç Petrov 1866 yılında Petersburg'un bir kasabası olan Yamburg'da doğdu. 19 Haziran 1925 yılında da tedavi için gittiği Paris'te öldü. Yoksul bir ailenin çocuğu olan yazar Rus Çar'ının sarayında grandüklerin eğitmeni olarak da görev yapmıştır.

Aslında kitap hakkında çok fazla bir şey söylemeye de gerek yok. O kadar dolu bir kitaptır ki Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Ulu Önder Atatürk'ün okunması için önerdiği, askeri okullarda okutulmasını emrettiği bir eserdir. Yazarın üslubu, kitabın içeriği, anlatılmak istenen konu son derece net şekilde ifade edilmiş. Fakat öyle yerlerde gramer hatası var ki, bu kitaba saygısızlık yapılmış adeta. Ben her zaman derim, kötü kitap yoktur, kötü editör vardır diye...

Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Grigory Petrov
112 sayfa
Alter Yayıncılık


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 08.04.2013 09:57 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45
3603

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • pangea_1628@hotmail.com 2013.04.18 14:51

    Kitapla ilgili belirttiginiz ozellikler genel olarak bilinen konulardir. Elestirmenlik yapmak istiyorsaniz daha derinlerde gezerek bunu hissettirmeniz gerekir. Yazarin hayati ve kitabin arka kapak ozetiyle, kitap yorumu yapmis olmazsiniz.