Elly Hakkında Bir Film, Sinema, Misafir Köşesi

Elly Hakkında Bir Film yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Elly Hakkında Bir Film

17.08.2015 09:43 - Misafir Köşesi
Elly Hakkında Bir Film

Betül Süslen, Kitaphaber için kaleme aldı...

Yönetmenliğini ve senaristliğini Asghar Farhadi'nin yaptığı About Elly İran yapımı bir film. İran sinaması deyince akla ilk olarak dram türü gelmektedir. Genç yönetmen Farhadi "About Elly" filmi ile İran sinemasında gizemin de altını çiziyor. Bir hayli gizem yüklü olan filmin kısa özeti ise şöyle;

Ahmed, Almanya'da yıllar boyu yaşadıktan sonra, İran'ı ziyaret etmeye karar verir. Üniversiteden eski arkadaşları, Ahmed'in gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında hep birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek, gruptaki kadınlardan birinin, neşeli Sepideh'in sorumluluğundadır. Sepideh, gruptaki arkadaşlarının haberi olmaksızın, kızının anaokulu öğretmeni Elly'yi de davet eder. Almanya'da yaptığı mutsuz evlilikten henüz kurtulmuş olan Ahmad, İranlı bir kadınla bir yuva kurmak istemektedir. Bunu bilen arkadaş grubu, Sepideh'in Elly'yi niçin davet ettiğini yavaş yavaş anlarlar. Tatilin ikinci gününde, her şey iyi gidiyor gibi gözükürken bir olay neticesinde Elly ortadan kaybolur. Elly'nin kayboluşu ile gizem dolu dakikalar izleyiciyinin zihninde sorgulama evresini başlatır.

Filmde birçok duygu geçişi yönetmen tarafından ustalıkla filmde işlenmiştir. Telaş, heyecan, suçluluk, bilinmezlik, acabalar... Karakterlerle birlikte izleyici de birşeyler öğreniyor, tartışıyor, düşünüyor ve merak ediyor. Yönetmen birbirine zıt duyguları gerçeklikten ödün vermeden seyircisine aktarıyor.

Yönetmenimiz filme ismini veren Elly karakterinin kayboluşu üzerinden İran toplumunu analiz ediyor, sosyal ilişkileri sorguluyor. Farhadi bir kayboluşu sahneye koyuyor fakat incelediği kesinlikle yüzeydeki konudan ibaret değil.

Müziğin neredeyse hiç kullanılmadığı film Oldukça doğal ve bir o kadarda sanatsal karelerden oluşmakta. Film başlarken ki ilk tünel sahnesi dikkatleri çekiyor. Arabalar tünelden geçerken kadın karakterlerin araçların camından tünele seslerini özgürce bıraktıkları o sahne izleyicide özgürlük duygusunu harekete geçiriyor. Kadın karakterlerin seslerini avaz avaz boşluğa saldığı sahnede İran'da kadınların özgür oldukları alanların aslında ne kadar kısıtlı olduğu izleyicilere düşündürülmek isteniyor belki de...

Oyunculuklar, mekân, konu olarak oldukça naturel olan film İran'ın kanayan yarasına parmak basıyor. Her şey dayanışma içerisinde mutlu ve pürüzsüz giderken bir anda ters yüz olan filmde suçlu kadın oluyor. Bütün suç kadının omuzlarına yükleniyor.

Yönetmenin en sevdiği konu "yalan" bu filmde de baş yerini alıyor. Kendi menfaatleri uğruna ağız birliği ile yalana başvuran gurup, Elly'i nişanlısının gözünde bitiriyor. Sepideh'nin itiraf etmek istemesine karşın susmak zorunda kalması ve yaşamını yitiren Elly'nin nişanlısının gözünde bir namussuz olarak hayata göz yummuş olması izleyenleri bir hayli rahatsız ediyor.

Asgar Farhadi'nin yönettiği bu film İran başyapıtları arasında yerini almış durumda. Sanat sinemasıyla popüler sinemanın kesiştiği bir film olarak özetleyebileceğimiz About Elly, seyircisini sıkmadan düşüncelere sevketme başarısını gösteriyor.

Yönetmen: Asghar Farhadi

Senaryo: Asghar Farhadi, Azad Jafarian

Yapımcı: Asghar Farhadi, Simaye Mehr

Yapımı: 2009 - İran

Tür: Dram, Gizem

Süre: 119 Dak.

Oyuncular: Taraneh Alidoosti, Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini, Peyman Moaadi, Saber Abbar

Ödüller: Asia-Pacific Film Festival 2009 'En iyi senaryo',

Berlin Film Festivali 2009 Altın Ayı 'En iyi yönetmen'.


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 17.08.2015 09:43 - Güncelleme Tarihi: 12.05.2022 00:16
4588

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1008 yazı bulunmaktadır.