En Sevilen Şairler ve Nedeni, Söyleşi, Misafir Köşesi

En Sevilen Şairler ve Nedeni yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

En Sevilen Şairler ve Nedeni

24.06.2014 13:07 - Misafir Köşesi
En Sevilen Şairler ve Nedeni

Birsen Çay "En sevdiğin şair kimdir" sorusunu sorarak bunun nedenini araştırdı...

Haluk NAS
En çok İsmet ÖZEL. Cem YILMAZ ne anlatsa millet güler. İsmet ÖZEL ne yazsa beni duygulandırır. İsterse buna şartlanma da denilsin. Birisi ağzına geleni söyler diğeri gönlüne geleni yazar. bir de kelimeleri bir gelin süsler gibi süsleyerek diziyor sonrada onlarla dans ediyor. Sonuçta gönle ve göze hoş bir tat bırakıyor.

Ahmet CANTÜRK
Benim "en sevdiğim şair" de "en sevdiğim şiir" de yok. Halet-i ruhiyeme göre değişir. Hatta ona sevmek-sevmemek demek de doğru değil. Bir şiiri okurken onda kendimden ya da kendimle ilgili veya kendime dönük şeyler bulduğumda "işte bu" dediğimde "sevdiğim" bir şey olur. O an o şair sevdiğim bir şair olur mesela. Başka zaman başka şiir ve şair hatta bazen bir şiirin bir dizesi, bazen aynı şiirin başka bir dizesi "sevdiğim" bir şey olur. İsmet ÖZEL'de, Cahit ZARİFOĞLU'nda, Nuri PAKDİL'de kendimle kesişen daha fazla dize buluyorum.

Abdurrahman İŞBİLİR
Necip Fazıl KISAKÜREK. İlk okuduğum şiirler ona ait olduğu için. Yoksa başka şairler de var. "Sakarya" ve "Kaldırımlar" şiirleri... Adeta ruhuma işliyor. Hani insanın ilk aşkı vardır, unutamadığı. İşte öyle bir şey. Şiirleri, hem maneviyat hem vatan sevgisi hem garabet hem aşk hem sitem hem yalnızlık yani hepsini mükemmel bir şekilde anlattığı için seviyorum.

Hasan ÇETİN
Öncelik ve sadece İsmet ÖZEL. Keskin, ince bir içtenlik, harbililik vurgusu esastır İsmet ÖZEL'de. Has ve yiğit bir insan ve müslümandır. Ve öncelikle okurlarına "Neyi kaybettiğini hatırla" diyerek, bizim kim, ne olduğumuzu hatırlatır. Sürekli akan berrak bir ırmak gibi. Kendini müslüman olarak tanımlayan kesimde, zor zamanda kıvırmayan, tanıdığım en fazla üç beş yiğit, gözü kara, sözü yüreği güçlü, aydınlık, temiz, güvenebileceğim kişilerden, saygın ve sevdiğim has bir şairdir. Menfaat ve şartların deneklerinden değildir. Duruşu olan, dik bir insandır. Kibirli değil aksine Mahzun ve. Kederlidir İsmet ÖZEL, iliklerine kadar. Münafık, menfaatçi tipler uzun vadeli İsmet ÖZEL okuru olamazlar, kayış atarlar. Bu menfaatçi münafık ödlek bencil korkak tipler ismet özel in yanında civarında barınmazlar dökülürler. Kendisi şiiri müstesnadır. Nesri de öyledir. Görebildiğim bir peygamber sevdalısı, takipçisidir. Zor bir insan, çetin bir mümindir. Kıvırtan dansöz bir tip değildir ve okurlarına da bunu yansıtır.

Mustafa ÖRNEK
Cemal SÜREYYA. Benim söylemek ve yazmak istediğim bazı şeyleri hep ondan duymuşumdur duygularıma tercüman oluyor. Anlaşılır bir dil kullanmış şiirlerinde

Adil KAYA
Sezai Karakoç, Bedirhan Gökçe. Kadim DOLUNAY. Beni anlatıyorlar kimi mısralarında. Duygularıma tercüman oluyorlar. Ve en önemlisi temel prensip olarak kabul ettiğin tüm değerler onlarda var. Ne bileyim bir idol gibi. Örnek insanlar. Hakkını vererek sevmeyi biliyorlar. Bu da çok önemli. Gamsız değiller bütünleştirici ve yapıcı bakıyorlar olaylara.

Tuba ÖZCAN
Sezai KARAKOÇ. Sebep;kelimelere yüklediği ruh.

Seda KOTAN
Erdem Beyazıt: Modern İslami düşüncenin de Türkiye'deki önemli temsilcilerinden olması hasebiyle benim için çok değerli.

Arzu KOTAN
Nurullah GENÇ: duygusal yönüme hitap ediyor ve onu okumak beni yumuşatıyor.
Mehmet Akif ERSOY: cesareti ile ruhumu şaha kaldırıyor. Her ikisi ile dengeyi buluyorum.

Olcay İPEK
Mehmet Akif ERSOY. Çünkü şiirlerin de, ruhunu, hüznünü, çırpınışlarını, yüreğini hissediyorum. Tabi hayatı ve kişiliği de beni çok etkiliyor. Adam gibi adam işte... Naif bir ruhu da var şiirlerin de hissediyorum. Aslında bir çok şair var ama Mehmet Akif'i farklı kılan davasını, çabasını, anlatması... ve benim yüreğime işliyor hüznü.

Özlem MEZARCI
Şairlerin hepsini çok seviyorum. Çünkü beni anlatıyorlar. "Huzurum onlar" desem? Genel de her telden okuduğum için fark etmiyor.

Ayşe YAPRAK
Necip Fazıl KISAKÜREK: etkiler beni.
Mehmet Akif: etkilemiştir beni hep. Sanırım ilk onu "Kaldırımlar" şiiriyle duydum. İkisinde kendimi buldum diyebilirim.

Ömer YAPRAK
Yahya Kemal BEYATLI: Hem aruz hem heceyle Bazen de serbest vezinle yazıyor. Hem milliyetçi hem aşk üzerine güzel şiirleri var.

Nurcan Türker YAĞCI
Necip Fazıl, Mehmet Akif, Can YÜCEL. Eskiden okurdum, uzun zamandır okumuyorum, Necip Fazıl ve Mehmet Akif, imani yönleri ağırlıklı, çok cesurca yazmışlar diye düşünüyorum. Can YÜCEL'de kendi alanında aynen. Ask şiirleri ayrıca beni etkiler. Ama Dursun Ali ERZİNCANLI, insanı cam evinden vurur. İbrahim Sadri alır götürür. Kahraman TAZEOGLU'da öyle. Can DEMİRYEL'i de unutmamak lazım. Bir aşk şiiri okur, emsali yok. Şiirde harika, sair de.Kısaca her telden var,severim güzel olanı.

Hatice YILDIZ
Necip Fazıl KISAKÜREK: Kelimelerle oynayışı, tasvir edişini çok beğeniyorum.

Nisanur KAYA
Can YÜCEL: Hayata bakış tarzını, yaşama sevincini seviyorum.

Şüheda EREM
Necip Fazıl KISAKÜREK: Davasını korkmadan yansıtabiliyor.Görüşlerini açık ve net bir şekilde belirtiyor.
Mehmet Akif ERSOY: Manzumelerini çok seviyorum.Anlatmak istediğini net ifade ediyor.

Zeynep AKYOL
Necip Fazıl KISAKÜREK: Dik duruşunu ve cesaretini seviyorum.
Cahit ZARİFOĞLU: İçinde kendini güzel yaşıyor.

Büşra KOTAN
Sezai KARAKOÇ: İç dünyayı yansıtıyor. İki dünyayı ve ahirete ağırlık vermesi beni etkiliyor.
İsmet ÖZEL: Dili güzel.
Mehmet Akif ERSOY: Kur'an'ı tefsir ediyor sanki.

Feyza AKTAŞ
Necip FAZIL: Coşturuyor.
Nazım HİKMET: Duygulandırıyor.

İrem İkbal KOTAN
Mehmet Akif ERSOY: Cesaretlendiriyor, benzetmeleri güzel.
Erdem BAYAZIT: Duyguyu hissedebiliyorum. İçe işliyor. Hayal dünyasında gerçeği gösteriyor.


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 24.06.2014 13:07 - Güncelleme Tarihi: 06.03.2023 23:05
4441

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 968 yazı bulunmaktadır.