Erciyes'in Emzirdiği Bir Şair Olabilmek, Edebiyat, Misafir Köşesi

Erciyes'in Emzirdiği Bir Şair Olabilmek yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Erciyes'in Emzirdiği Bir Şair Olabilmek

26.02.2013 11:31 - Misafir Köşesi
Erciyes'in Emzirdiği Bir Şair Olabilmek

Fatmanur Demir, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Sözler vardır kulaklara çarpan. Yine sözler vardır yürekte sağa sola çarptığı halde çıkış yolu bulamayan. Her şeye bir söz söylemek mümkün. Konuşmak susmaktan çok daha kolay. Birine bir dakika içinde birçok söz söyleyebiliriz.

Örneğin; "Seni seviyorum" diyebilmemiz için sadece iki saniyeye ihtiyacımız vardır. Birini bir ömürlük yıkıma uğratacak sözler için de bu kadar süre yeterlidir. Gücünü, bir araya getirilen seslerden alan kelimelerin oluşturduğu ahenktir, yaptığı danstır edebi metinler. Bu tür metinleri yazabilmek güçlü bir yürek ister; fakat her güçlü yüreğin de böylesi anlam bütünlüğünü oluşturabileceği söylenemez.

Suya bakışında onu bir ihtiyaçtan öte şeffaflığıyla ve duruluğuyla gören gözler düşünce farklılığıyla ortaya çıkar sadece. İşte bu kitap da; doğaya, olaylara, duygulara farklı anlamlar yükleyen bir yürekten damlayan kelimelerle bir araya getirilmiş. Resulullah Efendimizin "Uhud bizi sever, biz de Uhud'u severiz." diyerek cansız da olsa varlıkların hayatımızdaki yerinden dem vurmasına "Erciyes'in emzirdiği bir şair olabilmek var." sözleriyle bahsetmiş. Yazarın hep bir yerlere ulaşmanın, gönül kuşuna kanat bulmanın derdinde olduğu kitabın birçok yerinde kendini gösteriyor. Farklı konular olsa da kelimelerin altında yatan gizli arzu bu olsa gerek. "Açılmalıyım artık deryalara. K/aralar dar geliyor kabıma. Sal gerek, kayık gerek, gemi gerek... Bana uzak diyarlar gerek... Dalgalara aldırmadan, fırtınadan korkmadan açılmalıyım maveraya..." ( sf. 16 )

Yaşanması gerekenlerden kaçmamalı insan. İnsan, kendiyle konuşmasını bilmeli. Yazacaksa bir şeyler bu en iyi şekliyle olmalı. Söylenecek sözler en güzel harflerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmalı. İnsan eksik yaşamamalı hayatı. Yapılacaksa bir şeyler bu en iyi olmalı. Bunları yazar, şu paragrafta uçurumun kenarından anlatıyor okuyucuya."Barajlara aldırmadan, dalgalanmış yüreğimi sakinleştirmeye çalışmadan; durulacaksam, savaşarak durulmak; yanacaksam, körüklenerek yanmak; donacaksam çığ altında kalarak donmaktır hayalim." (sf. 93 )

Kısa kısa şiirsel deneme diyebileceğimiz türden oluşan bu kitap, şiir okumayı sevenlerin eline aldığında çok kısa sürede bitirebileceği türden. Ancak yazarın imgeleri ve söz sanatlarını sıklıkla kullanmış olması bazı okuyucuda bir sonraki sayfayı merak etmeme duygusu oluşturabilir. Bu nedenle her ne kadar konular farklı olsa da kitapta iniş çıkışlar olmadığı için aynı seyirde devam eden bir kitap izlenimi veriyor. Ancak bununla birlikte okurken hem dinlenip hem de ağdalı dilin vermiş olduğu yorgunluğu hissetmek isteyenler için güzel bir kitap diyebiliriz.
Uçuşan maviliktir hayaller... Uçarlar... Uçarlar... Uçarlar...

Sızı
Sergül Vural
Mola Kitap
114 Sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 26.02.2013 11:31 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 12:42
2370

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 818 yazı bulunmaktadır.