Ev Yapımı Mutluluk Tarifleri, Kara Tahta, Can KURSİK

Ev Yapımı Mutluluk Tarifleri yazısını ve Can KURSİK yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ev Yapımı Mutluluk Tarifleri

08.04.2016 14:54 - Can KURSİK
Ev Yapımı Mutluluk Tarifleri

Mutluluk tarif edilebilir mi? Sanırım bunu düşünmüştür her okuyucu başlığı görünce. Başlık bahsedeceğimiz kitabın ismi olarak bizim de yazımızın başlığına girmeyi hak etmiştir.

İnsanlar, en azından artık şunu rahatça söylebiliriz, ya da insanları bir kategorizeye sokacak olursak: bugünün insanı modern kölelik sisteminin ona sunmuş olduğu altından kelepçeleri boynuna takarak kapitalizme her geçen gün bir şeyler taşıyarak hayatını idame ettirmekte. Çalışmasının karşılığının aldığı için sözde mutlu-mesut evine, o artık otelden farksız yuvasına dönerek makineler arasında kaldığı için yorulmuş bedenini dinlendirmektedir, dönmektedir. Çok sert cümleler ile hayatı ve insanları ifade ettiğimi kabul edebilirim burada.

Her geçen gün üzerimize çöken bu yılgınlığı, bu somurtkanlığı, bu acı çeker gibi duran bedenimizi, bu bezginlik duysuna kapılmış yüzümüzü, belki de herşeyin sebebi olan mutsuzlukluk halindennasıl kurtarabiliriz, kendimizi, zihnimizi, bedenimizi, çevremizi.

Bunun için bazen küçük bir dokunuş yetebiliyorken hâla, umutsuz vaka olmadığımız için sevinebiliriz.. Yani mutlu olmak için küçük bir dokunuş, küçük bir temas, küçük bir hareket. Bunun için şükredebiliriz bence. Çünkü insanî özelliğimiz hala bir miktar bulunmakta. Hala öz halimize dönmemiz mümkün. Bunun için ise küçük bir hareket gerekmekte.

Mutlu olmak zorunluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Fakat artık her tür alanda erkeklerle yarışır hale gelen kadınların ve artık kendinden geçmiş işkolik erkeklerin gittikçe çoğaldığı bir dünyada mutluluğun da gittikçe yalnızlaştığını/azaldığını söylememiz bu gün mümkün. Acı fakat gerçek.

Sanal mutluluklar peşinde koştukça öz mutlulukları yitirmeye başladık. Bahar mevsimi gelmiş, bizler bu mevsimin geldiğini takvim yapraklarından izliyorsak büyük bir sorun yaşıyoruzdur. Bir çiçeği bilgisayar, tablet, telefonlardan izliyorsak sıkıntı büyük, bir yağmuru ıslanmadan izliyorsak daha kötü ve beter bir durumdayız, bir rüzgârı hissetmeden duruyorsak bence bu acı…

Bazı zamanlar sizi yormayan, sizi uğraştırmayan metinlere ihtiyaç duyarsınız. Sıkıcı ve anlamak için uzun uğraşlar isteyen metinlerin ardından zihniniz yorulur ve bu yorgunluk çoğu zaman bütün benliğinize sarılarak o gününüzü etkileyebilir. Ben sıkıcı metinlerden sonra bazı zamanlar ihtiyacını yoğun bir şekilde hissettiğim basit cümlelerle küçük mutlulukların peşine düşerim. Yakın zamanda masama düşen bu kitap günü kotarmamı ve beni sıkmadan, yormadan hatta dinlememi sağlayarak kendime getirdi.

Bazen uzun aramalar sonucunda bile bulamadığımız mutluluğun yanı başımızda olduğumuzu fark ettiren bu eser, iddiali bir biçimde bazen müzipçe, bazen minik ve tatlı cümlelerle okuyanlara “denenmiş mutluluk tarifleri” vermektedir. Oyuncu Anne olarak da bilinen Şermin Çarkacı tarafından ortaya konulan eser, mutluluğun aslında da çok da ucuz bir şekilde elde edilebileceğini göstermektedir.

Ben okudum ve payıma düşenleri aldım.

Belki siz de göz atmak istersiniz.

Mutlu olunuz.

Sihirli Değnek

Şermin Çarkacı

Elma Yayınevi

115 sayfa


Yazar: Can KURSİK - Yayın Tarihi: 08.04.2016 14:54 - Güncelleme Tarihi: 08.04.2016 14:54
3135

Can KURSİK Hakkında

Can KURSİK

Okur, dinler, arada bir şeyler söyler.

Can KURSİK ismine kayıtlı 13 yazı bulunmaktadır.