Eylül Ruhuna Yakışan Filmler, Sinema, Misafir Köşesi

Eylül Ruhuna Yakışan Filmler yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Eylül Ruhuna Yakışan Filmler

09.09.2017 09:00 - Misafir Köşesi
Eylül Ruhuna Yakışan Filmler

Betül Süslen, Kitaphaber için kaleme aldı...

Eylül... Yani sonbahar. Bir başkadır bu ay. Gizemi, büyüsü, enerjisi her şeyiyle başkadır. Melankolik bir mevsim olan sonbahara ilk adımdır. Bir vedadır... Aşkın ve ayrılığın en yoğun hissedildiği, ruhumuzun dinginleştiği, yoğun geçen yaz aylarının ardından kalbin ve ruhun terapiye ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Hafif bir rüzgâr esse manidar olur Eylülde. Hem huzur ararız hem ruhumuzdaki yaraları sarmaya çalışırız. Dinlediğimiz şarkılar, şiirler, okuduğumuz kitaplar ve gittiğimiz mekânlar bile değişiverir bu gizemli ayda... Ruh sanata yönelir adeta.

Haliyle Eylül ayının film arşivi de bambaşkadır. Daha romantik daha dramatik senaryoların hayat bulduğu bu dönemde bizlerde Eylül psikolojisine bürünerek ruh halimize uygun film arayışına yöneliriz. Daha çok sanatsal haz duyacağımız bizi ruhumuzu dinlendirecek arayışlar içerisine gireriz. Ve genelde sanat sineması ağır basar aslında...

Farklı bir büyüsü olan Eylül ayına yakışan filmleri sizler için derledik. Derlediğimiz bu film arşivinden yardım alarak ruh halinize uygun filmlerle Eylülü o büyüsü ile yaşamanız için işte Eylülde izlenesi 10 film...

1) VESİKALI YARİM:

Yönetmen: Ömer Lütfi Akad

Oyuncular: Türkan Şoray, İzzet Günay, Ayfer Feray

Tür: Dram

Ülke: Türkiye

Film Özeti:

Ömer Lütfi Akad'ın yönettiği İzzet Günay ve Türkan Şoray'ın başrollerini paylaştığı 1968 yapımı bir film... Zamanın alışılmış filmlerinden farklıdır, hatta bu gün çekilse bile kabullenilmesi zor bir hikayeyi, çok doğal çok başarılı bir şekilde yansıtır yönetmen.Tabi hikayenin yazarı olan Sait Faik'i ve Safa Önal'ı da unutmamak gerekir.Hikayemizin kahramanları Sabiha ve Halil'dir. Sabiha pavyonlarda çalışan güzel bir kadın Halil ise genç yaşta evlenmiş, iki çocuklu bir manavdır. işte bu ikilinin aşkıdır kabullenilmesi zor olan...

Evli bir adam ve pavyonda çalışan bir kadının aşkı her ne kadar her türk filminde sıkca karşılaştığımız bir durum olsa da bu filmdeki duygu,işleniş bambaşka. Filmde sıkça yer alan Şükran Ay'ın seslendirdiği "kalbimi kıra kıra" şarkısı ise o dramı tam olarak izleyiciye yansıtıyor.

2) RAUF:

Yönetmen: Soner Caner, Barış Kaya

Oyuncular: Yavuz Gürbüz, Alen Hüseyin Gürsoy, Veli Ubic

Tür: Dram

Ülke: Türkiye

Film Özeti:

Görünmez bir savaşın gölgesinin düştüğü bir köyde yaşayan 9 yaşındaki küçük Rauf'un, kendini ustasının 20 yaşındaki kızına karşı büyük bir platonik aşkın içinde bulmasıyla başlayan pembeyi arayışının öyküsüdür. Pembe; yaşanması hayal edilen aşkların, huzurla uyanmak istenen sabahların ve barışın rengidir bu öyküde. Rauf, sevdiği kızı mutlu etmek adına başlamıştır pembeyi aramaya. Ancak gri dünyasında çıktığı pembe yolculuğunda, siyahı ve beyazı da öğrenecektir.Kars'ın bir köyünde yaşayan küçük Rauf'un, kendi sınırlı ve kapalı dünyasında, aşkın sınırsızlığı ile tanışmasını konu alan filmin senaryosunu Soner Caner'in kaleme aldı. Rauf'un gri dünyasında tek hedefi bu aşkın sembolü haline gelen Pembe'yi bulmak ve Zana'ya sunmaktır.

3) LEON: THE PROFESSİONAL:

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Samy Naceri, Elizabeth Regen

Yapımı: 1994 - Fransa

Tür: Dram, Gerilim, Suç

Film Özeti:

Mathilda, New York'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon'un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda'ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.

Kendini tamamen toplumdan soyutlamış bir katil (Jean Reno) ve onun hayatına girip her şeyi değiştiren Mathilda (Natalie Portman). Ayrıca Natalie Portman'ın ilk filmi olduğunu vurgulamam gerektiğini düşünüyorum.

Muhteşem ikili, muhteşem senaryo ve muhteşem müzikler filmi bir çok kişi için gelmiş geçmiş en iyi filmler arşivine taşıyor.

Özellikle son sahnede Sting'in Shape of My Heart'ının çalmasıyla çok farklı duygulara kapılıyorsunuz. Her daim izlenmeye hazır bir şekilde film arşivinde bulundurulması gereken ve defalarca izlenmesi gereken bir başyapıt.

4) ALLAH YAKINDIR:

Yönetmen: Ali Vazirian

Oyuncular: Elnaz Shakerdust, Saeed nikpour, Safar Roohi, Ellahe bavand, Babak Hamidian

Tür: Dram

Ülke: İran

Film Özeti:

İran Sineması yine sadeliği ve doğallığıyla kalbinize dokunacak. Mecazi bir aşkın İlahi aşka dönüşüne tanık olacaksınız.

Köyündeki insanlar Rıza'yı pek aklı başında olmayan bir genç olarak bilmekteler. Rıza anayol selden zarar gördüğü için motosiklet taksiciliği yaparak insanları taşımaktadır. Bu esnada yolculardan biri olan köyün yeni öğretmenine aşık olur. Öyle bir aşk ki onu gerçekten divane eder.

Mucizevî bir deneyimle sonlanan Hüdâ Nezdik Est (Allah Yakındır), Ali Veziriyan'ın aşkı ruhani ve irfani bir bakış açısıyla incelemesidir. Ayrıca bu film Ali Vazirian'ın ilk uzun metraj filmidir.

Mecazi ve İlahi aşk konulu film, Veziriyan'a İran 25. Uluslararası Fecr Film Festivalinde en iyi yönetmen ve İtalya'da 10. Din ve Günümüz Film Festivalinde Don Tonino Bello ödülünü kazandırdı.

5) BİR ZAMANLAR ANADOLU'DA:

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel

Tür: Dram, Gerilim

Ülke: Türkiye, Bosna

Film Özeti:

Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor... Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Senaryoda Ebru ve Nuri Bilge Ceylan'ın yanı sıra Ercan Kesal'ın da imzası var. Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu'da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor. Cannes'da Altın Palmiye için yarışan film, Nuri Bilge Ceylan'a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes'da Büyük Jüri Ödülü'nü de kazandırdı.

6) SİL BAŞTAN:

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst

Tür: Dramatik komedi, Bilimkurgu

Ülke: Abd

Film Özeti:

Joel Barish (Jim Carrey)'in eski sevgilisi Clementine (Kate Winslet) yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını gizemli tıbbi bir müdahale ile kafasından sildirir. Bunu öğrenen Joel çok üzülür ve aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı günler geçer. Joel aslında Clementine'i unutmak istemediğini anlar ve müdahaleyi durdurmak için çabalar.

7) SERÇELERİN ŞARKISI:

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Mohammad Amir Naji, Maryam Akbari, Kamran Dehghan

Tür: Dram

Ülke: İran

Film Özeti:

Hemen hemen her sahnesi içinize dokunacak bir aile filmi... Bir babanın rızık mücadelesi. Bir birinden eşsiz dokunaklı sahneler ve kuvvetli kadrajlarla görsel hazza doyabileceğiniz bir yapım.

Karim, Tahran'ın dışındaki bir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Küçük evinde ailesi ile sade ve mutlu bir hayat sürmekteyken bir gün devekuşlarından biri kaçar. Karim bundan sorumlu tutulur ve çiftlikten kovulur. Kısa bir süre sonra, büyük kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre iner, ama motosikletli taksi sürücüsü olduğu sanılır. Karim böylece yeni mesleğine başlamış olur; sıkışık trafiğin içinde insan ve yük taşır. Ancak her gün uğraştığı insanlar ve malzemeler Karim'in cömert ve dürüst karakterini değiştirmeye başlar ve karısı ile kızlarının mutsuzluğuna yol açar. Karim'in bir zamanlar o kadar el üstünde tuttuğu değerleri geri kazanmasını sağlamak en yakınlarına kalmıştır.

8) CENNETİMDEN BAKARKEN:

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Stanley Tucci

Tür: Dram, Fantastik

Ülke: Abd, İngiltere, Yeni zelanda

Film Özeti:

Bir banliyöde oturan 14 yaşındaki bir kız 1970 yılında, Pensilvanya'da bir komşusu tarafından öldürülür. Bu genç kız yaşadığı hikayeyi cennet ile dünya arasında bir yerden anlatmaktadır. Etafındaki insanların, ölü bir bedeni ararlarken nasıl da değiştiklerini, çektikleri acıları, katilinin neler yapmakta olduğunu izler. Onlara destek olmak için çırpınır durur. Film Alice Sebold'un aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmdeki sanatsal kareleri izlerken yoğun haz alacağınız bu filmin Başroldeki oyuncusu Saoirse Ronan Oscar ödüllü bir oyuncudur ve filmde başka ödül sahibi oyuncularla beraberdir.

9) YAĞMUR ALTINDA:

Yönetmen: Gene Kelly, Stanley Donen

Oyuncular: Gene Kelly, Donald O'Connor, Debbie Reynolds, Rita Moreno, Cyd Charisse

Tür: Müzikal, Romantik

Yapım: ABD

Film Özeti:

Singin' in the Rain 1952 yapımı amerikan müzikal komedi filmi. Filmin önemli rollerinde Gene Kelly, Donald O'Connor ve Debbie Reynolds oynamışlardır. Filmin yönetmenliğini ise Gene Kelly ve Stanley Donen birlikte yapmıştır. Kelly aynı zamanda koreografiyi de hazırlamıştır. Film Hollywood'u gamsız bir şekilde tasvir eder, üç oyuncunun üstünden Hollywood'un sessiz film'den sesli filme geçişininin hikayesini anlatılır.

Film ilk yayınlandığında iddiasız bir sükse yakaladı. O'Connor'un bu filmdeki rolü için "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Altın Küre kazanması ile Comden ve Green'in Writers Guild of America Awards'dan ödül alması bu filmin tek büyük tanınmışlığı oldu. Buna rağmen film çağdaş eleştirmence efsanevi klasiklerin arasına sokuldu. Bugün ise AFI's 100 Years of Musicals listesinde bir numara olması ve en büyük Amerikan filmleri listesinde beşinci sırada olmasıyla gelmiş geçmiş en iyi müzikallerden biri olarak sayılır.

10) DÜŞLER ÜLKESİ:

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Johnny Depp, Kate Winslet, Dustin Hoffman, Freddie Highmore, Radha Mitchell

Tür: Biyografi, dram

Yapım: ABD

Film Özeti:

Peter Pan'in yaratıcısı James Barrie'nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanan Düşler Ülkesi'nde, ünlü yazarın Olmayan Ülke'nin kapılarını nasıl açtığını izliyoruz.

1904 yılının Londra'sında geçen hikayede, ilk olarak, döneminin ötesinde bir nükteye sahip olan Barrie'yi tanıyoruz. Son oyununun galasında, tepkileri izleyen yazar, hayatının en büyük eserini yarattıracak ilhamın peşinde dolaşması gerektiğini hisseder. Ancak bu ilham hiç beklemediği bir anda, sıradan bir günde, kendisini bulacaktır.

Marc Forster yönetimindeki Düşler Ülkesi, Peter Pan'ın kaleme dökülmesi sürecinin anlatılması kadar Johnny Depp, Kate Winslet gibi başarılı isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 09.09.2017 09:00 - Güncelleme Tarihi: 12.05.2022 00:17
3385

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1049 yazı bulunmaktadır.