Ferit Genç: Çünkü şiir direk hislere hitap eden bir ı�, Söyleşi, Ferhat ÖZBADEM

Ferit Genç: Çünkü şiir direk hislere hitap eden bir ışık yansımasıdır... yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.

Ferit Genç: Çünkü şiir direk hislere hitap eden bir ışık yansımasıdır...

30.11.2011 23:06 - Ferhat ÖZBADEM
Ferit Genç: Çünkü şiir direk hislere hitap eden bir ışık yansımasıdır...

Kitaphaber.com.tr olarak kitaplarla ilgilenen bir grup kitap gönüllüsünün hayatlarında kitabın yeri ve önemine dair kısa kısa söyleştik. Yazarların kitaplara dair düşüncelerini enine boyuna araştırarak ortaya genel bir tablo çıkartmaya çalıştık. Ferit Genç ile yaptığımız bu söyleşiyi dikkatinize sunuyoruz.

İyi bir okuyucu olmak için yazma gayretindeyim.”, “Kitaphaber, eğitim ocağı hükmünde bir dergahtır.”, “Çünkü şiir direk hislere hitap eden bir ışık yansımasıdır.”

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Siz kimsiniz. İsminiz ne anlam ifade ediyor sizde. Siz bu hayatın neresindesiniz?

Doğunun en mistik kokulu yerlerinin bir köyünde doğdum. Doğduğumda mevsimler yazı, takvimler ise 1989 yıllarını göstermekteydi. Yıllar sonra anladım ki, meğer dünyaya gözlerimi kısa bir süre önce açar açmaz en büyük desteğimi kaybetmişim. Kısaca ben; öğrenciliğin verdiği hazla yazar, çizer ve eleştiririm.

İsmim pek bir anlam ifade etmez. Her ne kadar çevremde çapkınlık ile özdeşleştirilse de bu benim için pek doğru bir kanı değildir. İsmim lügatlerde ‘‘avcı kuş’’ ve ‘‘tek, bir’’ anlamlarında kullanılır.

Hayatın, daha kendisinin nerede olduğunu bilmediğim için kendimi de bu hayatın içinde nereye koyacağımı bilemiyorum. Bazen dünyaya gözlerimi çok erken açtığımı düşünürüm, bazen ise çok geç. Sadece hayatın içinde Allah’ın bahşettiği oyunu sergilemekle mükellef olduğum bir insanım. Mutlu muyum? Mutlu değilim ama her zaman halime şükrederim.

Kitap okuma serüveniniz nasıl başladı? Özel bir hatırası var mı?

Kitap okuma serüvenim lise yıllarında başladı diyebilirim. Öyle ki Ahmet Günbay Yıldız’ın birçok eserini okudum. Yazarın akıcı ve sade dili beni çok etkilemişti. Kitap okumanın özel bir hatırası var mı? Diye sorarsanız şayet. Evet var. Üniversite ikinci sınıfta okuma tutkum daha da arttı. İkinci sınıfta yaşadığım psikolojik bunalımlar beni romanların başkahramanlarıyla tanıştırma serüvenine ittirdi. Böylece her kitabın kahramanlarıyla bir dostluk ilişkisi içerisinde bulundum.

Sizce okuma yazmanın nesi olur?

Okuma olmadan yazma olmaz. Şöyle ki Elif-ba’nın kuran-ı kerim’in annesi tabirinde olduğu gibi. Karşılıklı bir ilişki vardır. Okuma aşktır. Aşk ise eylem demektir. Yani âşık olmak insanı eyleme götüren bir fiildir. Hayatın anlamıdır okumak ve yazmak. İyi bir okuyucu olmak için yazma gayretindeyim.

Kitap tanıtım yazma sebebiniz nedir? Kitaphaber ile nasıl tanıştınız?

Okuduğum kitapların ileriki zamanlarda bazı dipnotları gerek kaynak amaçlı göstermek gerekse okuduğuma dair elimde okuduğum kitaba dair birkaç notun olması isteğiyle başladı. Bu birazda okuduğum bölüm (Sosyoloji) gereği düşünme eylemimi genişletme amacıyladır. Şimdi geriye baktığımda bana epey bir katkısının olduğunu görmekteyim. Kitaphaber ile tanışmam ise okumaya âşık bir insan olduğumu sezdiğinden dolayı sağ olsun Bilal Can vesilesi ile tanıştım. İnsan, iyi insanlar ile birlikte olunca iyi işler yapıyor.

Kitaphaber’in formatını nasıl buluyorsunuz? İşlevi konusunda neler söylemek istersiniz?

Kitaphaber ile tanıştığım ilk zamanlarda format çok iyi idi. Yalnız bizler sürekli bir değişim içerisinde olduğumuz için kitaphaber’in formatının biraz geride kaldığını düşünüyorum. Formatında değişik işlevlerde bulunabilir diye düşünüyorum. Mesela okuduğumuz kitabın yazarının o süre içerisinde hangi kitaplar okuduğu ve ya sitede daha çok ilgi uyandıracak haber, sinema vb bilgilerin yer alması olabilir. Kitaphaber hem yazarları hem de okuyucuları için eğitim ocağı hükmünde bir dergahtır benim gözümde.

Kişisel kütüphaneniz var mı? Kütüphanenizde kaç kitabınız var? Bu kitapların hepsi okunmuş mudur?

Evet var. Hayatımda en öncelikli şeylerden biride kitaplarımdır. Yaklaşık olarak 200’e yakın kitabım vardır. Bu sayıyı daha da çoğaltmak istiyorum. Hepsi okunmadı fakat bunların 4/3’ünü okumuşumdur.

Kitap çalışmanız var mı? Yoksa neden yok? Varsa içerik nedir? Daha önce yayınlanan eser?

Şuan için erken bile olsa böyle bir düşüncem elbette var. Değişik dergi ve sitelerde yazmakta olduğum daha çok sevgi üzerine olan deneme yazılarımı bir araya toplayıp yakın bir zamanda yayınlatmayı düşünüyorum. Tabi ki her şey bir kısmet işidir. Daha önce yayınlanan bir eserim yok.

İnternet e-kitap okumaları matbu kitap basımını rafa kalkmasına sebep olabilir mi?

Düşünmüyorum. Çünkü edebiyat dünyasında her ne kadar da az desek bile yine de belli bir okuyucu kitlesi vardır. Bu okuyucuların mutlaka yeni yayımlanan kitapların kokusunu özleyeceklerini düşünüyorum. Bu yüzden matbu kitaplarda bir azalma olacaktır velâkin yine de (Öncelikli olarak ben) bu tür kitapları okuyanlarda olacaktır.

Bütün eserlerini okuduğunuz yazar var mıdır?

Hayır, yok maalesef. Tek bir yazarın bütün eserlerini okumayı sadece üzerinde çalışma yapacağım zaman okurum. Her yazarın mutlaka bir eserini okumayı düşünüyorum.

Hangi alanda uzmansınız? O alanda kitap tanıtım yazısı yazıyor musunuz?

Deneme tarzı yazılarda azda olsa yazı yazma becerimi geliştirmeye çalışıyorum. Tabi bunun altındaki en büyük etken ise sosyolojiden aldığım bilgilerle daha geniş çerçevede düşünmemin etkisi de vardır. Her türlü kitap yazısını yazmaya çalışıyorum. Çeşitlilik güzeldir. İlerleyen zamanlarda belli bir kategoride derinlemesine inmeye karar verebilirim. Şu an data çalışması yapıyorum diyebiliriz.

Edebiyat ile ilişkiniz nasıl? Hangi edebiyat ekolüne kendinizi yakın görüyorsunuz?

Edebiyatı severim. Çünkü kitapların ana temasının edebiyattan çıktığı düşüncesindeyim. Edebiyatın her çeşidini de severim. Gerek şiirler, gerekse deneme yazıları bana farklı bir tat vermektedirler. Şiiri daha çok seviyorum diyebilirim. Çünkü şiir direk hislere hitap eden bir ışık yansımasıdır.

Dünya edebiyatında özelde takip ettiğiniz bir yazar veya tarz var mı?

Özelde takip ettiğim biri yok. Fakat sosyoloji bölümü ile ilgili olan konularda okuduğum kitaplar vardır. Örnek verecek olursam; Lev Tolstoy (Savaş ve Barış), Dostoyevski (Suç ve Ceza), Victor Hugo (sefiller), Emile Zola (Germinal) vb. kitaplardır.

Kitap Haber adına, Ferit Genç'e söyleşi için teşekkür ediyoruz...


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 30.11.2011 23:06 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 01:28
3631

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 223 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 18 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitapyurdu.com