Gazze - Murat Sabuncu, Kara Tahta, Misafir Köşesi

Gazze - Murat Sabuncu yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Gazze - Murat Sabuncu

07.09.2011 15:59 - Misafir Köşesi
Gazze - Murat Sabuncu

Meryem Betül Altuntaş, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

"Bu kitap...
Biraz masal biraz gerçek...
Eğer sorarsan
Hangisi masal hangisi gerçek
Bilmiyorum...
Sadece bir yolculuk benimkisi
İçime...
Seni de davet ediyorum
Sonsuz hiçime..."

Bu cümlelerle başlıyor kitap...

Daveti onaylayıp, yolculuğa katılıyorum. Kitap, kardeşim Afife'nin kitaplığında ismiyle hemen ilgimi çekmişti. Ve Gazze'ye dair okuğum onlarca kitabın arasında, "islamcı" kisvesi ile değil, "objektif" bakış açısı ile yazılan bir kitap olması da şahsımca fark gösteriyordu ve merakımı celbetmişti. Yazarı gazeteci Murat bey hali hazırda Milliyet Ekonomi Müdürü. Kitabının konusu da: Haziran 2010'da gerçekleşen 9 günlük Gazze gezisi notları.

31 Mayıs Mavi Marmara baskınının ardından Gazze adına yayınlanmış tüm kitapları, haberleri ve raporları takibe almış Murat bey. Özellikle, Birleşmiş Milletler Goldstone raporunun çok etkisinde kalan yazar, Mısır Refah kapısının geçici olarak açıldığını duyunca, "Gazze'den çok, Gazzeli'leri anlamak, hissetmek" niyetiyle çıkmış yola... Kahire'den tam 6 saat süren ve Gazze'ye geçiş "an meselesi de olabilir, gün meselesi de " dedikleri Refah sınır kapısında 2 gün bekleyişin ardından artık başlamış Gazze günleri...

Kitabın içeriği yalnızca bir gazeteci günlüğünden ibaret değil. Gazze yolculuğunda yaşadıklarının, izlenimlerinin yanı sıra, aralarda Filistin'in tarihini, çocukluk anılarını ve "mahsuscuktan bir aşk hikayesi"ni de kaleme almış yazar. Şöyle de diyebiliriz, yazarın kendi ifadeleriyle " Gazze hakkında ne kadar az ve yüzeysel bilgi sahibi olduğunu" düşünüp yola düşen bir gazetecinin hissiyatlarıyla puslu iz düşümü. Kitabın kapağındaki 4 genç Gazze'nin rapçileri. Gruplarının adı: Darg Team. Kitabın içinde de yer yer fotoğraflar var. Fotoğrafları sınırda tanıştıkları Belçikalı fotoğrafçı Pauline çekmiş. Yazar kitapta çok serbest (hatta biraz dağınık) bir yazı tarzı sürdürmüş. Bazı başlıkların altında sevdiğine hitaben yazılar okurken, bir diğer başlıkta siyasi bir vesika konu olabiliyor.

Yazarın, Gazze'de kaldığı süreç içinde Hamaslı yetkililerle yalnız bir defa görüşmesinin de sebebi olan "objektif kalma" düstûrunun etkisi gayet aşikâr. Gazze konusunda, Ak parti hükümetinin tavrının yanı sıra Chp'nin yayınladığı belgeyi yazmayı da ihmal etmemiş. Türkiye'de "Mavi bebek" diye tanınan, kalbi delik doğan Gazze'li bebek Seraj'a da uzunca yer vermiş Murat bey, kitabında. Doğar doğmaz küvöze konulup, tedavi altına alınan Seraj bebeğin ilaç yetersizliğinden dolayı Gazze'de tedavisi mümkün olmamıştı. Tedavinin devamı için İsrail'e başvuran aile, İsrail hastanelerinden " ailenin Hamas'a bağlı örgütten olup olmadıklarını araştırmanın ardından kabul görecekleri" yanıtını almıştı! Bebeğin hayati tehlikesi bulunduğu için doktoru Murat bey'den yardım istemiş. Murat Sabuncu da yetkili makamlara bildirince bebek Türkiye'de tedavi ettirilmiş ve hatta bakan Egemen Bağış'ın hediye ettiği Fenerbahçe üniforma bebek takımı ile ülkesine sapasağlam dönmüş. Hatta bu süreçte Dışişleri, bakanlar, bürokratlar, iş adamları ekipleri dahilinde 100'e yakın kişi seferber olmuş. Ve böylelikle bizce Türkiye kendine yakışanı gene yapmıştı.

Yazar Filistin'e dair çok nazik bilgilere de temas etmiş. " Alınacak kitaplar" listemin en başına yerleşen " Hamas'ın oğlu" kitabının yazarının ilginç hayat öyküsü mesela. Hamas'ın kurucuları arasında yer alan Şeyh Hasan Yusuf'un oğlu Mosab Yusuf, İsrail gizli servisi Şin Bet için 10 yıl casusluk yapmış. İslami bir kuruluş olan Hamas'ın oğlu Mosab, hıristiyan olup ABD'ye yerleşmiş. Ve yetmemiş gibi Hamas'ı terör örgütü olarak nitelendirdiği "Son of Hamas" kitabını yazmış.

Yine bir ilgi çekici bir kitap bahsi daha açan yazarın, bahse konu ettiği kitap "Gazze Blues."

Biri Filistin'li, diğeri İsrail'li iki yazarın kısa kısa öyküleriyle dolu kitabından alıntıladığı, Yahudi soykırımı müsebbibi Almanların malı olan Adidas spor ayakkabısını "dedemin canı yanmasın" diyerek giyemeyen Keret'in öyküsü hayli dikkat çekiciydi. Şöyle diyebilirim, kitabın Gazze'ye dair olması hasebiyle benim kitaptan umduğum kadarını tam olarak karşılayamadı. Fakat yazılanlar objektif kalınarak yazılsa da, yine de hissiyat vardı. Kitabın son bölümünde Filistin'in son 50 yıllık tarihine ve Mısır'daki ayaklanmaya da (ki daha devrim olmamıştı) değinen yazar:

"Sevgilim.
Bak kitap olduk biz.
Biliyoruz ikimiz de...
Bir cezası olacak yaşananların...
Daha da ağırı..
Bir cezası olacak yaşanamayanların..."

diyerek sevgilisine, ardından da Gazze'ye seslenip kitabını bitiriyor:

"Gazze...
Bak bir kitap oldun yine.
Biliyoruz ikimiz de...
Bekleyeceğiz ve umacağız bir gün barış gelecek diye...
Eminim bir ödülü olacak çekilen sıkıntıların.
Ve sonunda yüzleri gülecek çocuklarının..."

İyi okumalar!

Gazze
Mahsuscuktan Bir Aşk Hikayesi

Murat sabuncu
Alfa Yayınları
183 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 07.09.2011 15:59 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 12:03
3474

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.