Gordiyon Fiyongu - Bernhard Schlink, Edebiyat, Misafir Köşesi

Gordiyon Fiyongu - Bernhard Schlink yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Gordiyon Fiyongu - Bernhard Schlink

27.04.2011 19:06 - Misafir Köşesi
Gordiyon Fiyongu - Bernhard Schlink

Ömer Asım, kitaphaber için kaleme aldı.

Almanya"daki avukatlık bürosunu kapattıktan, Fransa"nın sakin bir taşrasında sevgilisiyle geçirdiği mutlu günlerin ardından, önce sevgilisini yitirir Georg Holger, ardından geçimini kazandığı tercüme işleri kesat gitmeye başlar.

İşsizlik ve yalnızlıktan bunaldığı ve tutunacak tek bir dalı kalmadığı sıkıntılı geçen aylardan sonra karşısına inanılmaz bir iş fırsatı çıkar. Çalıştığı tercüme bürosunda başını döndüren Polonyalı kız ile tanışır ve ilişkileri aşka dönüşür.

Birkaç elle tutulur hollywood film senaryolarına benzeyen bir hikâye. Fransa"da tam işler yolundayken, kendisine, eski çalıştığı tercüme bürosunun patronu Maurin"in ölmesiyle tercüme bürosunu almasını sağlayan yeni patronunun kgb"ye çalışan bir ajan olduğunu ve kendisi ve sevgilisinin de kullanıldığını ve Maurin"in de patronunun gizli/kirli işleri sebebiyle öldürüldüğünü öğrendiğinde patronuyla ilişkileri bozulur. Bu andan itibaren bütün işlerini kaybeder. Sevgilisiyle anlaşmalığa düşerler.

Bir zaman sonra tercüme bürosunu kapatmak zorunda kalır ve daha öncesinde sevgilisinden ve patronundan hiçbir haber alamaz. Sevgilisinin bir katedral önünde çektirdiği ve kendisindeki ona ait tek fotoğraftan amerikada olacağı sonucunu çıkarır Georg. Çünkü katedral sandığı gibi polonyada değil amerikadadır. Bundan sonra hikâye abd"ye taşınır. niyork, los encılıs, fbı, cıa, kötü adamlar, takipler, gökdelenler, amerikan güdüklüğünün emarelerinden rakamla isimlendirilen sokaklar ve bir yığın amerika deyince insan zihnini meşgul eden şeyler doluşur romana.

Elinizden bıraktığınızda artık sizi tekrar kendine çağırmayan bir hikâyeye dönüşür kitap. Çünkü birçok benzerini hollywood filmlerden hatırlayacaksınız. İçinizde aksiyon merakı varsa durum değişir tabi. Ben hikâyenin fransa"da mütevazı bir hikâye olarak geçmesini arzulardım ve ilk bölümlerindeki gibi kalması, tabiatın, doğa güzelliklerinin aradan çekilmemesini dilerdim. Fakat öyle olmuyor ve bundan sonrası meraklısını tam bir soru tufanıyla karşılaştıracak renge bürünüyor. Acaba ne olacak" Bulabilecek mi" gibisinden sorular.

İnsan muhabbetle yoğrulan bir beden ve aşkın kendisi olan bir ruhtan mürekkep bir varlık. Bu yüzden bu tılsımlı, ezelden aşina olduğumuz kelimeye nerde rast gelsek, durup kulak kabartıyor, elimizdeki işi bırakıyor, ona yoğunlaşıyoruz. Yani en azından kalbi ölmemişler için durum böyle. Ve bu herkesçe malum olduğu yüzden aşksız roman yoktur gibi. Bu kitabı okunur kılan da Georg"un aşkının peşinden kıtalar aşması ve "aramakla bulunmaz, fakat bulanlar arayanlardır" sözünün "bulanlar arayanlardır" kısmını sahnelemesidir. Bir polisiye romandan daha iyisi beklenemezdi zaten.

Daha önce verdiği eserler de polisiye türü olan ve 4 kitabının ilk 2"siyle ödül alan, yazar Bernhard Schlink 1944 Bielefeld doğumlu, Bonn ve Berlin"de yaşayan bir hukukçu. Polisiye okumak istiyorum diyenler için iyi bir deneyim olacağını söyleyebilirim.


Bernhard Schlink
Gordiyon fiyongu
İletişim yayınları 1.baskı İstanbul


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 27.04.2011 19:06 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:13
2629

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.