Hakan Albayrak Kitabı - Hakan Albayrak, Düşünce, Bilal CAN

Hakan Albayrak Kitabı - Hakan Albayrak yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hakan Albayrak Kitabı - Hakan Albayrak

17.02.2011 18:53 - Bilal CAN
Hakan Albayrak Kitabı - Hakan Albayrak

Hakan Albayrak Vadici. Bir çete reisi olarak yazarlar arasında yerini almıştır. Kendi yolundani kendince şarkılar söylemez o, onun söylediği bazen türküdür bazen bir ezgidir. Diline gelen sözleri başkalarının söylemediği şekilde şekillendirerek söyler. Bu yüzden dili eğriyi yamuğu bilmeden doğruca söyler söylemek istediğini.

Hakan Albayrak Kitabı Hakan Albayrak'ın bir nevi not defteri niteliğinde. İçine şiirleri, düz yazıları, yaptığı röportajlarının derlenip toparlanmış hali. Bu yüzden kitap birkaç nitelik gösterir. Girişi şiir ktabı, ortası Ebuzer'e benzeyen birkaç parça hikayemsi yazılar, sonunda ise yaptığı röportajlar. Kitaptaki Ebuzer'e benzeyen yazıların başka yazılara ilham olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gerekliliği neden koydum! Belki de Ebuzer'in dilimizi, kalbimizi yakmasından olsa gerek.

Hakan Albayrak hakkında ne zaman konu açılsa ben onun hakkında hep şiir yazsın derim. Çünkü şiirleri sözü dolandırmadan direk bir kurşun gibi işler insana. Kısa ama etkili şiirler olarak gerçekliğini hayatın kendisinden alan ve bu gerçekliği okuyana aşılayan bir nitelikte.

Hakan Albayrak'a neden çete lideri dedim. Bu ayıp bir cümle midir! Hayır. Çete lideri dememin sebebi bu liderliğini Nihat Genç ile paylaştığı bir dergi çıkarmalarıdır. Çete dergisi birkaç sayılık ömrü ile bir çok kişiye ulaşmıştır. Birkaç sayılık ömrüne rağmen büyük ses getirmiştir.

"umutsuzlara ölüm * çete ismi anılmadan iktibas yapılamaz * dışardan yazı alınmaz * abone yapılmaz * zaten bir daha çıkmaz * ilanlarınızı başınıza çalın * çay hazır mı!" gibi sözlerle kendini okuyucuya aşılamıştır bu dergi.

Hakan Albayrak Kitabı işte bu dergide geçen şiirlerinden, yazılarından oluşmuş. Kitap daha sonra röportaj ve diğer yazılarla zenginleştirilip okuyucuya sunulmuş ve güzel bir Hakan Albayrak kitabı ortaya çıkmıştır.

"yaşasın konfederasyon!
yaşasın kamçılar ve köleler
çünkü siyahları sevsem de,
lincoln'ın bir yalancı oldğunu biliyorum.
dengeler adına bırakıldım kendimle başbaşa
burada şehremini'de
ve br hallaç pamuğuna dönüşmüş olarak
kimim ben
nerden gelip nereye gidiyorum
bunun ne önemi var
mossaf besliyor kafka'yı
zen'i amerika finansa ediyor
çünkü heppimizi uyuşturup,
ortadoğu'yu ateşe vermek istiyorlar."

Bir 7.65′liğim bile yok başlığı altında yazılan şiir hala bile geçerliğini sürdürüyor. Demek ki 1991 den beri değişen bir şey yok şu yaşlı dünyada. İyi bir gözlemci ve araştırmacı olan birinin kaleminden düşen şiirde işte böyle olur.

Hakan Albayrak Kitabı
Hakan Albayrak
Vadi Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 17.02.2011 18:53 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 13:55
3153

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Diriler Evinden Notlar, Ahenk Kitap, 2024.

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 346 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com