Hece Dergisi 15 Temmuz'u İnceliyor, Dergi, Dergihaber

Hece Dergisi 15 Temmuz'u İnceliyor yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hece Dergisi 15 Temmuz'u İnceliyor

03.10.2016 09:00 - Dergihaber
Hece Dergisi 15 Temmuz'u İnceliyor

Hece dergisi bu ay dramatik bir dönüşümün gerçekleştiği 15 Temmuz'u hem tarihsel ve siyasi hem de edebî bakımdan inceliyor. "Dramatik Dönüşüm" başlığıyla çıkan dosyaya Rasim Özdenören'in önyazısı eşlik ediyor: "15 Temmuz ve Siyasa Ortamında Türkiye".Memduh Özdemir'in sosyolojik analiziyle açılan dosyada siyasi açıyıŞükrü Karatepe, askerî açıyı Baki Kaya, felsefi açıyı Vefa Taşdelen, şiirsel açıyı Ali K. Metin ve Mehmet Sümer yazıyor. Dosyada yer alan diğer yazılar Cevdet Karal, Manolya Gürocak, Abdullah Kasay, Hasibe Çerko, Mustafa Kirenci, Hasan Bozdaş, Ahmet Sezikli, Muhammet Fatih Kutlubay Keleş, İsmail Irmacık'a ait.

Ekim sayısı şiir sayfaları Hüseyin Atlansoy ile açılıyor. Uzun süre aradan sonra Hakan Şarkdemir "Haşim'in Kurbağasına O Gün Ben Ne Dememiştim" şiiriyle Hece'de. Mustafa Muharrem, Yasin Koç, Cafer Keklikçi, Emre Miyasoğlu, Halil Ünal, Mustafa Uçurum, Elçin Sevgi Suçin, Çağatay Telli, Süleyman Unutmaz, Hasan Özlen, Melike Kılıç şiirlerinin yanı sıra Hece'de ilk kez şiir yayımlayan Mehmet Aycı, Zafer Acar, Leyla Arsal, Dursun Bulut veMehmet Biter'e ait şiirler de okuyucuyla buluşuyor Ekim sayısında.

Hece dergisi çeviri sayfalarının ise iki konuğu var: Wayne C. Booth ve Wolfgang Borchert. Almanca çeviri Burak Ş. Çelik'e, İngilizce çeviri Suzan Sarı'ya ait. Wulf Koepke'nin Borchert'e dair yazısı bu muazzam öykücünün dünyasına bir parça ışık tutuyor.

Hece'de bu ay Ahmet Sait Akçay'ın "Electric Avenue"öyküsü ile H. Neşe Koçak'ın "Kanarya Denizi" öyküsü keyifle okunuyor. Derginin yazılar bölümünde Galip Bildirici, Hayrettin Orhanoğlu ve Osman Akyol imzaları yer alıyor.

Büyük bir edebiyat emekçisi, şair, çevirmen ve dilci İbrahim Demirci'nin ufuk açıcı görüşleri ayın söyleşisi bölümünde okunabilir.

Yazarın Oyuncaklarının konuğu Âlim Kahraman, Portre'nin konuğu Mustafa Canbaz ve Erol Olçok. İbrahim Demirci, Zelkif Yıldırım, Bülent Ata ve Asım Gültekin kendilerine tahsis edilensayfalarda yazıyor. Bu sayıda çeşitkenarı Cevdet Karal, Ali Yılmaz, Mustafa Melih Erdoğan, Cüneyt Karakuş, Manolya Gürocak, Cansu Dikme, Naciye Diken ve Mehmet Doruk Kandemir hazırlamış. Yeni kitapları ise Ömer Ayhan, Hülya Soyşekerci, Kâmil Büyüker, Zühal Baylan Çalış'ın kaleminden okuyabilirsiniz.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 03.10.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 08.12.2021 22:26
1946

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 643 yazı bulunmaktadır.