Hece Dergisinin 230. Sayısı Yayımlandı, Dergi, Dergihaber

Hece Dergisinin 230. Sayısı Yayımlandı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hece Dergisinin 230. Sayısı Yayımlandı

01.02.2016 15:07 - Dergihaber
Hece Dergisinin 230. Sayısı Yayımlandı

Rasim Özdenören'in "Pera'nın Uç Beyi, Şiir, İlhan Berk ve Bizimkiler" adlı yazısıyla açılan Hece'de bu ayın dosyası 2015 şiirineayrılmış. Yıl boyu çıkan kitaplara dair eleştirilerin yer aldığı dosya Hayriye Ünal'ın sunuş ve yazısıyla takdim ediliyor. Dosyadaki diğer yazıları Âtıf Bedir, Mehmet Solak, Yasin Koç, Atakan Yavuz, Halil Ünal, Ümit Güçlü, Aziz Mahmut Öncel, Hüseyin Kır, Yusuf Turan Günaydın, Alptuğ Topaktaş, Sıddık Ertaş, Hasan Özlen, Nergihan Yeşilyurt, Bilal Can, Mustafa Uçurum, Cengizhan Genç, Ahmet Sezikli, Cennet Arslan, Beyza Nur Demirci kaleme almış.

Hece dergisi çeviri sayfalarının konuğu, Çağatay Koparal'ın sunuşu ve çevirisiyle sayfada yer alan, ülkesinde cesur ve yenilikçi olarak tanınan Amerikalı şair MarianneMoore.Deneysel ve yaratıcı şiiriyle öne çıkan bu şiiri, T.S. Eliot "herhangi bir yerde beğenilmek için fazla iyi" diye tanımlamıştır.

Aralık sayısı şiir sayfaları Ali Sali'ninRe Mektupları'ndan bir bölümleaçılırken ismine Mavera dergisinden aşina olduğumuz Seyfettin Ünlü'nün "Sarı" şiiriile devam ediyor.Hece'de ilk kez şiiriyle yer alan Hatice Çay, N. Cihan Taşan, Elçin Sevgi Suçin, M. Akif Günerigök, Ahmet Menteş, İbrahim Demir ve Gülsen Kıraç'tan başkaHece'nin bu sayı şairleri şöyle: Bünyamin K., Halil Güney, Çağatay Telli, Dinçer Eşitgin, Suavi Kemal Yazgıç, Yasin Koç, Hasan Özlen, Ali Berkay, Nergihan Yeşilyurt, Eyyüp Akyüz, Süleyman Sabri Genç, Furkan Doğan, Süleyman Unutmaz, Mehmet Torun, Ayşe Çelikkaya, Rahime Kasım.

Hece'de her sayı bir öykü yayımlanıyor; bu sayının öyküsü HasibeÇerko'ya ait: "Karşılaşma". Ayın söyleşisinde Cesedi Nereye Gömelim kitabının şairiCevdet Karal, Şeyma Subaşı'nın sorularını yanıtlıyor:"Şiirlerimin öncelikli okuru insan doğasındaki çelişme ve çatışmayı anlamaya açık olan okur." diyor Karal.Derginin yazılar bölümünde iki önemli anı/gezi yazısı bulunuyor: Öykücü H. Neşe Koçak'ın Louvre gezisi yazısı ve Tarık Deniz'in Le Corbusier'in gözünden İstanbul anlatısı.

Yazarın oyuncaklarının konuğu Enis Batur, Mehmet Aycı'nın portre konuğu ise Halil İbrahim Yavuz. İbrahim Demirci, Zelkif Yıldırım, Bülent Ata ve Asım Gültekin kendilerinetahsis edilensayfalardayazmayı sürdürüyor. Bu sayıda çeşitkenarı Merve Koçak Kurt, Ahmet Mercan, Beyza Nur Demirci, Muharrem Kaplan, Semih Dirive Hasan Bozdaşhazırlamış. Yeni kitapları ise Emre Söylemez, Zeynep Tek, Semih Diri, İsmail Çakmak, Kâmil Büyüker'inkaleminden okuyabilirsiniz.

www.hece.com.tr

[email protected]

Konur Sok. 39 / 1 Ankara

0 312 419 69 13-14


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 01.02.2016 15:07 - Güncelleme Tarihi: 08.12.2021 22:30
3215

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 939 yazı bulunmaktadır.