Hece Dergisinin 249. Sayısı Yayımlandı, Dergi, Dergihaber

Hece Dergisinin 249. Sayısı Yayımlandı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hece Dergisinin 249. Sayısı Yayımlandı

07.09.2017 09:00 - Dergihaber
Hece Dergisinin 249. Sayısı Yayımlandı

Hece sonbahara canlı giriyor. Şiir eylül sayısına damga vuruyor. Rasim Özdenören şairlere sesleniyor ön yazıda. Şiir sayfalarında Hüseyin Atlansoy, Cevdet Karal, Hakan Şarkdemir, Vural Kaya, Mehmet Aycı, İsmail Karakurt, Emre Öztürk, İbrahim Yolalan, Yunus Emre Altuntaş, Manolya Gürocak, Leyla Arsal ve Emre Yılmaz şiirleri yer alıyor.

Hece bu ay ilk kez dergiye katılan şairleri bir arada Rasim Özdenören ve Hayriye Ünal'ın ortak kaleme aldığı bir sunuş yazısıyla takdim ediyor. Bölümde ikişer şiirle yer alan genç şairler: Vasfettin Yağız, Eray Sarıçam, Mervan Söylemez, Duygu Irmak, Gizem Aktan, Ali Yoksuz, Ömer F. Karabey, Mert Mevlüt Gökçe, Hüseyin Karaaslan, Can Acer, Mert Bayram.

Çeviri sayfalarında Christoph Martin Wieland'ın önemli bir makalesi var: "Bir Genç Şaire Mektup". Faruk Uysal Cummings'i sunarken İbrahim Gül Rumenceden Mihai Eminescu'yu tanıtıyor okura. İclal Cankorel bölüm için "çevirmen"i yazdı.

Dergide diğer yazılar, Gürsel Aytaç, Ömer Ayhan ve Ertuğrul Aydın tarafından kaleme alınırken Ali Karaçalı ilgi çeken günlüklerini yayımlamaya devam ediyor. Âtıf Bedir ayın söyleşisinde şair Bünyamin K. ile Sisten Yazma kitabına ve şiire dair konuşmuş.

Hece, yıllardır daha çok akademisyenlerin ilgi ve araştırma alanında bekleyen bir konuyu sayfalarına taşıdı: Şuarâ tezkireleri. Hece dergisi bunu yaparken geleneğin tekrarını önermiş olmuyor, şiiri, şairiyle birlikte önemsediğini vurguluyor böylece. Yusuf Turan Günaydın'ın hazırladığı dosyada Günaydın, şuarâ tezkiresi yayıncılığı üzerine Prof. Dr. Ersin Özarslan'la bir sohbet gerçekleştirmiş. Hasan Bozdaş'ın tercümesiyle J. Stewart-Robinson'ın "İslam Edebiyatında Tezkire Geleneği" yazısının yanı sıra Sadık Erdem, Metin Özarslan, Selma Günaydın dosyaya katkıda bulunan diğer isimler.

Yazarın Oyuncakları bölümünün misafiri öykücü Hasibe Çerko. İbrahim Demirci dil bahsinde, Zelkif Yıldırım sinema alanında yazılarını sürdürürken Mehmet Aycı portre yazısıyla okur karşısında. Çeşitkenar'ı Yusuf Turan Günaydın, Tuba Kapusızoğlu, Tuğçe Uzel, Hayrettin Durmuş, Semih Diri, Burak Ş. Çelik ve Manolya Gürocak hazırlamış. Bu ay Hece yeni kitaplar sayfalarında Halil Ünal, Can Acer, Şeyma Kitapçı, Zeynep Yenen, Ahmet Belada'nın yazıları var.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 07.09.2017 09:00 - Güncelleme Tarihi: 08.12.2021 22:20
2017

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 922 yazı bulunmaktadır.