Her İlde Kitap Fuarı Yapılmalı, Kara Tahta, Ferhat ÖZBADEM

Her İlde Kitap Fuarı Yapılmalı yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Her İlde Kitap Fuarı Yapılmalı

07.05.2014 10:01 - Ferhat ÖZBADEM
Her İlde Kitap Fuarı Yapılmalı

Kitap fuarları yayınevleri için para kazanma ve reklam yapma alanıdır. Valilik ve belediyeler için etkinliktir. Yazarlar için kitap imzalama, okuyucuları ile tanışma, sohbet etme ve kitap satış mekanlarıdır. Toplum için kitaplar ile tanışma ve okuma seviyesini yükseltme araçlarıdır. Velhasılı nerden bakarsanız bakın herkes için faydalı ve kimseye zararı olmayan etkinliklerdir kitap fuarları. Buna rağmen kitap fuarlarının bu kadar az olmasının sebepleri üzerinde pek durulmadığı kanaatindeyim. Az ya da çok her kitap fuarının verimli olması gerçeği ile kitap fuarlarının bu kadar az olması çelişkisi üzerinde düşünülmesi gereken bir vakıadır.

Gelenekselleşen 3. Anadolu Malatya kitap fuarından (04.205.2014 Pazar) dönerken ilk aklıma gelen düşünceler bunlar oldu.

Fuardan nasibimize düşen güzellikler ve kitaplar

Bir sabah namazının edasından sonra cemaat ile birlikte Mısır ve diğer İslam coğrafyalarındaki kardeşlerimiz için dua ettikten sonra, sohbet mekanında toplumsal yaralarımızın başında gelen işçi ve emek üzerine yapılan forumdan sonra sabahın huzur veren serinliğinde yola revan olduk. Yol boyunca ümmetin yiğit evlatları üzerine bestelenmiş ezgi ve marşları söyleye söyleye Malatya'ya vardık.

İlk adresimiz Malatya'dan Türkiye'ye açılan fikir ve düşünce dergisi Nida dergisi/Otto yayınları standı oldu. Tebessümler, hal hatır sormalar, ikramlardan sonra kitaplara yöneldik. Hayri Kırbaşoğlu hocanın kitaplarından Ehli Sünnetin Kurucu Ataları (Otto yay.) adlı kitabı heybeye koyduğumuz ilk kitabımız oldu.

İkinci adresimiz Pınar yayınları oldu. Kürşad Atalar'ın Düşüncenin okullaşması (Pınar yay.) kitabı iyi bir tercih olarak heybedeki yerini aldı.

Ardından Bülent Akyürek ile halleşip az muhabbet ederken bir ayağını artık kullanamadığını, tekerlekli sandalye ile gezmek zorunda olduğunu öğrendiğimde içimi bir hüzün kapladı. Bu vesile ile kendisine tekrar Allah'tan şifalar diliyorum.

İnsan yayınları standında tasavvuf ile gelenek ile ilgili eserlerin ağırlığı dikkatimi çekti. Nev'i Efendi'nin İlimlerin Özü adlı çalışması ilk defa gördüğüm bir çalışma olduğundan hemen aldım. Dilinin Osmanlıca (Latin harfleri ile) olması kitabı ilgi çekici kılmıştı benim için. 1995'te neşredilmiş olmasına rağmen hiç görmemiş olmam noktasında içerledim. Eseri aldıktan sonra bu içerleme yerini mutluluğa bıraktı.

İz yayıncılıktan Hayreddin Karaman hocanın Helaller ve haramlar kitabı kampanyalı olarak satışa sunulmuştu. Ben de olmasına rağmen dayanamadım iki adet aldım.

Birkaç kitap daha aldıktan sonra istikamet Çıra yayınları standı idi. Özgün İrade dergisi ve Çıra yayınları sahibi Davut Güler Hoca, Özgün İrade dergisi editörü Ümit Aktaş, dergi yazarlarından Esan Gül stantta sohbet imkanı bulduğumuz güzel insanlardı. Sonrasında konuşma yapmak üzere fuara gelen yazar Abdurrahman Dilipak ile on dakika kadar konuşma öncesi sohbetine iştirak etme nasib oldu.

Kitap fuarlarının her ilde yapılması temennisi ile...


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 07.05.2014 10:01 - Güncelleme Tarihi: 21.11.2021 06:45
2614

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 213 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.