İbrahim Varelci Neler Okuyor?, Söyleşi, Kitaphaber

İbrahim Varelci Neler Okuyor? yazısını ve Kitaphaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

İbrahim Varelci Neler Okuyor?

20.01.2020 09:35 - Kitaphaber
İbrahim Varelci Neler Okuyor?

Sizin için kitap nedir?

Ben, dört duvarı kitapla kaplı bir evde dünyaya geldim. Kitapla tanışmam çok eskilere dayanıyor yani. Ne zaman kitap okumaya alıştığımı bile hatırlamıyorum.

Kitap benim için, hayata anlam katan, biraz abartı gibi olacak ama onsuz bir dünya düşünemediğim bir nesne, bir olgu, bir yaşam biçimi.

Başucu Kitabınız var mı?

Elbette. Bir değil, birkaç kitap sayabilirim. Örneğin sosyolojide, Bauman’ın kitapları; Felsefe’nin klasik metinleri. Goethe’nin divanı, Dante’nin İlahi Komedyası, Seneca’nın tüm eserleri. Toshiko Izutsu’nun kitapları, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ı… Daha çok sayabilirim. Başucu kitabınız derken sadece bir tane olacak değil sonuçta, değil mi?

Tekrar tekrara okuduğunuz bir kitap var mı?

Bauman’ın Yaşama Felsefesi’ni, Seneca’nın Ahlak Mektupları’nı, Agustinus’un İtiraflarım’ı, Wilde’nin Dorrian Grayin Portresi’ni, bir de Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü tekrar tekrar okurum.

Okumalarınızı neye göre belirliyorsunuz?

Genellikle her ay bir sosyal mesele üzerine araştırma yapıyorum. Mesela şu sıralar, “unutma ve hatırlayamama” üzerine sosyal bir analiz yapıyorum. Bu konuya dair kitap, makale, tez ne varsa ulaşmaya çalışıyorum. Tabii bunların yanında muhakkak bir adet kurgusal bir kitap ekliyorum. Yoksa bazen çekilmiyor salt araştırma kitapları.

Şu aralar neler okuyorsunuz?

Memet Baydur- Gözün Kahverengi Suyu

Paul Connerton- Modernite Nasıl Unutturur

Sayaka Murata- Kasiyer

Jean Gaudrillard- Şeytana Satılan Ruh

Jacques Ellul- Sözün Düşüşü

Simone Weil- Kişi ve Kutsal


Yazar: Kitaphaber - Yayın Tarihi: 20.01.2020 09:35 - Güncelleme Tarihi: 20.01.2020 09:35
4287

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Kitaphaber adına bazen yeni çıkan bir kitabı tanıtırken bazen bizden bir şeyler paylaşırken ve bazen de alıntı ve yeni çıkanlar kullanıcı isimleriyle paylaşmayı tercih etmediğimiz veya hangi profil altında paylaşmanın uygun olduğunu bilemediğimiz içerikleri bu kullanıcı profiliyle paylaşıyoruz. Bir dönem kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri de bu isimle paylaştığımız olmuştur.

Kitaphaber ismine kayıtlı 131 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.