İzdiham Yayınlarından Yeni Kitap: Çünkü Hayat Bulaşı, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

İzdiham Yayınlarından Yeni Kitap: Çünkü Hayat Bulaşıcıdır yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden ok

İzdiham Yayınlarından Yeni Kitap: Çünkü Hayat Bulaşıcıdır

24.11.2018 09:00 - Yeni Çıkanlar
İzdiham Yayınlarından Yeni Kitap: Çünkü Hayat Bulaşıcıdır

Dilek Kartal’ın Çünkü Hayat Bulaşıcıdır adlı kitabı birbirinden güzel anlatıların olduğu bir fotoğraf-yorum kitabı. Fotoğraf sanatçısı Enes Şakar’ın fotoğraflarını yorumladığı metinlerinde Dilek Kartal; şairliğinin izlerini fazlasıyla bulaştırıyor hayata.
“Dünyanın bütün “a”ları upuzun alev gibi sarıyordu İbrahim’i.”

DİLEK KARTAL

İstanbul doğumlu. Şiirleri; İzdiham, İtibar, Hece, Temmuz, Post Öykü, Tasfiye ve Fayrap dergilerinde yayımlandı. Hâlihazırda Muhayyel dergisinde; “Yarın” adlı şiir köşesinin editörlüğünü yapmakta ve İzdiham dergisinde; “Maraza” başlığı altında yazılar yazmaktadır. Kitapları: Taşı Kim Atacak? ( Şiir, 2014 – Dedalus Yayınları / 2018- İzdiham Yayınları), Çifte Açmaz (Şiir, 2016 – İz Yayıncılık) İnceleme: Dile Kolay (Cemal Şakar Söyleşileri, 2016 – İz Yayıncılık)

ENES ŞAKAR

1986 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilde tamamladı. Uludağ Üniversitesinde Fizik, Balıkesir Üniversitesinde Kimya okudu. Şehir Kaçakları, Ramazan Sözlüğü, Edebiyat Köprüsü, Dağcılık Rehberi, Harika Türkiyeadlı televizyon belgesellerinin çekim ve yapım ekibinde yer aldı. Fotoğrafları; İtibar, Dergâh, Temmuz, Skyroad, Muhayyel dergilerinde yayımlandı.

Kitaptan;

“Yorgun, üstelik de geçkin bir yüzden, makyaj pamuğuna bulaşan sahte güzellik gibi… Şehrin bütün foyası, yokuşun dibindeki durakta, otobüs bekleyen ayaklarıma doğru akıyor.”

“Sen, bütün hesapların dışındasın. Henüz. Pasları ucuz bir yağlı boyayla gizlenmiş parmaklıklara ayağını dayamış, öylece sokağa bakıyorsun. Henüz bilmiyorsun ama bunlar, çok yakında koşup gitmek, içine karışmak, birlikte akmak için can atacağın hayatla arandaki en masum parmaklıklar.”

“En çok anamı atıyorum içine. Alacalı basma eteği… Başındaki yemeni solmuş oluyor hep, öyle oyasız falan. Garibim… Anamı yaktım mı sonrası çorap söküğü zaten…”

“Çatılan kaşları gevşedi kadının, başını, araladığı cama çevirip yüzünü yeniden yağmura uzattı. Tabii ya, buradan bakınca, böyle yandan… Saçları, gözlerini yumması falan… Gamzesi bile vardı galiba. Nuray’ın da gamzesi vardı.”

“tam burada, aynı anda ait olmak istediğim iki dünya… tam burada, aynı anda sahip olmak istediğim iki sır… biri sağ elimde sımsıkı, biri sol…”

“Yüzünde, yalnız yazar/şairlerin çekebileceği kadar büyük bir acı olmasını bekliyorsanız boşuna!”

“Gündüzün şımarıklığı, sabırsızca çekip alır gecenin mahzunluğunu. Yerine bir telaş bırakır, bir koşuşturma, bir; ‘herkesin derdi kendine’ boş vermişliği.”


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 24.11.2018 09:00 - Güncelleme Tarihi: 17.11.2021 00:21
1151

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini yenicikanlar@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 189 yazı bulunmaktadır.