Kardelen Dergisinin 117. Sayısı Çıktı, Dergi, Dergihaber

Kardelen Dergisinin 117. Sayısı Çıktı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kardelen Dergisinin 117. Sayısı Çıktı

05.08.2023 09:00 - Dergihaber
Kardelen Dergisinin 117. Sayısı Çıktı

33 sene önce yayın hayatına başladığı ilk günden beri "Fikrin değerini bilenlere..." hitap eden Kardelen dergisinin 117. sayısı çıktı. Kardelen bu sayısında; "Türk musikîsi" konusunu işliyor.

Ali Erdal yazısında "Şef ne işe yarar?" sorusuna cevap arıyor. Dergi editörü Kadir Bayrak yazısında bugün müziğin, Kitap'ta, en çok ismi zikredilen bir millet, bir güruh, bir anlayış tarafından dünyadaki bütün insan neslini, özelde çocukları ve gençleri ifsat etmek için kullanılan bir silâh haline geldiğinden bahsediyor. Site editörü Yavuz Sert, müziğin kültür kimliği oluşmasında dil kadar önemli olduğunu ifade ediyor.

Ekrem Yılmaz, "Musikî bir silâh da olabiliyormuş. Görünmez mermileriyle gönülleri hedef alıyor, vuruyor ve avlıyor…" değerlendirmesinde bulunuyor. Mustafa Büyükgüner, "Heybemden" köşesi ile Türk dünyası ile ilgili haberleri bizlere aktarıyor.

Üstad Necip Fazıl'ın "Musikî" adlı yazısı ile başlayan dergide her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikâyelere de yer veriliyor.

Derginin 117. sayısında yer alan yazılardan bazıları şöyle:

  • Şef Ne İşe Yarar? – Ali Erdal
  • Ruh ve Musiki – Kadir Bayrak
  • Musikî Ötesi Haz – Ekrem Yılmaz
  • O Da Yetimdi – İlknur Eskioğlu
  • Kelebeğin Cesedi – Ahmet Mahir Pekşen
  • Abartı (Şiir) – Murat Yaramaz
  • Varlık, Yokluk (Şiir) – Necdet Uçak
  • Bıçak (Şiir) – İbrahim Şaşma

Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 05.08.2023 09:00 - Güncelleme Tarihi: 04.08.2023 21:43
580

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 929 yazı bulunmaktadır.