Kayboluş - Georges Perec, Edebiyat, Turhan YILDIRIM

Kayboluş - Georges Perec yazısını ve Turhan YILDIRIM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kayboluş - Georges Perec

10.07.2022 09:00 - Turhan YILDIRIM

Georges Perec'in ilk olarak 1969 yılında yayımlanan romanı Kayboluş, Fransızcanın en çok kullanılan sesli harfi olan "E"nin hiç yer almadığı bir metindir. Bu teknik Eski Yunan şiirlerinden beri kullanılagelen "lipogram"dır. Fakat roman olarak en yetkini Perec'ten gelmiştir.

Ana karakterimiz Anton Ssliharf ve onun kayboluşunu takiben yaşanılan bir dedektiflik macerası olan, postmodern polisiye unsurlarının yer aldığı, metne dahil olan diğer karakterlerin de roman içinde kaybolduğu ya da cinayete kurban gittiği bir romandır Kayboluş. Romanın çevirmeni Cemal Yardımcı'nın yarı yazarlık iddiasıyla ve bazı bölümlerde metne ara anlatıcı olarak dahil olduğu Türkçe çevirisi de ayrıca özeldir.

Perec'in annesinin Nazi döneminde Paris'ten kaçırılıp Auschwitz kampında öldürülmesi sonrasında yazarın Fransızlara olan tepkisinin romanıdır bir bakıma. Üstkurmaca ve leitmotif tekniklerinin de yer aldığı bu roman, postmodern edebiyat açısından oldukça önemlidir. Perec'in Oulipo grubuna 1967 yılında dahil olmasından sonra yazdığı Kayboluş, grup içinden çıkan yazarların metinleri arasında da ayrıca mühim bir yere sahiptir.


Yazar: Turhan YILDIRIM - Yayın Tarihi: 10.07.2022 09:00 - Güncelleme Tarihi: 29.01.2023 22:48
360

Turhan YILDIRIM Hakkında

Turhan YILDIRIM

22 Temmuz 1983 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (MBA) üstüne yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Yayımlanmış Kitapları
Kara Gergedan, Edebiyatist Yayınları, 2021.
Modern Soslu Postmodern Makarna, 2023.

Turhan YILDIRIM ismine kayıtlı 47 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 2 kitap bulunmaktadır.

Twitter Facebook Instagram YouTube Kişisel Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com