Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü, Edebiyat, Yeni Çıkanlar

Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü

06.09.2017 09:00 - Yeni Çıkanlar
Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç'ın "Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü" adlı eseri yayımlandı.

Kuruluşunun 20. yılını çeşitli etkinliklerle kutlamaya, kalıcı hizmetler üretmeye devam eden UKÜ bu kapsamda Kıbrıs Türk romanı üzerine önemli bir eser yayımladı. Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, kaleme aldığı eserin Kıbrıs Türk edebiyatında önemli bir kaynak olarak nitelendirildiğini belirtti.

Aylanç, yüz yılı aşan bir geçmişe sahip Kıbrıs Türk romancılığının bilimsel olarak ilk kez ele alındığı çalışmada, Kıbrıs romanının tarihsel incelenmesinden sonra, başlangıcından günümüze kitap halinde yayımlanmış 124 eserin özetlerinin yer aldığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç "Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü" adlı eserinin sonuç kısmında da ayrıntılı bir biçimde roman türünün Kıbrıs Türk edebiyatı ve kültüründeki yeri ve öneminin vurgulandığını anlattı.

Dr. Mihrican Aylanç Kıbrıs Türk romanı hakkındaki genel değerlendirmeleri ile kendi başına kalıcı bir akademik kaynak özelliği taşıdığını ifade ederek çalışmasının bu konuda çalışacak araştırmacılara da kaynak olabileceğini vurguladı. Kitabın Sunuş yazısında ise, İstanbul Marmara Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Kefeli, eser hakkında "Ada'daki duygu ve düşünce dünyasından kesitler veren romanların içerikleriyle ilgili tespitlerin öğrenciler kadar Kıbrıs'ı tanımak isteyen okurların da dikkatini çekeceği ve Kuzey Kıbrıs'ta hızla gelişen edebiyatın dünyaya tanıtılması misyonuna önemli bir katkısı olacağı inancındayım" yorumunda bulunuyor.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 06.09.2017 09:00 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 22:40
2314

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 206 yazı bulunmaktadır.