Kimi Örnek Almalı, İlahiyat, Misafir Köşesi

Kimi Örnek Almalı yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kimi Örnek Almalı

22.04.2016 09:00 - Misafir Köşesi
Kimi Örnek Almalı

Merve Yüksel, Kitaphaber için kaleme aldı...

Bilgide ve ilimde derinleşmeyi ilke edinmiş olan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu, Kuran ahlakını ve Hz. Peygamber'in Kuran'la anlamlanmış hayatını ve onunla gerçekleştirdiği kişiliğini, Kuran-insan-hayat bütünlüğü çerçevesinde ve bazı Kuran ayetleri ışığında ''Kimi Örnek Almalı'' isimli kitabında mütevazı bir şekilde dile getirmiştir.

Kuran'ı Kerim'i anlamak dolayısıyla Kuran ahlakını öğrenmek isteyen kimse, bu kitabın vahiy kaynaklı olduğunu düşündükten öncelikle sonra şunu idrak etmelidir: Allah Teâlâ sadece kitap göndermekle kalmamış, onun öğretilerini hayatın her sahasında uygulayarak sunan bir Peygamber'i de örnek insan olarak göndermiştir. Çünkü Kuran ve Peygamber insana; hayatta amacının ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini ilkeler halinde sunmuştur. Kuran'ı Kerim'e göre onun ilkelerini tamamıyla hayatını taşımış olan Hz. Muhammed'dir.

''Kimi Örnek Almalı'' kitabıyla Prof. Serinsu, bugün hakkında en çok konuşulan ve anlaşılmak istenen konuların başında gelen Kuran'ı Kerim ve Hz. Peygamber'in peygamberliği hakkında önemli bilgiler vererek, İslam dininin düşünsel ve ahlaki temelini açıkça ortaya koyarak, bunları örneklerle güçlendirmektedir.

Prof. Serinsu, Kuran ahlakının yaşanılır kılınmasının, eylemlerden daha çok niyetle gerçekleştiğini belirtmektedir. Yazarın kitaptaki, Hz. Peygamber'in eylemlerin niyetle anlam kazanacağına ve değerli olacağına dair pek çok hadisi dikkat çeken unsurlardan… Kuran ahlakının insanın fıtratı ile örtüşen ilkeleri hadisler vesilesiyle de onun dünyevi ve uhrevi hayatında muhtaç olduğu şeylerin ayrıntılarını kuşatır. İnsan yaşamı boyunca ahlak öğretilerinde bu denge ve düzeni aramıştır. Ancak Kuran ahlakının vicdanın ve gönlün derinliklerinden doğan iradeli ve bilinçli bir niyetle yaşanması mümkündür.

Prof. Serinsu, Kuran'ın getirdiği ve Hz. Peygamber'in örnek kişiliğinde bütünleşen Kuran ahlakının insanlığa ulaşmasının en etkilini yolunun, Hz. Peygamber'in ifadesiyle: ''beşikten mezara-mine'l-mehd ile'l-lahd'' olduğunu vurgulamaktadır.

Hz. Muhammed'in hayatını örnek almak, her koşulda Allah'ın rızasını gözetmeye, Kuran ahlakı ile bütünleşmeye, Kuran-sünnet bütünlüğü içine salih eylem üretme ve geliştirme gücüne imkan verir. Netice itibariyle Prof. Serinsu kitabında, ''Kimi Örnek Almalı?'' sorusunu Kuran ve Hz. Peygamber hakkında yaptığı detaylı analizleriyle, okuyucusuna kolay anlaşılır bir üslupla sunar. Hz. Peygamber'i ve Kuran'ı kendine kılavuz eden Prof. Serinsu'nun kitabı, hayatını yeniden anlamlandırmak ve ahlaki kimliğini inşa etmek isteyenler adına faydalı ve samimi bir çalışma olmuştur. Tavsiye ederim.

Kimi Örnek Almalı

Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu

Şule Yayınları

67 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 22.04.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 07.06.2022 19:14
3005
Yorumlar
  • Asel 2019.05.20 00:22

    Okuduğum en güzel kitaplardan oldu. Hocam teşekkür ederiz Allah'ım razı olsun

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1049 yazı bulunmaktadır.