Kitap Kitabı Çağırır, Edebiyat, Sait ALİOĞLU

Kitap Kitabı Çağırır yazısını ve Sait ALİOĞLU yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kitap Kitabı Çağırır

19.11.2018 12:04 - Sait ALİOĞLU
Kitap Kitabı Çağırır

Müslüman camianın yaşayan önemli yazar ve şairlerinden usta kalem Mustafa Özçelik’in Çıra Edebiyat dizisinden çıkmış bulunan biri deneme, diğer ikisi ise şiir kitabı olarak üç ‘kıymetli’ eseri yayımlanmış bulunmaktadır.
Mustafa Özçelik ‘Kitap Kitabı Çağırır’ adlı deneme eserinde 20.yüzyılda bu topraklarda yaşamış bulunun ve birbirinden önemli eserler vermiş bulunan yazar ve şairlerin tutum, davranış, durum ve hayatla ilgileri ve en önemlisi de edebiyatla ilgili yapıp ettiklerini bizlerle paylaşmaktadır.
Diğer iki kitap ise, yine aynı isme ait olan ve şiirlerinden oluşan ‘Dilim Ol Söyle ve Bir Irmak Düşü’ adlı şiir kitapları…
Kitap Kitabı Çağırır…
Bu eserinde Mustafa Özçelik, aynı zamanda bir şair olmasının yanına, deneme yazarı sıfatıyla, yukarıda da belirtmeye çalıştığımız gibi, hepsi bu topraklarda yaşamış ve eser vermiş bulunan ‘yerli’ kalemleri bizlere dili döndüğünce anlatmaya çalışmaktadır. Kitapla muhatap olmanın birincil koşulunun, en başka kitap okumak olduğunu düşündüğümüzde, kitaba muhatap olmadan, kitap okumadan ne bir bilgi elde edilir ve ne de ‘yapıcı, ya da yıkıcı’ bir eleştiri getirilemez. Zira kitap üzerinden dolaylı da olsa, bir hukuk oluşmuştur…
Mustafa Özçelik’te bundan hareketle “Okumadan yazmak, konuşmak, düşünmek mümkün değildir.” der ve ekler; “Bu yüzden bir yazar ve şair için en önemli beslenme kaynağı olarak kitapları görmek gerekir. Bir yazarın kitap okuma amacı ve yöntemi genel okuyucudan farklı olacağı için yazılanları okurken üzerinde düşünmek, yorumlamalar yapmak, okumanın peşi sıra gelen bir eylemdir.”
Yukarıdaki ifadeler ışığında esere baktığımızda, içerik açısından bu kitabın ağırlıklı olarak yazar/şair ve eser değerlendirmelerinden oluştuğunu söyleyebiliriz.
İlk bölümünde ağırlıklı olarak isimler üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise kitaplar üzerine yapılan değerlendirmeleri buluyoruz.
Kitapta konu edinilen yazar ve şairlere örnek olarak, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Ziya Osman Saba, Arif Nihat Asya gibi şimdilerde kendileri hayatta olmayan fakat eserleri elimizde olan ve her biri birer değer ifade eden yazar ve şairler esere konu edilmiş…
Kitap eleştiri bölümünde ise, çoğu günümüzde yaşayan şairlerin şiir kitapları ile ilgili düşünce ve eleştirileri bulunmakta. Örneğin seksen kuşağı şairlerinden Özcan Ünlü, Nurullah Genç esere bir bakıma ‘konu ve komşu’ olmuş. Kitap 136 sayfadan oluşmaktadır.
İnsanlar hayata dair bir şeyler öğrenmeye ve onları yorumlamaya başladıklarında genellikle işe şiir ile başlarlar. Kendi şiir dilini kuran ve poetikasını oluşturan bir şairin aynı zamanda iyi bir deneme ustası olduğu da her zaman vakidir. Zaten bu özelliğinden dolayı Mustafa Özçelik’te iyi bir deneme yazarı ve şair olarak iyi ve güzel övgüleri hak etmektedir.

Kitap Kitabı Çağırır

Mustafa Özçelik

Deneme

1.Basım Aralık 2017

Çıra Yayınları


Yazar: Sait ALİOĞLU - Yayın Tarihi: 19.11.2018 12:04 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2018 12:04
1234

Sait ALİOĞLU Hakkında

Sait ALİOĞLU

Araştırmacı yazar. haberdurus.com'un editörlüğünü yapmakta olup çeşitli konuları içeren yazı ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir.

Sait ALİOĞLU ismine kayıtlı 69 yazı bulunmaktadır.