Kitaphaber Dergisi 2. Sayısı, Kitaphaber

Kitaphaber Dergisi 2. Sayısı kitabını ve Kitaphaber kitapları hakkındaki tüm bilgileri Kitaphaber.com.tr sitemizde bulabilirsiniz.

Kitaphaber Dergisi 2. Sayısı

KitaplarımızKitaphaber - 2021.12.06
Kitaphaber Dergisi 2. Sayısı

Kitaphaber olarak çıktığımız yolda ikinci sayımızı sizlere sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

Bu Sayının Yazarları

Ethem Erdoğan, Gülnaz Eliaçık Yıldız, Ülker Gündoğdu, Sabri Ünal, Tuba Yavuz, Şerife Saliha Buğa, Feyzeddin Aytepe, Furkan Soylu, Zeynep Hiçdurmaz, Feyzeddin Aytepe, Selva Yılmaz, Şeyma Balıkçıgil, Ömer Ertürk, Murat Deniz, F. Sueda Kurt, Necla Dursun, Sulhi Ceylan, Ferhat Özbadem, Mustafa Atalay, Yunus Özdemir, Ece Karaca

* * *

Sunuş Yazısında derginin Genel Yayın Yönetmeni Bilal Can; "okuma ekseninde" bir giriş yazısı ile kitapların birer "anlam kapsülü" olduğunu ve "kitapların zihnimizde bir tür renk patlaması, hayal inşa edici, hakikat telaşı büründürücüsü" üzerine odaklanarak bir giriş yazısı ile okuru selamlayıp 2021 yılında 2 sayısını tamamlamış bir dergi olmanın sevincini yaşadıklarını ifade etmiştir.

Düşün/Felsefe konusu Sulhi Ceylan tarafından kaleme alındı.

Teori Köşesinde Ethem Erdoğan ve Gülnaz Eliaçık Yıldız, Portre köşesinde Tuba Yavuz okuruyla buluşurken, Dünya Edebiyatı bölümünde Roald Dahl ve Çocuk Romanları başlığıyla Sabri Ünal, dünyaya çocuk gözünden bakış sağladı. Sinema ile Şerife Saliha Buğa okuru selamladı.

15'likler köşesini Ülker Gündoğdu kaleme aldı. Müzisyen/Besteci Zekayi Tunca söyleşisi ile Necla Dursun müziği konuştu. Tarih Köşesinde Ömer Ertürk, okurla yeni çıkan önemli bir kitabın değerlendirmesini sundu: İstanbul'un Eski Bağımlıları.

Seyahat bölümüyle Murat Deniz ve F. Sueda Kurt okuru uzaklara uzun ve güzel bir yolculuğa çıkartıyor. İlahiyat bölümünde Ferhat Özbadem Bilginin İslamileştirilmesinden Düşüncenin İslamileştirilmesine konusunu kaleme aldı.

Kitaphaber 2. Yazısı ile dosyalara başladı. İlk dosyamız "Tarihin Edebiyatı". Feyzeddin Aytepe'nin Editörlüğünde hazırlanan dosya Giriş Yazısı ve Dönem Okuması ile başlıyor. Ortaçağ'da Felsefe üzerine bir okuma ile Furkan Soylu, Göçmene Bakış ile Zeynep Hiçdurmaz, Victoria Dönemini Selva Yılmaz, Aşkın Terbiyesi ile Şeyma Balıkçıgil okuru selamlıyor.

Kitaphaber Kitap ve Eleştiri Dergisi'nde ayrıca İspanyol Gribi ve Hakka Sığındık ile Mustafa Atalay, İçten Dışa İnsanın Eğitim Serüveni ile Yunus Özdemir okura yön verdi.

Resim Okumaları ile sanata ince bir bakışı okura Ülker Gündoğdu sundu.

Çocuk Okurlar Dede Korkut Hikâyeleri ile Ece Karaca genç kalem olarak yer aldı.

Arka Kapak Yazısı İhsan Fazlıoğlu okuma keyfi ile dergimiz son buldu.

Kitaphaber dergisini okumak için şu adresimizi kullanabilirsiniz:

İkinci sayımızı okumak için aşağıdaki bağlantılardan birini kullabiliriniz: