Kitaphaber Dergisi 7. Sayı, Kitaphaber

Kitaphaber Dergisi 7. Sayı kitabını ve Kitaphaber kitapları hakkındaki tüm bilgileri Kitaphaber.com.tr sitemizde bulabilirsiniz.

Kitaphaber Dergisi 7. Sayı

KitaplarımızKitaphaber - 2023.12.04
Kitaphaber Dergisi 7. Sayı

Yedinci Sayının Yazarları: Vildan Kınalı, Bilal Can, Nahide Rana Can, Yiğit Hikmet Bircan, Rana Erdoğan, Mustafa Buğaz, Ayşenur Okan Şengel, Ethem Erdoğan, Dr. Erdinç İçten, Elif Atabaş, Nihat Çınar, Şerife Saliha Buğa, Ülker Gündoğdu, Merve Yurtsever, Mustafa Vakkas Atalay, Murat Deniz, Yusuf Giray Atan, Enes Can, Faik Öcal, Sait Alioğlu, Salih Bora, Gurbet Lüy

Sunuş Yazısında Dergi Genel Yayın Yönetmeni Bilal Can;

Filistin için, insanlık için bir şeyler yapmak… Zulme ve sömürüye, insanlık dışı olay ve olgulara, bir direnç, bir karşı duruş sergilemek, içinde insanlığa dair bir kırıntı kalan herkesin yapması gerekli bir davranış biçimi. Dünyanın giderek tuhaflaştığı ve bu tuhaflık boyutunun artarak devam ettiğine şahitlik ediyoruz.

Alvin Toffler'un 1974 yılında yazdığı ve dilimize Gelecek Korkusu olarak çevirilmiş eseri, gelecek korkusunun insanlardaki yansımaları üzerine odaklanırken, değişimin yarattığı ikilemleri de ve tuhaflıkları da ön plana çıkartmaktadır. Toffler; yaşanan sürecin yabansı kişilikler oluşturduğunu, on iki yaşındaki çocukların yaşlarının gerektirdiği gibi davranmadığını, elli yaşındaki büyüklerinse on iki yaşındaki çocuklar gibi davrandığını, zenginlerin yoksul gibi davrandığını bunun aksine yoksulların da zengin gibi davranmaya başladığını, tanrı tanımaz papazların, Yahudi Zen Budistlerin ortaya çıktığını ifade etmektedir. Bu gün elli yaşındaki adamların on iki yaşındaki çocuk gibi nasıl da davrandığının bir örneğini Filistin'de gözlemlemekteyiz. İnsanlığın soykırım tarihine yeni bir çentik atıldığının şahitleriyiz.

Kitaphaber olarak 16 Mart 2003 tarihinde yayına başlamamız hasebiyle "Bu site, 16 Mart 2003 günü Filistin intifadasında can veren Rachel Corrie'ye ithaf olunur" cümlesi ile insanlık onurunun ayaklar altına alınmaması için mücadele edenlerin yanında olduğumuzu belirtmiştik. Aynı dert ve aynı minval üzerine devam ediyoruz.

Filistin'de neler olduğunu görmek, Filistin Meselesinin ve Yahudi Sorununun yayın dünyasındaki yansımalarını anlamak ve aktarmak adına 7.sayımızda "Dünyaların Meselesi: Filistin" dosyasına yer verdik. Bu çalışmanın yapılacak yeni çalışmalara vesile olmasını dilerim.

Dosyaya emek verip katkı sağlayan tüm yazarlarımıza teşekkürler.

Yedinci sayımızı okumak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz: