Kudüs'ün Güvercinleri ve Büyülü Deniz, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Kudüs'ün Güvercinleri ve Büyülü Deniz yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kudüs'ün Güvercinleri ve Büyülü Deniz

30.03.2016 09:00 - Yeni Çıkanlar
Kudüs'ün Güvercinleri ve Büyülü Deniz

KUDÜS’ÜN GÜVERCİNLERİ

Melih Esen Cengiz, yeni romanı Kudüs’ün Güvercinleri ile bize tarihin kapılarını aralıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımları, çocukları bile birbirine düşman yapan zalimliği Kudüs Mevki Komutanı Ferik İsmail Sururi Paşa’nın küçük oğlu Orhan’ın gözünden anlatan Kudüs’ün Güvercinleri, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Yıl 1917... Birinci Dünya Savaşı insanlık için büyük yıkımlar getirmeye devam etmektedir. Savaşın ağır sonuçlarıyla her geçen gün daha fazla yüzleşmek zorundan kalan Osmanlı Devleti, Gazze ve Filistin cephelerinde şiddetli çarpışmalar sonucu ağır kayıplar vermekte, savunma hatları gitgide gerilemektedir. Kudüs de kuşatılmıştır artık.

Çokdinli ve çokuluslu bir kentin birbiriyle uyum içinde yaşayan halkları sadece savaşın günlük hayatı çekilmez kılan zorluklarıyla değil, çocukları bile birbirine düşman yapan zalimliğiyle de yüzleşeceklerdir.

Kuşatma daraldıkça dostluklar sınanacak, ihanetler gün yüzüne çıkacaktır.

Kudüs’ün Güvercinleri, Kudüs Mevki Komutanı Ferik İsmail Sururi Paşa’nın küçük oğlu Orhan’ın gözünden, bu kuşatmanın öngünlerini tüm canlılığıyla anlatan; aynı zamanda Yaver Halit, Taşlar Meclisi çocukları, Karnik, Mahmure Hanım, sorguçlu sarı güvercin Sultan ve daha birçok karakteriyle okurun bir dönemin havasını her yönüyle solumasını sağlayan bir roman.

Yazar Hakkında

Melih Esen Cengiz, 1954 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğu Gönen’de geçti. Darüşşafaka Lisesi’ni bitirdikten son

ra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde iktisat, New York Syracuse Üniversitesi’nde işletme öğrenimi gördü. Uzun yıllar özel sektörde yönetici olarak çalıştı. 1992 yılında birkaç arkadaşıyla birlikte 1907 Fenerbahçe Derneği’ni kurdu. Yazmaya üniversite yıllarında senaryolarla başladı. 2009 yılında Fenerbahçe’nin ilk yüzyılını anlatan Asr-ı Fener kitabını derledi ve yayıma hazırladı. 2012 yılında Bir Osmanlı Yazı, 2013’te Marlene’in Yetimi, 2014’te de Terk Edilmiş Manalar Cenneti adlı romanları yayımlandı. Amatör olarak 20. yüzyıl tarihiyle ilgilenen yazar, özellikle Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerini çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Serpil TUNCER’den bir kitap daha! Daha evvel Erik Ağacı isimli bir şiir kitabı ve Mor Sokak Sakinleri, Ekinoks Günleri isimli iki de öykü kitabı bulunan yazar çeşitli edebiyat dergilerinde yayınladığı 25 kısa öyküsünü bu kitapta toplamış. Zinde yayınlarından çıkan ve 160 sayfadan oluşan kitapta hayli ilginç öykülere rastlamak mümkün. Gerçekle düşün kimi zaman yer değiştirdiği öykülerde insan yaşamı ve deniz hikâyeleri asıl temayı oluşturuyor.

Yazar, son yıllarda öykünün yükselişte olduğunu, bunun sebebinin ise günümüz insanının çok yoğun yaşadığını ve uzun romanlara vakit ayıramadığı ve böylece romanın gelecek yıllardaki tek varisinin ise öykü olduğunu belirtiyor. Yazar ayrıca öykü için ‘Az sözle çok şey anlatma sanatı’ ifadesini kullanıyor.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 30.03.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 17.11.2021 01:30
6588

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 206 yazı bulunmaktadır.