Kulak - Enis Batur, Edebiyat, Bilal CAN

Kulak - Enis Batur yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kulak - Enis Batur

23.09.2011 13:50 - Bilal CAN
Kulak - Enis Batur

Kitaba sıkıntısız bir şekilde bir cümle işaretlenmenin sevinciyle başlayalım: "Birlikte kurcalamak adına, ola ki tamamlayıcı, görüşlerimi paylaşın paylaşmayın besleyici bir niyetten yola çıkıyorum diyalog yoluna: Gölgemin gövdesi olur musunuz?"

Kitaba başladıktan sonra sayfalar çevrildikçe sorulan soruların çokluğu ile karşılaşınca bu sorular yazara mı yoksa okura mı tereddüdüne düşmemek elde değil. Çünkü sorular sizin nezdinizde belki de sormak istediğinizi Enis Batur'a sorulan sorular olarak işaretlenmiştir. İsterseniz siz ilk sorudaki gerçekliği kabul etmeyin. Kim ister ki başka birinin gölgesindeki gövde olmayı. Niye ki.

" Yazdıklarımı izlemişseniz, özel yaşamıma ilişkin çiğ ve magazin arayışlı olanları dışta tutarsak. "bana sorulmayacak soru yoktur" dediğimi anımsarsınız." Cümlesini görünce Enis Batur'a her çeşit soru işaretiyle zenginleştirilmiş cümleleri sorabilirsiniz. Kendi deyimiyle öyle. Her sorunun bir cevabı vardır. Muhakkaktır. Öyledir. "Henüzden başlamaya var mısınız? Sizin için tılsımlı yanı olur mu o edatın ilişkilerde? "

Kulak isimli eser'i açıklayan en iyi cümle Seneca'nın "İnsan, dilinden çok kulaklarından yararlanmalı" Enis Batur da bu yararlanmanın vermiş olduğu hazla kulak üzerine sayısız cümle söylemiş bu eserinde. Özellikle müzik ve müzik üzerine sayısız isimle de karşılaşacağınız bu eser eğer bir birikiminiz yoksa bazı ı bazı Fransız kalarak geçiştireceğiniz yerlerle dolu.

Örneğin: "Messiaen'i dinlemek mümkün olabilseydi yakınmazdım sanırım, ama iki dilim birbirlerine düşmanlık etmeye koyulduğunda işin içinden çıkmakta zorlandım"

Kulak her ne kadar kulağın fizyolojik söylemi üzerinde dursa da aslında bir opera üzerine yazılmış araştırma yazısı. Bu araştırmanın tek farkı var: o da yazar bu araştırmasını o operayı dinlemeden yazmaya başlamış olmasıdır. Bu yüzden Enis Batur cümlelerine alayla karışık başlar. Biz de onun açtığı yolu kendimize mübah görerek öyle başladık. Fransız kalma pahasına devam ettirdik. Bahsedilen Opera için bakınız: Luciano Berio'nun "Kral Dinliyor".

Kitap dört bölümden başlıyor. Birinci bölüm "gölgemin gövdesi olur musunuz?" üzerinden "hayatı dinlemeye dair" ikinci bölüm "her şeyi duymaya dair" üçüncü bölüm "laylay lom'u işitmeye dair" dördüncü bölüm ise "çın" ile sonlandırılmıştır. Enis Batur'un son zamanlarda yazdığı en işitsel kitabı olan Kulak bir müzik serüveninin de yansıması olarak kitaplaştırılarak okurlara sunulmuştur.

Kulak
Enis Batur
Sel Yayıncılık
70 Sayfa


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 23.09.2011 13:50 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 18:01
3195

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 322 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com