Kutsal Bölge - Carlos Fuentes, Edebiyat, Misafir Köşesi

Kutsal Bölge - Carlos Fuentes yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kutsal Bölge - Carlos Fuentes

15.04.2011 10:31 - Misafir Köşesi
Kutsal Bölge - Carlos Fuentes

Ömer Asım, kitaphaber için kaleme aldı.

Claudia Nervo isimli oyuncu, top model, bugün için yaşayan bir efsane kadının oğludur Mito. Meksikalı yazar Carlos Fuentes"in kaleme aldığı Kutsal Bölge"de annesini aşırı derecede kıskanan 29 yaşındaki bu çocuğun karmaşık duyguları ve düzensiz hayatıdır romanın konusu. Kimi zaman annesine aşığı olduğu bir bayan davranan ve bu gerçekleşmesi imkânsız durumdan ötürü kendini tüketen bir garip ve iğrenç oğlandır. Evinde bir düzine köpekle yaşar ve günün birinde en sevdiği Firavun"undan başka hepsini trafikte seyir halindeyken arabadan aşağı atar.

Önceleri babaannesinin bakımındayken, annesi Claudia Nervo tarafından kaçırılır ve artık onunla yaşar. Lüksün ve rahatlığın içindedir fakat malum durum, anne sevgisinden uzaktır. Yatılı okullarda bir gençlik dönemi geçirir ve ardından annesinin kendisine hediye ettiği bir dairede yaşar. Annesinin gayrı meşru ilişkilerine tanıklık eder ve evde düzenlenen kokteyllerde, partilerde kendini hep kenara itilmiş bulur. Annesinin kazağını gardrobundan aşırıp anne sevgisi ve şehvet arasında gidip gelen bir ruh haliyle kazağa sarılacak derecede iğrençleşen bir Mito görürüz.

Bir film için Roma"ya giden Claudia Nervo"yu arkasından takip eder ve kıskanç bir âşık gibi sürekli izini sürer, yaptıklarını araştırır ve kendince yorumlarda bulunur. Annesinin filmdeki rol arkadaşına içten içe nefret duyar ve yalnız kaldıklarında neler yaptıklarını sorar bir defasında.

Hâsılı hikâyenin tamamen bir amerikan kültürünü yansıttığı söylenebilir. İğrenç ilişkiler içinde iğrençleşen insanlar, maddeye olan tapınma, lüks ve israf ve kendini hayatın merkezine alan insan zihniyeti. Kitaptaki hangi karaktere baksanız kendi derdinde, kendi dünyasını kurma ve âlemin kendisine musahhar olması isteğinde.

Yer yer, Mito"nun Claudia Nervo"yu annesi olarak gördüğü pasajlarda, annesinin yaşadığı iğrenç hayata dair alkışlanacak eleştirilere rastlamak mümkün. Altı çizilecek ve daha sonra bir vecize olarak hatırlanacak büyük laflar etmiş Fuentes, Mito"nun ağzından. Ayrıca şiirsel üslup da Fuentes"i takdir için başka bir neden.

Paragraflardaki betimlemelerde şeylerin çeşitli hallerinin hangi ülkelerin, hangi coğrafi bölgelerin ve hangi düşüncelerin eseri olduklarını söylerken kaleminin nasıl yetkinleştiğine şahit olunuyor.. Kitabın ismi de Fuentes"in bir pergeli anımsatan zihninin ürünü. "Birisi bir çember çiziyor ve salgın oraya giremiyor. Kutsal bölge beni soyutlayıp varlığımı devam ettiriyor, kâfir dışarıda kalıyor." derken; Hz.Salih"in (a.s) ümmetini bir araya toplayıp, yerde bir çubukla etraflarına çizdiği ve salgının oraya ulaşamadığı olaydan bahsediyor. Ve evini Hz.Salih"in (a.s) çizdiği bu çembere benzetiyor, dışarının şerrinden selamette olduğu evini.

Kitap içinde İmam-ı Azam"ın "her şey tabiidir, tabii olan mucizedir" sözünün bir benzeri olarak, "dünyanın gizemi görünendir" der sık sık Fuentes..

Kutsal Bölge
Carlos Fuentes
Ayrıntı Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 15.04.2011 10:31 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:12
3247

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Alabenn 2011.04.15 22:44

    Beni meraklandırdı. Okumak isterim...

  • O Merasim 2011.04.16 17:04

    kendini guadalajara'da hissedebilirsin..