Libya'nın Kaddafisi, Yeni Çıkanlar, Alıntı

Libya'nın Kaddafisi yazısını ve Alıntı yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Libya'nın Kaddafisi

01.04.2011 21:30 - Alıntı
Libya'nın Kaddafisi

Bingazi Mebusu Paşa ve çocukları...

"Osmanlı Kuzey Afrikası" tarihiyle ilgili kaynaklarımız fena değil ama iş bu bölgenin yakın tarihine gelince, orda duralım. Bölgeye ilişkin tarihi bilgimizin sınırı 1918'de son buluyor. Neredeyse yüzyıllık bir kopuş söz konusu.

Teliften vazgeçtik, hiç değilse yabancı kaynakların çevirisiyle de yetinebilirdik ama o da olmadı.

1918'den sonra, mesela Libya'da ne olup bittiği konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz.

Neyseki Libya asıllı siyaset bilimci Prof. Mansur Ömer El-Kihya (Kahya)'nın 1997'de kaleme aldığı "Libya'nın Kaddafisi" başlıklı kitabı "Kaknüs Yayınevi" tarafından Türkçe'ye çevirildi. Okumanızı tavsiye ederim, Libya siyasi tarihini derli toplu anlatan bir kitap bu.

Amerika'da yaşayan yazar çoğu okura yabancı gelebilir ama bir parça Osmanlı Libyası'na aşina olanlar tanıyacaktır.Gerçi Prof. Mansur Ömer El Kahya kitabında bu ayrıntıya yer vemiyorsa da, kendisi 1908'deki Meşrutiyet'in ilanından sonra Osmanlı Meclisi'nde Bingazi mebusu olarak yer alan Ömer Paşa Mansur el-Kahya'nın oğludur.

"Kahya ailesi" Bingazi'nin en meşhur ailelerinden biridir. Trablusgarp Direniş Cephesi'nde Senusi tarikatı liderleriyle birlikte Osmanlı safında İtalyanlara karşı savaşmış bir mücahittir Mansur Paşa.

Daha doğrusu direnişin sivil liderlerinden biridir. Aynı aileden Nuri el-Kahya da tanınmış bir yurtseverdir, Libya'da "Ömer Muhtar Birliği"nin kurucularındandır.

Ömer Paşa Mansur El Kahya, 1949'da Doğu Libya'da "Berka Emirliği"ni kuran ve daha sonra Birleşik Libya'nın Krallığına getirilen İdris es-Senusi'nin en yakınında yer almış bir şahsiyetti. Libya hükümetlerinde yer alan Mansur Paşa, Modern Libya'nın kurucuları arasında sayılıyor.

Oğlu Mansur Ömer el-Kahya ise Kaddafi rejiminden kaçarak Amerika'da yaşamayı seçen bir bilim adamıdır. Prof. Mansur Ömer el-Kahya'nın kuzeni Dr. Mansur Raşid el-Kahya ise 1970'lerde Libya'yı BM'de temsil eden bir diplomat idi. Kaddafi'yle ters düşerek Libya'dan ayrılan Dr. Mansur Raşid, "Arap İnsan Hakları Organizasyonu"nu kurmuştu.

İnsan hakları aktivisti olarak Kaddafi rejimiyle mücadele eden Dr. Mansur Raşid 1993'de Kahire'de kaçırılmıştı. Bu kaçırılma olayında Mübarek ve Kaddafi'nin işbirliği yaptığı iddia edilmişti. Kaddafi ise CIA'yı suçlamıştı. Libya gizli servisi tarafından kaçırıldığı kuvvetle muhtemel olan Dr. Mansur'un Libya'da idam edildiği sanılıyor.

Abdullah Muradoğlu'na ait bu yazı Yeni Şafak Gazetesi, 27 Mart 2011 nüshasından alıntılanmıştır.

Kaynak: Malesef yazıya ulaşan bir bağlantı bulamadık.


Yazar: Alıntı - Yayın Tarihi: 01.04.2011 21:30 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 13:21
3281

Alıntı Hakkında

Alıntı

Genelde kaynak göstererek arada ise sadece atıf yaparak farklı sitelerdeki içerikleri sitemizde yayımladığımız oluyor. Kaynak vermediğimiz içerik için lütfen uyarın, düzeltelim.

Alıntı ismine kayıtlı 117 yazı bulunmaktadır.