Lucy Ellmann - Ördekler, Newburyport, Edebiyat, Turhan YILDIRIM

Lucy Ellmann - Ördekler, Newburyport yazısını ve Turhan YILDIRIM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Lucy Ellmann - Ördekler, Newburyport

02.03.2024 09:00 - Turhan YILDIRIM

ABD asıllı İngiliz yazar Lucy Ellmann'ın 2019 yılında yayımlanan ve Goldsmith Prize ödülünü kazanan, Booker kısa listede yer alan romanı Ördekler, Newburyport bilinç akışı tekniğiyle yazılmış 1000 sayfalık bir eserdir.

Bu romanda ilk sayfadan başlayan dişi aslan hikâyesi ve sonrasında devam eden orta yaşlı, dört çocuk annesi, eskiden öğretmen, kanser hastalığı atlatmış, evde tart yaparak para kazanan, ikinci eşiyle evli bir kadının bilinç akışını okuyoruz.

Karakterin anlatımında nokta yok, yerine "the fact that" yani dilimizdeki çeviride "gerçek şu ki" diye kullanılan bir kalıp var. Gerçek şu ki kalıbı sonrasında belirli yerlerde çağrışımla ilerleyen kısımlar bulunuyor. Kitabın ikinci sayfasında yer alan "Uyan Resmet Günü, dikamba, Kleenex" gibi.

Kitabın ne anlatıyor kısmına geldiğimizdeyse Obama, Trump, çevreye verilen zararlar, zararlı gıdalar, polis şiddeti, cinayetler, filmler, aktrisler, aktörler, şarkılar, kitaplar, yazarlar ve bunlar gibi hem geçmişten hem de günümüzden pek çok şeyi okuyoruz. Ayrıca bir Amerikan ailesinin yaşamını, anlatıcının anne ve babası için yaşadığı özlemi, kırıklıkları da okuyoruz.

Ördekler Newburyport
Lucy Ellmann
Çev: Mahir Koçak
Yedi Yayınları
1043 Sayfa


Yazar: Turhan YILDIRIM - Yayın Tarihi: 02.03.2024 09:00 - Güncelleme Tarihi: 02.03.2024 05:33
618

Turhan YILDIRIM Hakkında

Turhan YILDIRIM

22 Temmuz 1983 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (MBA) üstüne yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Yayımlanmış Kitapları
Kara Gergedan, Edebiyatist Yayınları, 2021.
Modern Soslu Postmodern Makarna, 2023.

Turhan YILDIRIM ismine kayıtlı 47 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 2 kitap bulunmaktadır.

Twitter Facebook Instagram YouTube Kişisel Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com
Yorumlar
  • Sabri Ünal 2024.03.02 05:37

    Kitabı alma şansım elbette olmadı. Zaten 1000 sayfa bir kitabı okumaya ömrüm yetse gittikçe saniyeler düzeyine düşen dikkatim yetmez. Yine de böylesi güzel kitapları dillendirdiğin için arada teşekkür etmek istedim.

  • Zehra Çalışkan 2024.03.03 10:23

    Merhaba çok kısa bir yazı gibi dursada olması gerektiğinden daha iyi olamazdı. Nokta atışı gibi. Altını kırmızı kalemle çizdiğimiz o mühim cümleleri anımsatan nitelikte kitabın konusunu başlıklar altında toplamanız taktire şayan. Teşekkür ederim. Emeğinize , elinize ve düşünce yüreğinize sağlık. Daim olsun kaleminiz ve ayrıca bitmeyen sanal mürekkebinizde.