Maria Puder'in Hikayesi, Edebiyat, Misafir Köşesi

Maria Puder'in Hikayesi yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Maria Puder'in Hikayesi

21.01.2014 10:40 - Misafir Köşesi
Maria Puder'in Hikayesi

Mustafa Şevgin, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

"Ne kendi sözlerim, ne de onun fikirlerinin yüzde yüz isabetli olmadığını seziyordum. Her ikimiz de, birbirimize karşı ne kadar açık olmak istersek isteyelim, bize tabi olmayan birtakım gizli müphem düşüncelerin ve arzuların idare ettiği muhakkaktı. Birleştiğimiz noktalar ne kadar çok olursa olsun, ayrı olduğumuz yerler de vardı ve bir taraf diğer tarafa kolayca uyuyorsa, bunu ancak daha ehemmiyetli bulduğu bir gaye uğruna yapıyordu. Ruhlarımızın böyle en saklı köşelerini bile ortaya dökmekten ve üzerine münakaşa etmekten çekinmiyorduk; buna rağmen hiç dokunmadığımız taraflar da vardı, çünkü bunların ne olduğunu biz de doğru dürüst bilmiyorduk; fakat bir his bana asıl bu cihetlerin mühim olduğunu fısıldıyordu" (sf. 108)

Türk Edebiyatının muhteşem öykücülerinden Sebahattin Ali’nin muhteşem eseri ‘’Kürk Mantolu Madonna’’ Sebahattin Ali’nin öykücülüğünden gelen gündelik, sıradan hayatları lirik bir şekilde anlatması büyük bir ustalık. Olayları ve insanları muhteşem irdelemesi olağanüstü bir şey. Bu eser çok konuşuldu, çok basıldı, çok sattı. Halada en çok satanlar listesınde yerini korumakta. "Kitap Haber" e bu kitabı analiz etmek benim için bir sorumluluk oldu.

Yazar dönemin siyasi boyutuna değinerek eseri sosyolojik biçimde de ele alıyor. Yazar kendisi işsiz ve yalancı dostluklarla, dalaverelerle geçiştirilen bunalımlı hayatınıda anlatıyor…

RAİF EFENDİ

Raif Efendi adı gibi Raif bir adamdı. Nazik ve ince ruhluydu. Kimseye karışmaz, kimseyle pek diyalog kurmazdı. İçine kapanık; hayatına da kimseyi sokmazdı. Yazar Sabahattin Ali Ankara’da bir şirkette memurken tanışır Raif Efendiyle. Bu tuhaf adam yazarın dikkatini celp eder. Sürekli onu izler ve ondaki garipliği tuhaf bulurdu…

Babası, onu Almanya’ya okumaya gönderir. Okulun yanı sıra sabun yapımını öğrenmesi için fabrikalarda staj yapmasını da tembihler ve gelip Balıkesir’de işlerin başına geçmesini istiyordu. Ama Raif Efendi Almanya’da farklı bir hayata merhaba der. Çocukluğundaki o müphem hayat orda da yakalar onu. Resim çizmeye merakı vardı. Bu merakı yüzünden her gün sanat galerilerini gezer, sanat gündemlerini takip ederdi. Günün birinde öyle bir tablo gördü ki ve artık gecesi gündüzü o tablo olmuştu.

PRAGLI MARIA

Raif Efendi, o gün galeride gördüğü tabloyu unutamadı. Günlerce ziyaret etti. Gözü artık hiç bir şey görmüyordu. Bir defasında yanına yaklaşan bir bayanın, tablo hakkında sorduğu soruları yüzüne bakmadan cevap vermesi gelen bayanı etkilemişti. Bayanında sorduğu sorular ve küstah tavırlar Raif Beyi kızdırmıştı. Hâlbuki o bayan tablodaki ‘’Kürk Mantolu Madonna’ydı ‘’ ama Raif Bey’in gönlünü darmadağın eden güzel Maria sadece duvardaydı. Hiç aklına gelmezdi çevresinde olduğu. Maria: bir anne kadar şefkat, Maria her sevginin misali, Raif’in göz bebeği ve her şeyi…

NEDENLERLE ÖRÜLÜ HAYATLAR

Neden ayrıldılar, neden her hikâye acıydı Maria niye Raif Efendi’nin gitmesine mani olmadı? Basit bir soru gelir insanın aklına demek ki kaderdir. Buna hayır diyebilmek içinde, içinden çıkılmaz hallere bürünür insan. Ne Raif Efendi’nin iç dünyası ne Maria’nın tuhaf ani hastalığı… Ve ikisinin ardından küçücük, büyüyen bir hayat. Hepsi Raif Efendi’nin her gün iş yerinde karaladığı ve önemle sakladığı bir defterde. Raif Efendi’nin ölümünden sonra yazılan bir roman….

Kürk Mantolu Madonna
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 21.01.2014 10:40 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 13:43
4521

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1050 yazı bulunmaktadır.