Mehmed Uzun ile Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Edebiyat, Faik ÖCAL

Mehmed Uzun ile Yitik Bir Aşkın Gölgesinde yazısını ve Faik ÖCAL yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mehmed Uzun ile Yitik Bir Aşkın Gölgesinde

01.03.2024 09:00 - Faik ÖCAL
Mehmed Uzun ile Yitik Bir Aşkın Gölgesinde

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde açıyorum gözlerimi, ölümü ve yaşamı aynı anda teneffüs ediyorum. Kavuşmayı ve terk edilmeyi bir yürekte eritiyorum. Kavuşmak sonu olmayan bir ayrılığa dönüşüyor Feriha'nın suretinde, ben başka yıkımları topluyorum avuçlarımda.

Ömrümün ilk baharında memleket yangın yeri, sen de gecenin yüzüne düşmüş bir goncaydın Feriha. Sürekli bir yerlerden bir yerlere göç ediyordum. Van yüreğimi uç sınırlara sürüyordu. Van aklıma her düştüğünde ben bir başka ölüyordum, Gariplerin Kitabı'na bir başıma kuruluyordum. Yitik ve uzaktım her keslere, her şeylere. Senin yitiğin, memleket uzağı. Sonra Paris deyip kendimden geçiyordum. Gençliğimi İstanbul semalarından Paris kaldırımlarına gözümü kırpmadan sürmüştüm ve sen yoktun Feriha. Sen beni Antakya'da bekleyen yegane aşkımdın.

Şam ve Ağrı arasında ateş yuttum, barut kustum. Ölümlerden ölüm beğendim ama senin aşkının hatırına benden yüz çevirdi ölümler. Senin aşkın olası bir ölümle arama girmişti. Gözlerindi beni ateş kuyularına düşmekten alıkoyan. Yüzündü bütün kurşunları gerisin geri çeviren. Ellerindi beni düştüğüm yerden kaldıran. Parmaklarındı kırık kalbimin sırça köşkünde dolanan. İkrara çalan sükûtundu bana umut veren. Ben Feriha demiştim, sense ölüm haberimi duymuştum. Ölmemiştim Feriha. Senin için yaşamıştım ve senin için ölecektim.

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde açıyorum gözlerimi. Sen ve yurdum bir olmuşsunuz Feriha. Ürdün'e gitmek senin payına, Antakya'da kalmak benim payıma düşmüştü. Kader ağlarını tersten örmüştü. Ben geliyordum, sen gidiyordun. Ben yaşıyordum, sen ölüm haberimi alıyordun. Ben duruyordum, sen uzaklaşıyordun. Bir türlü bir araya gelmek nasip olmuyordu Feriha.

Olur olmaz zamanlarda Van'ı özlüyorum Feriha. Neden böyle oluyor? Hiç anlamıyorum. Van'da olsaydım her şeyi unutmak ya da olanları unutmak, hiç olmazsa bir düzene koymak daha kolay olurdu. Yılların yorgunluğu giriyor aramıza. Sınırlar ve ölümler etrafımızı sarıyor. Gidemiyorum Van'a, seni unutamıyorum Feriha.

Sana Yitik Bir Aşk hediye ettiğim için bağışla beni Feriha. Biliyorum, çok zor olsa da. Taş yerinde ağırdır. Ömrümü bir arada tutan taşları kaybetmekle başladı kaderin ağlarını tersten örmeye başlaması. Ömrümün taşları kayıp gidiyordu ellerimden ve ben bir şey yapamıyordum. Sana yıkılmış, parçalanmış ömür taşlarıyla gelmiştim Feriha. İkimizin de bundan haberi yoktu. Aşk gözlerimizi boyamıştı. Gerçeklikten büsbütün kopmuştuk. Parçalanmış ömür taşlarını aşkımızın tek taşı diye sunduğumda, sen gözü kapalı kabul etmiştin, sana sunduğum taşlara dahi bakmamıştın. Birbirimizi sevmiştik Feriha, daha ilk bakışta; fakat bilmiyorduk parçalanmış ömür taşlarının aşkımıza mezar olacağını, parçalanmış ömür taşlarının aramıza gireceğini, parçalanmış ömür taşlarının her birimizi ayrı yerlere savuracağını.

Avucumda son bir ömür taşı var Feriha. Şam'dayım. Ölüyorum Feriha. Hayalimde seninle son defa buluşuyoruz, aşkımızın ilk durağı olan Antakya'da. Ömür taşlarından bir tanesini parmağına takmışsın, aşkımızın nişanesi olarak. Ben de elimdeki taşı parmağıma takıyorum. Kavuştuk mu Feriha? Ömür taşlarıyla aşkımızı ebedileştirdik mi? Uzaktan uzağa ölebilir miyiz Feriha? Bu kadar kolay mıydı?

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde
Mehmed Uzun
İthaki Yayınları
Çev. Muhsin Kızılkaya
280 sayfa
İstanbul, 2018


Yazar: Faik ÖCAL - Yayın Tarihi: 01.03.2024 09:00 - Güncelleme Tarihi: 03.03.2024 00:55
660

Faik ÖCAL Hakkında

Faik ÖCAL

2000’de Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji mezunu... 2004 yılında Franz Kafka’nın Romanlarında Birey ve Devlet İlişkisi üzerine yaptığı tez ile yüksek lisansını yaptı.

Çeşitli sitelerde ve dergilerde yazıları çıkmakla birlikte 2008’den beri düzenli olarak Yolcu Dergisi’nde yazılar yazmaktadır.

 

Yayımlanmış Kitapları:

Yitik Anılar Şehri, Erguvan Yayınları, 2008.
Aziz ve Aciz Emanetçi, Erguvan Yayınları, 2008.
Dört Mevsim Beş Vakit Hüzün, Roza Yayınları, 2012.
Uzaktaki, Az Kitap, 2021.
101 Kürtçe Roman 1. Cild, Sitav Yayınları, 2022.
Beyaz Hüzün, Az Kitap, 2022
Yeni Bir Aydınlanma Felsefesi, Zilan Akademi, 2023
Deprem Günlüğü, KDY, 2023 

Faik ÖCAL ismine kayıtlı 74 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 7 kitap bulunmaktadır.

Twitter Instagram Kitapyurdu.com