Mektuplar - Cahit Zarifoğlu, Edebiyat, Misafir Köşesi

Mektuplar - Cahit Zarifoğlu yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mektuplar - Cahit Zarifoğlu

05.05.2011 11:03 - Misafir Köşesi
Mektuplar - Cahit Zarifoğlu

Nihat İlhan, kitaphaber için kaleme aldı.

Mektuplar ve mektuplaşma geleneği yüzyıllardır insan hayatı üzerinde kendine yer edinen en eski haberleşme biçimlerinden birisidir. Bugüne kadar özgünlüğünü korumuş ancak yakın zaman içerisinde aktifliğini yitirerek yerini günümüzde kullanılan telefon, internet vb. iletişim araçlarına bırakmıştır.

Özellikle ilk çağlardan başlayarak, ortaçağlarda yaygınlaşan mektuplaşma geleneği, 1820'li yıllarda mektup zarfı ve pul kullanmaya gidilerek -postalaşma- yani devlet kontrollü bir sisteme tabi tutulmuştur.

Zamanla dil yapısı ve üslubunda oynamalara gidilerek edebiyat ortamlarında ilgiyle karşılanmış ve zamanın etkisiyle de kendisine edebiyatta yer edinen mektuplaşma kültürü Mehmet Akif Ersoy, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi büyüklerin çalışmalarında yer almıştır.

Yakın zamanın en etkili şairlerinden Cahit Zarifoğlu' da mektuplaşma geleneğine büyük bir önem vermiş, aynı zamanda yazdığı mektuplarla da edebiyatımıza büyük ürünler katmıştır. Yakın çevresinden Yazar/Şair Mustafa Özçelik tarafından toplanılan mektupları, 'Mektuplar' adı altında –ölümünden sonra- bu yazın ürünlerinin meydana getirdiği sıcak ve güzel bir eseridir.

Zarifoğlu, bu mektuplarında Mavera Dergisindeyken edebiyat ortamına yeni katılan ya da bu dergiyle çalışmak isteyen yazar ve şairlerin gönderdikleri eserlere değinmiş, onları değerlendirmeye tabi tutmuş ve tavsiyelerini de eklemiştir.

Aynı zamanda yol arkadaşlarına gönderdiği mektuplarda vatanına ve milletine yararlı olmak, belirli bir edebiyat ortamı oluşturmak, belirli bir fikir yapısı geliştirmek isteyen -sabırlı- bir yazarın çilelerini, dertlerini ve ne şartlar altında bütün bu çalışmalarını yürüttüğünü görüyorsunuz. -Ve takdir ediyorsunuz.-

Zarifoğlu gerçekten de Ümmet-i Muhammed uğruna çalışmış, faaliyetlerde bulunmuş, sürekli yazmış ve yazdıklarını ulaşabildiği en büyük kitlelere kadar iletmiştir. Kısacık diyebileceğimiz hayatına binlerce kare, binlerce bölüm sığdırmış ve bu yönüyle ölümünün de ardından ilgiyle karşılanmıştır. Zira yazdıklarını kendisinden sonra hiçbir şair/yazar taklit edememiş, çünkü kendine ait bir şiir yapısı, şiir dilini oluşturabilmiştir.

'Mektuplar' adlı eserinde iki ayrı bölümün olduğunu görmekteyiz. Birinci bölümde kitabın hikâyesi, edebiyatımızda mektup türü ve Zarifoğlu'nun mektuplarından bahsediliyor.

İkinci bölümde ise Zarifoğlu'nun toplanabilen bütün mektupları kimileri resimli, kimileriyse sadece mektup paragraflarının yer alabildiği yazılar.

Özçelik'in de belirttiği üzere Zarifoğlu'nun çok büyük sayılarda mektubunun olabileceği düşünülüyor. Zira hayatı boyunca mektuplaşmaya ve iletişime önem vermiştir. Ancak kitapta kısıtlı bir mektup sayısının yer aldığını görüyoruz. Bunun sebebi istenilen mektupların, yazıldıkları kişiler tarafından kendilerine temin edilmediğini ya da belirli meseleler yüzünden karşılık alınamadığını yazıyor.

'Mektuplar', Zarifoğlu'nun bütün eserlerinin basımını üstüne alan Beyan Yayınları tarafından basılmış, yüz doksan iki sayfa uzunluğunda. Bir şairin hayatı boyunca Ümmet-i Muhammed'e ve insanlığa fayda sağlamak amacıyla ne çilelerden ve ne sıkıntılardan geçtiğini göreceksiniz.

Mektuplar
Cahit Zarifoğlu
Haz: Mustafa Özçelik
Beyan Yayınları
192 Sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 05.05.2011 11:03 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:08
3251

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.