Merhaba Meraklı Minik

Merhaba Meraklı Minik

Merhaba Meraklı Minik

20.07.2015 - Merve Yüksel
Merhaba Meraklı Minik

Kimdir bu Meraklı Minik? Neyin nesidir? Çok mu meraklıdır? Sahi, Meraklı Minik ne olabilir? Evet evet, buldum. Meraklı Minik çocuklara hitap eden bir kitap veya dergi olabilir.

Bu ay karşınıza hem çocuklarınız hemde öğretmenler için tavsiye edebileceğim harika bir bilim dergisi ile çıkıyorum. Meraklı Minik, Erken Çocukluk Dönemi İçin Aylık Bilim Dergisi. TÜBİTAK tarafından hazırlanıyor ve yayınlanıyor. Geçenlerde sınıfıma yeni kayıt olan bir öğrencimin babası TÜBİTAK’tan benim için Temmuz sayısını göndermiş. Dergiye katkısı olan yazarlardan biriymiş. Bende dergiyle o vesile ile tanıştım. Öyle ki Meraklı Minik merakımı da celbetti. Hafiyelik ruhum kabardı ve araştırmaya başladım. Ocak 2007’den beri yayınlanıyormuş. Nitelikli görselleriyle, içeriğiyle, çocukların psikomotor (ince motor) zihinsel, bilişsel, dilsel gelişimlerini destekleyen görselleriyle ve metinleriyle kaliteli bir yerli bilim dergisiymiş ve ben dergiyi tanımakta ne kadar geç kalmışım.

Her ay yayınlanan bu yerli bilim dergisi 3-6 yaş grubu çocukların alanlarına hitap ediyor. ‘’Kendimi Anlatmamın Birçok Yolu Var, Gece Gökyüzü Gözlemi, Kuzey Kutup Bölgesine Hoşgeldiniz, Ah Neşeli Gergedan, Balık Gibi Yüzmek İstiyorum, Sen Bir Karınca Olsaydın, Uzayda Neler Var, İnşaat Yapıyoruz, İstanbul’a Gidiyoruz, Minik Yunuslarla Tanışıyor, Minik Uzayda, Deniz Kıyısında Bir Gün, Hava Soğuyor vb.‘’ ilginç konu başlıklarına yer veriyor. Temmuz 2015 sayısının teması ‘’Balinaları Tanıyoruz!’’

Çocukların keşfetme yeteneklerini geliştiren bu enfes dergi, balinaların gizemli dünyasına sürüklüyor bizi. Balinalar nerede yaşar? Balinalar neden büyüktür? Balinalar neden tepelerinden su çıkartır? Balinalar nasıl soluk alıp verir? Balinalar, Balık mı Değil mi? Balina Araştırmacıları neler yapar? Balinalar nasıl beslenir? O kadar çok merak ediyoruz ki çocuklarla, dergiyi birlikte incelemeye merakla devam ediyoruz. Ben bu soruları çocuklara sorduğumda her birinden enfes cevaplar dinledim. Derginin en güzel köşelerinden biri de Çok Merak Ediyorum köşesi. Çocuklarla bu köşede faaliyet yaparken minik beyinlerin yaratıcılıklarının ne kadar da arttırdığını fark ettim.

Derginin amacı, çocuklara erken yaşlardan başlayarak bilimi sevdirmek, onları bilim dünyasına katkı bulabileceklerini fark ettirmek, araştırma yapma, merak etme, soru sorma ve okuma isteği uyandırmak, yaşamın bir parçasında bilim olduğunu idrak ettirmek, buluş yapmaya özen göstermek.

Derginin içeriği, bir eğitmenin ya da ebeveynin desteğiyle yönlendirilmesi gerektiği düşünülerek hazırlanmış. Hemen hemen her sayısında temasına göre, derginin içerisinden maket, poster, maske, çıkartmalar, masaüstü oyunu, oyun kartları gibi ekler çıkmaktadır. Derginin her bir sayfası çocukların, araştırma, keşif, merak duygularını harekete geçirerek, fotoğraf ve çizimli yazılarla çocukların öğrenme gereksinimlerini karşılayacak oyunlara ve etkinlik önerilerine yer vermektedir. 32 sayfalık bir dergidir. Derginin yazı ve araştırma ekibi, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’na bağlı Popüler Bilim Dergileri çalışanlarından oluşmaktadır. Dergide çocuklar için çizim yapan farklı illüstratörlerin çizimleri de bulunmaktadır.

Benim gibi çocuk kitaplarına ve dergilerine düşkün yetişkinler, ebeveynler, eğitmenler, çocuklarına güzel dergi seçmek, araştırmak ve fikir almak isteyenler! Meraklı Minik sizin için harika bir yerli bilim dergisi! Şiddetle tavsiye ederim!

Merve Yüksel - 20.07.2015

,

3427

Merve Yüksel Hakkında

Merve Yüksel

Kitap sever, deniz sever, camilerin ezan seslerinin bereketinde yaşar; sadece olduğu gibi yaşamaya çalışan, gördüğünün ve yaşadığının hakkını vermeye çalışan bir kul...

 

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin