Miguel de Cervantes - Don Quijote, Edebiyat, Turhan YILDIRIM

Miguel de Cervantes - Don Quijote yazısını ve Turhan YILDIRIM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Miguel de Cervantes - Don Quijote

10.01.2022 12:53 - Turhan YILDIRIM

İspanyol yazar Miguel de Cervantes Saavedra'nın ilk cildini 1605 yılında ikinci cildiniyse 1615 yılında yayımlanan modern anlamda romanın ilk öncüsü olarak kabul edilen eseri La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade Don Quijote, edebiyat tarihinin en önemli anti-kahramanlarından birini gün yüzüne çıkarmıştır. Şövalye romanslarının parodisinin yapıldığı bu eserde okuduğu kitapların büyüsüne kapılmış bir adamın dönüşümünü izleriz.

Tıpkı Don Quijote gibi hayatının pek çok döneminde çeşitli talihsizlikler yaşayan Cervantes'in bu metinde özellikle Binbir Gece Masalları'ndan etkilendiğini görebiliyoruz. Kendinden önceki pek çok metinle metinlerarası ilişki halinde olan bu roman, ayrıca üstkurmaca bir metindir. Yapı Kredi Yayınları Kazım Taşkent dizisi içinde yer alan bu eser Roza Hakmen'in harikulade çevirisiyle tam metin olarak yayımlanmıştır. G.K. Chesterton'ın Don Kişot'un Dönüşü adlı romanı ve Jorge Luis Borges'in öyküsü "Don Kişot'un yazarı Pierre Menard" adlı metinlerden de görebileceğimiz gibi pek çok yazarı da etkilemiştir. Ayrıca Don Quijote üzerine yazılmış Jale Parla'nın "Don Kişot: Yorum, Bağlam, Kuram", Vladimir Nabokov'un "Don Quijote Dersleri" ve Kafekültür Yayıncılık tarafından yayımlanan kolektif bir kitap olan "Don Quijote ve Roman" adlı eserler de bulunmaktadır.


Yazar: Turhan YILDIRIM - Yayın Tarihi: 10.01.2022 12:53 - Güncelleme Tarihi: 10.01.2022 21:29
200

Turhan YILDIRIM Hakkında

Turhan YILDIRIM

22 Temmuz 1983 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (MBA) üstüne yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Yayımlanmış Kitapları
Kara Gergedan, Edebiyatist Yayınları, 2021.

Instagram: @turhanyildirim
Youtube: @turhan1983
Twitter: @turhanyildirim

Turhan YILDIRIM ismine kayıtlı 5 yazı bulunmaktadır.